103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"מדברים על המענקים שאנחנו מקבלים - לא קיבלנו שקל"

רז אבידן, מקבוצת האחים אבידן, בעלי ברים ומסעדות: "אנחנו מתכוונים לפתוח מחר (ג') בשעה 19:00" • והוסיף: "אנחנו רואים שאנשים צמאים לבילוי"


רז אבידן, מקבוצת האחים אבידן שהפכה לתופעה בעולם המסעדנות וחיי הלילה בתל אביב, שוחח עם בן כספית וינון מגל על תקופת הקורונה: "אנחנו כבר חודשיים סגורים ולא מכניסים שקל, החובות רק מצטברים. מדברים על המענקים שאנחנו מקבלים - לא קיבלנו שקל", והוסיף כי הוא גם "לא מקבל שום הלוואה מהבנק כי הוא אומר שאין לך שום תנועה תזרימית עסקית". לדבריו, התסכול שלו נובע מכך שהם לא פתוחים, אבל כיכר דיזינגוף מלאה באנשים. "אין מקום לעמוד בכיכר", אמר. 

האחים אבידן הם בעלים של 8 עסקים בתחום המסעדנות והברים, כאשר רק ברחוב דיזינגוף בתל אביב יש להם 3 עסקים – 'סנטרו קפה', 'רום סרוויס' ו'הקונסיירז''. לאחר חודשיים בהם מילאו אחר הנחיות משרד הבריאות ונשארו בבתיהם, הם החליטו לפתוח את אחד מהברים. רז אבידן סיפר כי "אנחנו כבר חודשיים סגורים, לא מכניסים שקל, החובות רק מצטברים ומצטברים", והוסיף כי בכל הנושא של אלימות ולחץ של אנשים, אני חושב שכל עניין התרבות והבילוי יפחית את כל הלחץ הזה ויעודד אנשים לצאת החוצה וזה יעזור".

הוא הכניס אותנו לחיים שלו בחודשיים האחרונים, "חיים של עצמאי שמקבל את הטלפונים מבעל הנכס – 'הלו, מה עם השכירות שלי? אני מתפרנס מזה'. מהספקים שאומרים – 'מה עם הצ'קים שלנו? אני לא מספק לך סחורה ביום שהממשלה תחזיר אותך', מהבנקים שיורדות המשכורות של מרץ שהיה חצי חודש ויש חריגה קטנה כי אין הכנסות אומרים לך – 'איך אתה סוגר את החריגה?', זה על קצה המזלג". אמנם הוא הסביר כי "אמור לצאת ביום-יומיים הקרובים תו סגול, איך לפתוח ברים ומסעדות, אבל כרגע מדברים על לפני שבועות - דיברו על כך שאקבל את המענק באותו יום. יש פה אנשים שהולכים לסגור את העסקים שלהם", התריע.

לדבריו, גם המענקים שמדינה הבטיחה שתעניק מעולם לא הגיעו, "לא קיבלנו שקל. אומרים לך המדינה נותנת לנו ערבות, אתה לא מקבל שום הלוואה מהבנק. הוא אומר 'אני לא יכול לתת לך כי אין לך תנועה תזרימית עסקית'. ברור שאין לי - כי העסק סגור! אתם לא מבינים שהם עשו פה תרגיל? אני נותן לך מענק פיצוי על ההוצאות הקבועות שלך, ומכניסים כל מיני סעיפים שלא תוכל לקבל בכלל את המענק, וזה טובי רו"ח אמרו. אין לי מה לקבל".

"אנחנו מכבדים את ההנחיות ואנחנו 'יסמנים' והכול בסדר, אבל השיא הגיע כשאנחנו סגורים והעסק שלנו קורס מול העיניים, ואנחנו רואים את מה שקורה ברחובות. כיכר דיזינגוף מפוצצת באנשים ערב-ערב, עם אלכוהול, בירות, יין, אחד על השני, כתף לכתף, אין מקום לעמוד לא לשבת. אנחנו רואים שאנשים צמאים, תרתי משמע, לבילוי וגם בעקבות השיחה של עומר מילר אנחנו מתכוונים לפתוח, כל בעלי הברים פה, מחר 'קונסיירז' בשעה 7 בערב, אתם מוזמנים להגיע לדרינק", אמר.

לסיום, אבידן עדכן כי "אנחנו נפתח במתכונת מצומצמת של הושבה בחוץ, היגיינה ומרחק ולא נעבור על החוק. אנחנו נצמד כמה שיותר לתו הסגול שעתיד לצאת ביום-יומיים הקרובים. על מי שבא יש לי הרבה יותר אחריות בריאותית מאשר בחוץ או בכיכר. הבנתי שמקומות באירופה כבר פתחו, הברים מלאים, אנשים שם צמאים לאלכוהול והכול עובד חלק ובסדר. אני קורא מכאן לקהל לחזור אלינו, לבלות בבטחה אצלנו, אנחנו עושים את זה שנים מול משרד הבריאות".

 

עריכה: עופרי גליכמן

18/05/2020
הישארו מעודכנים

לא יכול לקבל הלוואות מהבנק
לא יכול לקבל הלוואות מהבנק  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Images