103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
הקבינט
עם רוני דניאל, אלון בן דוד ויואב לימור

"לא עלה בדעתנו שרמטכ"לים לא יעמדו בלחצים"

ח"כ יאיר לפיד עלה להתקפה: "כשיעבור המשבר צריך להפיל את הממשלה" • על הבטחת הבחירות: "כולם עובדים עם הרשימה המשותפת, נתניהו יותר מכולם"


יו"ר האופוזיציה ח"כ יאיר לפיד שוחח עם חברי הקבינט, יואב לימור ואלון בן דוד, על ממשלת נתניהו-גנץ שקמה בתום 3 מערכות בחירות. לפיד לא היסס להביע את אכזבתו הגדולה משותפיו לשעבר לקוקפיט, ואף התריע מפני המתרחש מאחורי הקלעים בממשלה ה-35 בישראל.

ביום שלישי האחרון התראיין ראש הממשלה החליפי בני גנץ לתוכניתה של אילנה דיין , 'עובדה', במטרה להצדיק את המהלך שעשה כאשר חבר לליכוד ולרה"מ בנימין נתניהו. יו"ר האופוזיציה ומי שהיה שותפו להנהגת כחול לבן בשלוש מערכות הבחירות האחרונות לא צפה בראיון אך קיבל את התמליל, "מה אגיד לכם? בסוף יושב מישהו שהיה רמטכ"ל ואומר - קרסתי בזמן אמת כי לא עמדתי בלחצים. זאת הדרך היחידה לתרגם את זה".

במהלך הראיון גנץ אמר לדיין כי החיבורים שביצע בגוש השמאל היו 'נכונים לשעתם', לפיד הדגיש כי "זה לא עקרונות, כל הרעיון בעקרונות שהם לא נכונים לשעתם, זה ההבדל בין עקרונות לנסיבות. זה עצוב פעמיים, בטח מבחינת התוצאה אבל עצוב שיושב אדם שפיקד על הצבא ואומר 'תראו, היה לחץ אז נשברתי, הייתי חלש מדי מה לעשות". נוסף לגנץ, חבר מפלגה נוסף שחבר לליכוד הוא לא אחר מגבי אשכנזי, מי שלפיד הוביל לחיים הפוליטיים. הוא הודה כי "הופתעתי משניהם. השיח בינינו היה שיח של ערכים. הם הביאו את כל הביוגרפיה המרשימה שלהם ואני הבאתי את יש עתיד, שהיא מנגנון פוליטי חזק עם עקרונות מאוד ברורים, הם ידעו מה הם. הייתה לזה מטרה, חשבנו שהגיע הזמן להחליף את השלטון".

בעקבות הביקורת הרבה שהשמיעו חברי יש עתיד-תל"ם ושותפיהם לדרך הפוליטית על גנץ, מצביעים רבים תוהים מדוע לא הזהירו אותם קודם לכן מפניו, מדוע שכנעו אותם להצביע עבורו פעם אחר פעם. לפיד טען שהם לא ידעו, "אני מודה, לא עלה בדעתנו שיש מצב שרמטכ"לים לא יעמדו בלחצים, אתה מניח שהם עברו בחייהם דברים, יכול להיות שהטעות הייתה אי הבנה של כמה זה שונה, כמה הלחצים שעובר אדם שמשרת בצבא הרבה שנים שונים מהלחצים של הפוליטיקה. הצבא הוא דבר מובנה - הפוליטיקה היא דבר כאוטי. חשבנו שאם יגיעו רגעים של לחצים גדולים אלה האנשים להיות איתם, ואז הגיעו הרגעים של הלחצים הגדולים ובני היה הראשון להישבר".

"באו לאזרחי ישראל ואמרו מציעים אלטרנטיבה – שינוי, תקווה, משהו אחר, תצביעו בשביל זה. פוליטיקה שאין מאחוריה שום אמת היא לא פוליטיקה, היא משהו אחר" התראם לפיד. "אתה מפסיק להילחם על עקרונותייך? לא! אין רגע שאתה מפסיק להילחם על עקרונותייך. אתה צריך להמשיך להילחם עליהם עד שזה קורה, גם אם זה ארוך, גם אם זה קשה, גם אם יש מכשולים בדרך. אחרת? אתה לא מתאים לביזנס".

הוא הוסיף והתייחס לטענות לפיהן כחול לבן הפרו את הבטחתם לבוחרים כאשר ניסו להקים קואליציה בתמיכת הרשימה המשותפת. "אני מכיר את ההשוואה הזאת, מי שמפיץ אותה מגוחך. אתה משווה ביטול של העקרונות הבסיסים עליהם הוקמה כחול לבן לעומת פעם אחת שהמשותפת הייתה מצביעה מבחוץ להקמת ממשלה? כולם עובדים עם המשותפת אין בן אדם שעבד איתה יותר מבנימין נתניהו, הוא פיזר את הכנסת יחד עם המשותפת לפני שנה זה פשוט לא עומד על אותה פלטפורמה".

"העקרונות שלי לא מתחלפים כשקשה"

בהמשך דבריו, התייחס ח"כ לפיד לביקורת על הקמת כחול לבן, בטענה שהיו מפלגת 'רק לא ביבי', ולא הציעו אלטרנטיבה אמיתית. לדבריו, "אין דבר כזה 'רק לא ביבי', זה לא האיש", ואף ציין כי הוא "ביחסים אישיים טובים עם ביבי, תמיד הייתי". לפיד הסביר כי מטרת כחול לבן הייתה לשנות את "השיטה השלטונית, השחיתות. אנחנו רצינו להקים ממשלה אחרת מפני שאנחנו חושבים שאם ביום ראשון נפתח משפטו של ראש הממשלה הוא לא צריך להיות ראש הממשלה. אני עדיין חושב ככה כי העקרונות שלי לא מתחלפים כשקשה לי".

