סיון כהן

צוללים אל תיק 4000

רביב דרוקר ('המקור') סיפר על התוכנית הערב (ה') שתתעסק בתיק בזק-וואלה: "תיק שמתאפיין בהר ראיות עצום וכמעט בלתי נגמר"


תוכנית 'המקור' בערוץ 13 הערב (ה') תעסוק בתיק 4000, תיק 'בזק-וואלה', רביב דרוקר סיפר על התהליך שעבר עם צוות התוכנית לטובת השידור, על חומרי החקירה אליהם נחשף ואף הביע את דעתו על סוגיית נוכחותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתיחת משפטו בעוד שלושה ימים. בהמשך, התייחס לפרשה שחשפה אילה חסון לגבי ההקלטות הגנוזות של היועמ"ש לממשלה, אביחי מנדלבליט.

רביב דרוקר ('המקור') סיפר שהערב הוא "צולל לתוך תיק 4000 שהוא הגדול ביותר, החמור ביותר, תיק שוחד". אמנם חלפו למעלה משנתיים מאז החל השיח הציבורי והתקשורתי על התיק בהן פורסמו מאות עדכונים, אך דרוקר הסיבר כי "באופן טבעי הם היו מקוטעים כי לא היה חומר חקירה - פה חצי עדות, פה רבע תמלול. אנחנו עברנו על כל חומר החקירה או כמעט כולו, כי הוא כמעט אינסופי וקשה להגיע לכל עדות, וניסינו להביא את הראיות המרכזיות שמוכיחות, לכאורה, שנתניהו קיבל משהו. הראיות המרכזיות שהוא נתן משהו לכאורה והאם יש ראיות שהוא היה מודע לכך שיש חיבור בין מה שכביכול ניתן בבזק וכביכול הוא מקבל בוואלה, ולנסות להגיע לאיזשהו שיפוט".

לשם כך, הוא סיפר כי הם הצליחו לגייס לטובת התוכנית מספר "עדים מרכזיים, בעיקר התרכזנו בעדי הגנה, אנשים שבצד הנרטיב של נתניהו, שמנו מולם את הראיות ורצינו לראות האם זה יגרום להם לשנות את עמדתם". הוא חשף כי "אחד מהם, לפחות, אני חושב ששינה את עמדתנו, השני קצת פחות וזה הפך לוויכוח די מטורלל". כמו כן, הוא הסביר שלתיק זה יש "המון עדים שאם יקרה להם משהו או יחזרו בהם מעדותם התביעה תוכל להסתדר, מומו פילבר הוא עד שיש בו תלות אמיתית. במובן הזה, זה דרמה אמיתית כי בעדותו כעד מדינה, אנחנו נביא קטעים ממנה היום בערב, הוא היה לפחות במקום אחד ומאז, לפחות לפי הלייקים שהוא עושה לכל מיני ציוצים, הוא במקום אחר או שהוא רק מעמיד פנים שהוא במקום אחר. השאלה היא איזה פילבר תקבל התביעה על דוכן העדים כשהוא יבוא להעיד".


השבוע הגישו עורכי דינו של ראש הממשלה נתניהו בקשה לבית המשפט העליון לאשר את היעדרותו מהדיון הפותח, אך הבקשה סורבה. דרוקר הודה כי הוא "מתקשה לגייס אנרגיות אמוציונליות לוויכוח הזה. אני חושב שלא היה קורה כלום אם הוא לא היה מגיע ,וזה בסדר גמור שהוא כן מגיע. אני חושב שכשאתה רואה נגיד יועמ"ש למשל המתלונן על איומים כלפיו ורה"מ לא מצליח לגנות את זה ומשתף מאמר שקורא להתפטרותו של היועמ"ש לממשלה - שם יש לי הרבה יותר אמוציות מאשר אם הוא יגיע או לא יגיע לדיון".

ח"כ דודי אמסלם (הליכוד) התמנה השבוע לשר המקשר בין הממשלה לכנסת, והבוקר מתח ביקורת חריפה על היועמ"ש לממשלה וטען כי 'אין מחלוקת כי מנדלבליט הוא עבריין לכאורה'. דרוקר התייחס לדברים שאמר השר ואמר כי על אף שהטקסיות של פתיחת משפטו של נתניהו "מאוד מעניינת, אחרי יום ראשון איזה חצי שנה לא יהיו דיונים כי יהיו נושאים טכניים של מי בא להעיד, מתי, מתי נפתח, כמה דיונים יהיו בשבוע. הטקס הוא מעניין אבל חשיבותו מוגבלת. כששר במדינת ישראל שזה עתה מונה על ידי נתניהו ועכשיו מקורב אומר דברים כאלה על היועמ"ש לממשלה, בלי שום גיבוי משפטי מאחורה, גיבוי אמיתי, זה פשוט מגעיל".

בהמשך, הוא הביע את דעתו על ההקלטות הסודיות של היועמ"ש לממשלה בימיו כפצ"ר שחשפה אילה חסון. הוא טען כי "הבעיה היא שקצת מתבססים על כך שהציבור כבר לא זוכר כלום, שונא את הפרשה הזאת ולא מתעניין בה, כדי לפזר אבק בעיניים של כולם. מה זאת אומרת צריך לחקור? הפרשה הזאת נחקרה עד דק, עינו את מנדלבליט ממש ימים על ימים, על שאלות סופר קטנוניות, נכנסו באמא שלו, דיברו אליו מגעיל. מה שעשו לו בחקירה היה הזוי. אז לטעון בדיעבד שלא הייתה מוטיבציה לפרקליטות ולמשטרה ושהם רצו לסגור ולטייח זה נשמע לי פשוט הטענה הכי מוזרה בעולם".

יתרה מכך, לטענתו של דרוקר, "מערבבים בין 2 מועדים, המועד בו התקיימה השיחה הזאת כשלא הייתה חקירה נגד מנדלבליט, למועד שנתיים וחצי יותר מאוחר כשהייתה חקירה. מנסים לצייר טיוח אבל זה באמת נראה לי כמשהו שהכי סותר את השכל הישר שאתה יכול לחשוב עליו".

 

עריכה: עופרי גליכמן

21/05/2020

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


בנימין נתניהו
בנימין נתניהו  |  צילום: פלאש90
Paris