103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אראל סג"ל

מי לא אוהב את ח"כ ינקלביץ'?

מסתמן כי עומר ינקלביץ' (כחול לבן) תמונה לתפקיד שרה, ויש מי שמבקרים אותה • פרופ' יובל אלבשן: "זה מיזוגני"


בעקבות הדיווחים על-פיהם חברת הכנסת עומר ינקלביץ' ממפלגת כחול לבן תמונה לתפקיד שרה בממשלה החדשה שתקום, רבים מתחו ביקורת על ההחלטה. פרופסור יובל אלבשן, דיקן הפקולטה למשפטים בקריה האקדמית אונו, התייחס לאלו שמבקרים את המינוי וטען כי הביקורת חושפת מאחוריה מיזוגניה ויחס בעייתי כלפי חרדים במחנה הליברלי: "אנשים שהיו אמורים להיות שוחרי זכויות אדם נכשלים שוב ושוב ונותנים יד לרמיסת זכויות אדם".

דיקן הפקולטה למשפטים בקריה האקדמית אונו פרופ' יובל אלבשן התייחס לטענות המבקרים והסביר כי "מה שחרה, קומם והגעיל גם הייתה העובדה שזה מגיע לעומר ינקלביץ' והיא בגדר האישה החרדית, פתאום אתה רואה שחלק מהליברלים הישראליים שוכחים את העקרונות הכי בסיסיים שלנו בליברליות. אני לא מדבר על סבלנות וסובלנות אלא על עניינים פרוצדורליים של מעמד האישה, שלא יכול להיות שאנחנו ניתן יד לזה שאישה מוצגת כאיזה סוג של פתיינית שמתקדמת דרך הסדינים, דברים שהועברו כבר לפני 25 שנה ופתאום כשמדובר בעומר ינקלביץ' החרדית מותר להגיד את זה. אפילו לא מסתתרים, רואים את זה בציוצים בטוויטר".

כמו כן, הוא הדגיש שהוא "לא מכיר אותה אין לי שום דבר לומר בעדה. זה לא משנה אם זה מול אישה או הומוסקסואל, אותי זה לא מעניין, מה שמגעיל פה זה השימוש המיזוגני-שובינסטי". פרופ' אלבשן התייחס לטענות לפיהן היא עקפה את ח"כ מיקי חיימוביץ', "אני מכיר את החבר'ה האלה - היא עקפה אותם? פתאום יש שם בכירות? מישהו נבחר בפריימריז? לפני יומיים גנץ קבע ועכשיו הוא קבע משהו אחר אבל פתאום שהיא לא משלנו היא לא מספיק מוכשרת. איך אתם יודעים? כי היא לא הייתה מגישה בטלוויזיה ולא הופיעה בחדשות ערוץ 12?"

לטענתו, הביקורת הרבה על ינקלביץ' היא הסחת דעת למטרה העיקרית. "אם איכשהו בסיפור עכשיו של המאבק נגד גנץ אתה לא אוטומטית נכנסת בו והגנת עליה אתה לא בסדר. זה לא ראוי מאף אחד, בטח לא ממי שמכנה את עצמו ליברל, לנסות לתקוף אדם חדש דרך האישה שלידו. זה לא רק מיזוגני אלא הכי לא ליברלי שיש, לא עושים את זה ופתאום כשזה מגיע לינקבליץ' מותר לעשות הכול. להשמיץ אותה בצורה ברורה, 'בין הסדינים', 'המקצוע העתיק בעולם', מותר לתקוף אותו דרכה", אמר.

בהמשך דבריו אמר דיקן הפקולטה למשפטים כי לדעתו, המקרה של ינקלביץ' מייצג את היחס שהחרדים מקבלים בעיקר בזמן האחרון, אנשים שהיו אמורים להיות שוחרי זכויות אדם, שהיו אמורים להגן עליהם נכשלים שוב ושוב ונותנים יד לרמיסת זכויות אדם בצד החרדי, עוצמים עיניים במקרה הטוב ומאשרים את זה במקרה הרע. כשזה מגיע לחרדים נשכחת כל התורה של זכויות האדם - אין רצון חופשי לאדם, אין אוטונומיה, אין כיבוד כל אדם ורצונו. פתאום הופכים להיות הגורמים הכי שמרניים להם יש רק דרך אחת", והוסיף כי "מותר להיות עניינים ולא כל העולם מתחלק רק ביבי-רק לא ביבי ועכשיו גם רק גנץ-רק לא גנץ".

לסיום, אמר פרופ' אלבשן כי המבקרים הם למעשה אנשים שהאידיאולוגיה שלהם "לא אמיתית אלא כלי לשרת אינטרסים. אלה זכויות אדם כשזה זכויות הדומים להם וזה לא זכויות כשזה השונים מהם". לטעמו, המשחק הזה לא רק צבוע אלא גם מסוכן. ככה יעשו היום לגנץ, מחר יעשו להבא בתור ולאישה ועברנו את זה כבר. זה מתדרדר למלחמות בוץ של נשים - למה עומר כן ומירב לא? למה אישה נגד אישה? מיקי חיימוביץ' הפכה להיות לבכירה עם היכולות והכישורים והניסיון האגדי, כל זה כדי לזלזל במישהו לא משלנו – עומר ינקלביץ'. בעיני? לא לעניין".

 

עריכה: עופרי גליכמן

13/05/2020
הישארו מעודכנים

ח"כ עומר ינקלביץ'
ח"כ עומר ינקלביץ'  |  צילום: נועם רבקין פנטון/פלאש90