103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
סיון כהן

אלדד יניב: "גנץ הפך למה שמגעיל בפוליטיקה"

מדוע דרש רה"מ החליפי ושר הביטחון רכבים זהים לאלה של נתניהו על אף עלותם הגבוהה? • הפרשן אלדד יניב והעיתונאי שמעון ריקלין ('ערוץ 20') הגיבו


דרישה מעוררת מחלוקת: הפרשן הפוליטי אלדד יניב ביקר בחריפות את ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ, זאת בתגובה לידיעה שחשפה כי גנץ דרש כלי רכב זהים לאלה שמקבל נתניהו על אף שעלותם עומדת על מיליוני שקלים. בביקורתו אף טען בפוסט שפרסם בחשבון הטוויטר שלו כי: "בגלל הרמייה. בגלל ההונאה העצמית. בגלל רמיסת התקווה והאלטרנטיבה ובגלל השקרים שזה הדבר היחיד שניתן היה לעשות. וברגע אחד: המהירות בה אתה הופך לרודף כבוד. גינונים. שימוש מגעיל בכסף ציבורי. והשקרים. ובכלל שלחנו אותך כי את כל המציאות הזו רצינו לשנות".

אלדד יניב שוחח עם סיון כהן ב-103fm והגיב לדברים: "אני לא תומך בביבי ואני חושב שהוא צריך לנהל את המשפט שלו, אך הביקורת על גנץ עלתה כי הוא סימן תקווה. אני אומר לעצמי - איך זה יכול להיות שאחרי שנה בדיוק גנץ מתנהג בדיוק בצורה שהוא כל כך נגעל ממנה. באיזה מהירות הוא הפך לכל מה שמגעיל בפוליטיקה. כשאדם מתעסק מהבוקר עד הלילה בלהתחפש לראש ממשלה, לדאוג שתהיה לו שיירה כמו לרה"מ, שיהיה לו מכוניות כמו לרה"מ, שיהיה לו מעון כמו רה"מ - זה מייצר ניכור בלתי נתפס. זו מראית עין, זה מה שדוקר את העין לאזרחים".

לשיחה הצטרף העיתונאי שמעון ריקלין ('ערוץ 20') שהביע את דעתו על דרישתו של גנץ, וזעם: "אנחנו נמצאים במשבר כלכלי שאנחנו רק בפתחו, וכל ריבוי המכוניות והלשכות הוא בלתי ייאמן. לא מובן, כאילו הם חיים בחלל החיצון, אני לא מבין את זה". אלדד חיזק את דבריו וטען כי פוליטיקאים משני צידי המפה הפוליטית, "צריכים להבין שהם לא יצליחו לעמוד מול הניכור הציבורי הזה. אנשים רוצים לדעת הם רק עובדים בשבילם עכשיו, וזהו".

סיון כהן ציינה בפני השניים כי בראיון שקיים שר הרווחה איציק שמולי ב-103fm הוא התריע כי מחאת 2011 עלולה לחזור על עצמה, בעקבות המצב הכלכלי הקשה בו נתונה מדינת ישראל. ריקלין השיב כי לדעתו "לא תהיה מחאה כל עוד לא ברור לאן הקורונה הולכת, לצערי הרב".

לטענתו, "יש פער בין האמירות וחלוקת המיליארדים שבסוף לא מגיע לאזרחים, וזה לא בסדר. יש שעת חירום ובאמת שעה מיוחדת – המדינה לא באמת מראה גם עכשיו שהיא רוצה לעזור לאנשים. היא מתייחסת אליהם כאילו הם עובדים אצלה, אנחנו המדינה - הם עובדים אצלנו, הם כל הזמן מתבלבלים בזה. לא יכול להיות מצב שממשלת ישראל מקבלת החלטה להעביר עשרות מיליארדים ונערי האוצר עושים מה שבא להם, זה פשוט בלתי מתקבל על הדעת".

נערי האוצר אומרים לנתניהו - 'תשכח מזה'?
ריקלין:
"כן, זה מה שאני אומר".

אלדד: "אני לא חושב שמה שאתה אומר זה מופרך".

ריקלין: "אתה יודע שאני צודק, אתה יודע שזה נכון".

אלדד: "לכן כראש ממשלה, אם פקיד לא מבצע את מה שאתה אומר - שראש אגף תקציבים ילך הביתה באותו יום, נקודה".

ריקלין: "אתה צודק גם בזה".

אלדד: "יש מצבים כאלה שמתקבלת החלטת ממשלה ובכל מיני טכניקות של בירוקרטיה של פקידים - הדבר לא מתבצע. תפקידו של ראש ממשלה, אם כמה ימים עוברים וההחלטה לא קוימה והוא פנה לראש אגף תקציבים, כמו גבר - בלי רחמים ובאומץ לב, להופיע בטלוויזיה ולהגיד 'עכשיו אני פיטרתי אותו ואם הוא רוצה שילך לבית הדין לעבודה, כי אלה ההנחיות שלנו'".

ריקלין: "ואז אוהדי הפקידים יגידו 'מה הוא עשה'".

אלדד: "הוא יסביר למה הוא עשה את זה, ואני חושב שרוב הציבור יהיה איתו. מי שיתבע? יתבע, ושילך לבית משפט. ככה צריך להתנהל פוליטיקאי שמקבל החלטות".

 

עריכה: עופרי גליכמן

04/06/2020
הישארו מעודכנים

בני גנץ
בני גנץ  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90