ביום ראשון האחרון הושבעו שרי הממשלה ה-35, יו"ר האופוזיציה סבור שזו "ממשלה רעה, 36 שרים, 16 סגני שרים - לא תעשה שום דבר. אנשים שלא סובלים אחד את השני, לקרוא לה ממשלת אחדות זה לעשות צחוק מהמילה אחדות. ברגע שעובר המשבר הגדול של הקורונה צריך להפיל את הממשלה הזאת, אם אנחנו נוכל זה מה שאנחנו נעשה. הם לא מתאמים כבר עכשיו. אין דבר כזה להילחם בשחיתות מבפנים, אם אתה בפנים אתה חלק, זה חלק ממך".

הוא מתח ביקורת חריפה ואמר שבממשלה יש "שני דברים. אחד, אני מקווה שלא, אלמנט אחד של מות התקווה. אנשים שהלכו נגד השחיתות נכנעים לשחיתות - זה הורג את התקווה וצריך להחזיר אותה לחיים. דבר שני, אני מכיר את האנשים, מה הם יודעים וחושבים אחד על השני. אמרו שתקפתי את הממשלה, אני 10 שנים אנסה ולא אצליח להגיד דברים מכוערים ונוראיים כמו שהאנשים האלה אמרו אחד על השני לפני חודשיים, אחד על המשפחות של השני לפני חודשיים. אז להעמיד פנים עכשיו שהם מייצגים איזושהי אחדות בישראל? לא הם לא. זה סידור אופורטוניסטי של השר למשאבי מים והשרה לקהילות שלא קיימות והכול על חשבוננו כי אנחנו הכספומטים".

לפיד כיהן כשר האוצר בשנת 2013, כחודש לאחר פרוץ נגיף קורונה פרסם תוכנית כלכלית מפורטת כי "היה לי ברור שלשם זה הולך וזה מה שצריך לעשות. על המדף יש סדרה של פרויקטים לאומים גדולים, גם תחבורה ובעיקר דיגיטליים. אני הייתי משקיע כסף, לא מנסה לחסוך בשוליים, כדי להתניע את המשק מחדש. כשהממשלה כל כך גדולה - הבירוקרטיה גדלה, איפה שהיו 10 טפסים? יהיו 40, איפה שהיו 5 פקידים? תהיה ועדה משרדית של 30 פקידים, מה שלקח חודש? ייקח עכשיו חצי שנה. שר האוצר הוא היחיד שיכול לחתוך דרך הבירוקרטיה, אני מאוד ממליץ לו לעבוד גם בזה".

עוד הוסיף והמליץ לשר האוצר החדש ישראל כ"ץ "להתחיל להגיד לשרים 'תקשיבו אני סוגר את הדלת, אף אחד לא שומע, אין פה עיתונאים. המשרד שלכם מיותר, הג'וב שלכם מיותר, אתם מיותרים. לא תקבלו כסף. אני צריך את הכסף הזה בשביל עצמאים, אני צריך את הכסף הזה בשביל המבוטלים, אני לא צריך את הכסף הזה כדי שתהיה לכם שיירה מאובטחת כשאתם הולכים ללשכה המיותרת שלכם, עם הנהג המיותר, המזכירות המיותרות והתקציבים המיותרים. הוא יצטרך קודם כל כוח עמידה פוליטי כי המפלצת הזאת היא יקרה".

כוונתו היא "שמחלקים ג'ובים. כשהייתי שר האוצר עשיתי רפורמה ענקית ברשות החברות הממשלתיות. הגרעין של הרפורמה היה שהוצאתי את כל המינויים הפוליטיים מרשות החברות". הוא הסביר כי "אחד המינויים הגדולים זה רשות החברות הממשלתיות. 100 חברות במשק, כמו התעשייה האווירית, שמתוכם אפשר לייצר תהליכי התנעה. הבעיה היא הדבר הראשון שהממשלה עשתה, קילפה ממשרד האוצר והעבירה אותה, מסיבות שאף אחד לא מצליח להבין או אם אנחנו מבינים אנחנו מבוהלים מאוד, לדודי אמסלם - השר המקשר בין הממשלה לכנסת. זאת אומרת שביבי ישלוט במינויים והנה מנוע צמיחה קלאסי - הפך להיות עוד בן ערובה של הפוליטיקה".

שמעת שהרמטכ"ל לשעבר אייזנקוט שוקל כניסה לפוליטיקה? תדברו?
"אני מעריך ואפילו אוהב את גדי אייזנקוט, לא שיש כרגע מחסור גדול ברמטכ"לים בפוליטיקה, אבל אני אשמח מאוד. כל אדם טוב שהולך לפוליטיקה אני מברך על זה וגדי הוא ודאי אדם טוב".

לפיד מברך על רמטכ"לים?
"יש לי בעיקר תכונות רעות אבל אחת מהטובות היא שאני אף פעם לא מרים ידיים".

שמעתי מכמה רמטכ"לים לשעבר שמתוכננת תביעה ייצוגית על הפגיעה במותג רמטכ"ל.
"אני חושב שהם צודקים לגמרי, יש פה פגיעה מהותית במותג הרמטכ"ל בעיקר בתחום העמידה בלחצים. לקרוס תחת אש, פוליטית אמנם, לא עושה טוב לדמות הרמטכ"ל".

 

עריכה: עופרי גליכמן

21/05/2020
הישארו מעודכנים

יאיר לפיד
יאיר לפיד  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90