אראל סג"ל

מאחורי הקלעים של תיק 4000

עו"ד חיים גרון הסביר מדוע אין קשר בין המיזוג של 'בזק' ו-'yes' לבין נתניהו: "5 רגולטורים שונים שלא כפופים לשר התקשורת אישרו את המיזוג"


היום (א') יפתח המשפט של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ופרשת המיזוג של 'בזק' ו-'yes' היא אחד הנושאים המשפטיים המרכזיים העומדים במסגרת האישומים בתיק 4000.  עורך הדין חיים גרון, סמנכ"ל לשעבר במשרד התקשורת, סיפר על העדות שהעניק במסגרת החקירות של תיק 4000, ואבי וייס, כתב 'טלקום ניוז', הסביר מדוע נתניהו לא בהכרח קשור בצורה ישירה למיזוג של 'בזק' ו-'YES'.

עורך הדין חיים גרון התראיין לתוכנית 'המקור' (ערוץ 13) על משפט נתניהו ששודרה ביום חמישי האחרון. הוא טען, בהתבסס על עברו כסמנכ"ל במשרד התקשורת, כי "שר התקשורת דאז היה חייב לחתום על אישור המכירה, גם על בסיס עמדת המשרד המסורתית כבר מתחילת שנות ה-2000 ש'בזק' זה 'YES' ו-'YES' זה 'בזק'. לא מעניין בכלל את המשרד כמה מניות 'בזק' מחזיקה ב-'YES' כי לכל דבר ועניין 'בזק' שולטת בהם". הוא הוסיף ואמר כי "לפחות 5 רגולטורים שונים, בלתי תלויים, ולא כפופים לשר התקשורת, אישרו את המיזוג. משרד התקשורת, כולל היועצת המשפטית שלו, המועצה לשידורי כבלים ושידורי לווין שזה גוף נפרד ועצמאי, רשות ההגבלים העסקיים שהיא גוף עצמאי לחלוטין, למיטב ידיעתי גם רשות התחרות ואם תרצו גם השב"כ"

הוא סיפר שזומן לתת עדות, אך הדגיש כי "לא נשאלתי על מיזוג 'בזק-YES', נשאלתי על הנקודות האחרות בכתב האישום - על הסיבים האופטיים, על התחרות, על הטלפוניה הסיטונאית". אראל סג"ל תהה האם הוא הבחין בהתנהלות פלילית, ועו"ד השיב כי "ביהמ"ש זה הגורם היחידי במדינת ישראל שיכול להחליט אם משהו פלילי או לא. אני התייחסתי אך ורק לעובדות שנגעו להתנהגות של אדון פילבר בעניין הטלפוניה הסיטונאית ובעניינים אחרים, אבל לא נשאלתי לחלוטין על המיזוג".

אבי וייס, כתב 'טלקום ניוז', התראיין אף הוא בתוכנית 'המקור', וזעם על כך שלדבריו חתכו את טענותיו המרכזיות והציגו תמונה שגויה לצופים. "משרד התקשורת הסכים כבר לפני עשור והראיתי את המסמכים, לפני עשור למיזוג. לא הייתה פה שום שאלה בכלל. הטעו שהיו מתנגדים, הבאתי את המסמכים שלא היו מתנגדים – הוא חתך את זה. הוא חתך גם את מה שגרון אמר ואתה שמעת את זה מפיו לפני רגע".

לפני שנה פרסם וייס מאמר בשם 'אני מאשים', זאת "בעקבות הסיפור של דרייפוס, ואמרתי שפה יש סיפור הרבה יותר גדול מדרייפוס כי הוא הרבה יותר מלא שקרים, זיופים, הטעיות, העלמת מסמכים וכך הלאה", סיפר הכתב. הוא ציין לחיוב את אראל סג"ל שתמך בו לאורך הדרך וציין שלטעמו "היום רבים מבינים את זה וזה נגרר היישר לתוכנית של דרוקר".

בראיון לתוכנית 'המקור', נתקל וייס בעמיתו למקצוע גדי פרץ שהתראיין אף הוא בנושא. הוא שאל את פרץ על מה שוחחו עמו והוא השיב לו – "'דיברתי על תיק בזק', שאלתי אותו – 'על 4000 דיברת'? הוא אמר לי 'לא, אתה יודע שלא כיסיתי'", אך הדגיש כי "בתוכנית לא סיפרו לך כי זה תיק שעוד לא הגיע לבית המשפט". לדעתו, "זה הלב של ההטעיה - תיק בזק לא קיים, הוא עדיין לא הוגש", ואף הוסיף כי התיק "לא קשור לראש הממשלה בכלל, אין לו שום קשר לעניין".

בהמשך, ציין כי "לפני שנה החליטה הפרקליטות לאחד את 3 התיקים לתיק אחד, להוציא את תיק בזק החוצה בכל ההקשר של הנאשמים של בזק ואת החלק של פילבר בתיק בזק להצמיד לתיק 4000". אך למרות זאת "ממשיכים להטעות את הציבור כאילו יש 3 תיקים", זעם הכתב. לא זו בלבד, לטענתו מעלימים מהציבור את העובדה שהדבר "קרה לפני שנה וחצי, יש הפרשים של שנה וחצי בין התיקים", ומציגים תמונה לפיה "זה רצף אחד".

לסיום אמר וייס כי לפני חקירת תיק 'בזק' האזינו לנוגעים בדבר במשך חצי שנה, ביניהם – "שלמה פילבר, מנכ"לית בזק וכולם, כל מי שאתה רוצה. במשך חצי שנה השם של ביבי לא היה, למה? היה שר אחר, צחי. זאת אומרת, מטעים את הציבור כאילו בתיק 'בזק' ביבי נמצא בתוכו, והדביקו את זה לתוך תיק 4000. חלק מההטעיה בשבוע שעבר, אמרו – 'אבי וייס עד מומחה', מה פתאום? אני מומחה אבל לא עד מומחה".

 

עריכה: עופרי גליכמן

24/05/2020

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


איש העסקים שאול אלוביץ' המואשם בתיק 4000
איש העסקים שאול אלוביץ' המואשם בתיק 4000  |  צילום: פלאש90
Paris