103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

"ישראל הולכת בכול הכוח על פרויקט הטילים בסוריה"

צבי יחזקאלי התייחס ביום שישי למה שכינה "קו ישראלי תקיף ועקבי" בהתמודדות עם חימוש הכוחות בסוריה • אמש: תקיפה אווירית בסוריה המיוחסת לישראל


צבי יחזקאלי ('חדשות 13') התייחס לאפשרות שתתקבל החלטה להחיל ריבונות ביהודה ושומרון, וגם: הגיב על הדיווחים לפיהם ישראל תקפה הלילה (ה') בסוריה. 

"אבו מאזן מסתכל סביב ורואה שמדינות ערב, בחצי קריצה, מסכימות לסיפוח. הדבר הנוסף הוא שהוא גם לא יודע מה באמת המשמעות בשטח, כי בעצם סיפוח זה עניין של המפה. ברור שההתנחלויות הישראליות שהן תחת השלטון הישראלי, זה בסדר, אבל מה קורה עם שאר השטחים? וזו עדיין חידה. והדבר השלישי, ולדעתי המכריע ביותר, איזו פקודה תינתן לכוחות הביטחון הפלסטיניים בשעה של הפגנות? כי זה בעצם הגורם שייקבע האם אבו מאזן רוצה להתסיס את השטח בגלל הסיפוח או שהוא יאמר, 'אני יכול להכיל את זה, ואני אמשיך כי אין לי ברירה'", הסביר יחזקאלי. 

לדבריו: "הציבור הפלסטיני קרוע בין 2 החלטות - מצד אחד הוא חייב לצאת לרחובות כי זאת העמדה הפלסטינית, מצד שני המון המון פלסטינים בשטחי סי, כמה עשרות אלפים, הולכים לזכות בדבר הכי נחשף היום בשטחים, תעודת זהות ישראלית. כך שאבו מאזן מבחינתו, כרגע אם הוא יציג את קלף האלימות, זו תהיה אלימות שתובל על ידי כוחות הביטחון הפלסטינים שלא יתערבו או משהו כזה, ואז זה יכול להיות מסוכן. אני כבר שומע שבכירים פלסטינים אומרים: 'ביום של הפגנות, לא נעשה כלום', וזה מאוד מאוד מסוכן. אני חושב שאבו מאזן בעצמו לא החליט מה קורה עם גובה הלהבות. כי גובה הלהבות של יום ראשון או שני אחרי הסיפוח יכול להשפיע גם עליו, יכול להביא להפיכה בתוך השטחים".

לאור כל זאת, האם אתה רואה מצב שאם ראש הממשלה יודיע על החלטתו, יהיה פרץ של אלימות מכל סוג בשטחים?
"זה מאוד תלוי במפה שיציג ראש הממשלה. אם זה רק השטחים של ההתנחלויות, אני חושב שהפלסטינים פה ייזכו בהרבה שטח, אבל אם זה יהיה 30% משטחי הגדה ולא 10%, יכול להיות שנראה גם פרץ אלימות, אבל היא תועבר על ידי מנגנוני הביטחון הפלסטינים, דהיינו חמושה. זה מה שאני בא ואומר, אלה לא הפגנות של אבנים במחסום קלנדיה או בפאתי רמאללה, הן יהיו חייבות להיות על ידי הרשות הפלסטינית".

ואז הן יהיו יותר אלימות?
"אני חושב שאם אבו מאזן יתיר את הרסן לכוחות הביטחון הפלסטינים, אנחנו צפויים לגל אלימות חמוש, כיוון שמנגנוני הביטחון הפלסטינים יהפכו לכלי שיוטל לתוך המערכה נגד ישראל ולא הציבור הפלסטיני. זו הסכנה שיכולה להיות בגל האלימות הבא, שאבו מאזן ייתן הוראה לכוחות הביטחון הפלסטינים, לא רק לא להתערב, אלא דווקא להצטרף לפעמים לציבור, לקהל, להפגנות, ואז אנחנו בדיוק בסיפה של התנגדות אלימה, בדיוק כמו בספטמבר 2000".

כלומר, בסיפה של אינתיפאדה.
"כן של אינתיפאדה חמושה. אינתיפאדה זו התנערות, זה עימות חמוש של גרילה, של כוחות ביטחון פלסטינים, שהיו עד לפני כמה חודשים בתיאום ביטחוני איתנו, כי נזרקו אל תוך המערכה. מספיק איזו תקרית שיכולה להדליק את השטח, הייתי אומר שיש חבית חומר נפץ והיא מחכה רק לפתיל".

בהמשך התייחס יחזקאלי גם לדיווחים הסוריים, לפיהם ישראל תקפה שוב את מכון המחקר הסורי לדיוק טילים. "אפשר לומר שישראל הולכת בכל הכוח על העניין הזה של פרויקט דיוק הטילים של חיזבאללה ואיראן. נראה שהיא לא מתחשבת בקורונה, במתיחות במפרץ או במה יגידו הרוסים. יש פה קו תקיף, עקבי, הייתי אומר כבר לאורך שנה רביעית. אני חושב שזה עושה רושם גדול וזה ממש יתרון הרתעתי של ישראל בכל מה שקשור לחימוש של חזבאללה ושל הכוחות האיראניים בסוריה", סיכם יחזקאלי. 

עריכה: אמיתי דואק

05/06/2020
הישארו מעודכנים

צבי יחזקאלי
צבי יחזקאלי  |  צילום: רונן אקרמן וקרן שחם באדיבות רשת