103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור

סיפוח וקוץ בו

שר האנרגיה שטייניץ על האילוץ להכיר במדינה פלסטינית, לצד סיפוח הבקעה: "זה שהאמריקאים יגידו שהם תומכים במדינה פלסטינית, לא מחייב אותנו"


שר האנרגיה יובל שטייניץ (הליכוד) שוחח עם רוני בר-און ואריה אלדד ב-103fm על נושא סיפוח בקעת הירדן ויהודה ושומרון, וגם: על ההמתנה לרגע האחרון שבו התבשר כי יכהן בתור שר האנרגיה.

בפתח השיחה התייחס שטייניץ לכך שרק ברגע האחרון מונה לשר. "אני לא אכנס לפרטים. נכון ש-48 שעות כבר הייתי עם רגל אחת מחוץ לממשלה, אבל איך אמר שייקספיר, 'סוף טוב הכול טוב' - אז בוא נסכם במשפט הזה", אמר שר האנרגיה. 

בהמשך הסביר את דעתו בנושא הסיפוח ותוכנית המאה, כאשר אריה אלדד שאל אותו מה הוא חושב על כך שבמסגרת תוכנית טראמפ, ישראל צריכה להכיר במדינה פלסטינית. "יכול להיות שתוכנית טראמפ לא מושלמת, אנחנו גם לא צריכים לקבל אותה ככזה ראה וקדש - אבל היא התוכנית המדינית הכי טובה שארצות הברית או הקהילה הבין-לאומית הניחו אי פעם לפתחנו", אמר שר האנרגיה.

שטייניץ גם העביר ביקורת על אנשי הימין שמתנגדים לסיפוח, בגלל ההכרה במדינה פלסטינית כחלק מכך. "אני לא מבין את כל ההתנגדות. הרי, מה קורה פה? יש פה פעם ראשונה תוכנית שמכירה בזכותנו ובחובתנו בכך שלפחות 30% מהשטח, כל היישובים, כל גושי ההתיישבות, כל היישובים המבודדים, שטחים מאוד נרחבים ביהודה ושומרון, רוב מוחלט של בקעת הירדן, יהיו חלק ממדינת ישראל. אז עכשיו במקום לקחת את זה ולהתחיל ליישם את זה, באים ואומרים, 'רגע אבל זה לא הכול, אז צריך לדחות את הדבר הזה?'. לדבריו: "הסוגייה של מדינה פלסטינית היא נושא למשא ומתן ולהסכמות בין הצדדים. ואני לא רואה כרגע איזו שהיא היתכנות, בכל עתיד נראה לעין, למדינה פלסטינית, כי הפלסטינים לא בשלים, והאמת שגם לא ממש רוצים את זה. אחרת, זה כבר יכול היה לקרות מזמן".

עם זאת הוסיף כי הוא לא יודע אם בהחלטת הממשלה בקשר לסיפוח תיכלל גם המילה 'מדינה פלסטינית'. "יכין אותה ראש הממשלה ואני לא עוסק כרגע בהכנתה", סיפר והוסיף: "אני רק רוצה להגיד לחבריי מהימין ומההתיישבות דבר אחד - תארו לעצמכם מצב הפוך שטראמפ או הקהילה הבין-לאומית היו מגישים תוכנית שלפיה הפלסטינים מקבלים את באר שבע ויכולים לספח אותה מחר בבוקר, ואז הפלסטינים היו אומרים, 'אנחנו לא מספחים את באר שבע, כי מה עם תל אביב וחיפה?' נותנים לך, תיקח".

בר-און דחה את דבריו של שטייניץ, וטען כי על פי התוכנית של נשיא ארצות הברית אין אפשרות לקבל את הסיפוח ללא הכרה במדינה פלסטינית. "גם המפה מראה שהם מקבלים מדינה פלסטינית, כי קטעי הקישור בין הגושים שלנו חסומים על ידי מובלעות, והרצף שלהם יבוא דרך מה שנמצא היום מחוץ לקו הירוק. איך אתם מדברים על סיפוח בלי מדינה פלסטינית? זה לא יהיה", אמר בר-און. שטייניץ לא השתכנע מכך והסביר: "זה שיש גם רציפות בין גושי הערים וחלק גדול מהיישובים הפלסטינים במפה, זה נכון. ראשית, זה שאנחנו נספח חלקים נכבדים מיהודה ושומרון ובקעת הירדן אלינו, לא אומר שוויתרנו על תביעתנו לחלקים נוספים. שנית, זה שהאמריקנים יגידו שהם עדיין מוכנים לשקול, שהם עדיין תומכים, אם יגידו בכלל במדינה פלסטינית - לא מחייב אותנו. כמו שדרך אגב, זה שהאמריקנים מכירים בזה, זה לא מחייב את הפלסטינים להכיר בסיפוח או בהחלת הריבונות. אז האמריקנים הכירו בירושלים כבירת ישראל והעבירו את השגרירות, הפלסטינים לא מכירים".

"למה שנתניהו לא יעשה מה שעשו אשכול ובגין, ויכריז חד צדדית על ריבונות בלי קשר לתוכנית טראמפ, מתוך ידיעה שטראמפ מוכן לבלוע את זה?"
"אנחנו הרי נכריז על ריבונות בתוקף זכותנו על הארץ הזאת, בתוקף גם החובה שלנו להחזיק בגבולות הגנה, ואנחנו נעזרים בזה שהמעצמה הגדולה והחזקה בעולם מגבה אותנו. זה לא אומר שאנחנו צריכים להסכים עם ארצות הברית בכל דבר. זה אומר שיש פה הזדמנות פז וצריך להיזהר לא להחמיץ אותה תחת הסיסמה 'תפסת מרובה לא תפסת'. כרגע יש לנו גיבוי מארצות הברית, צריך להשתמש בו ולא לדחות אותו כי זו עלולה להיות אחר כך בכייה לדורות".

עריכה: אמיתי דואק

04/06/2020
הישארו מעודכנים

יובל שטייניץ
יובל שטייניץ  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90