103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

הרב הלברטל: בן גביר פחדן, מוג לב; בן גביר: צבוע וגזען

המשפטן החרדי במתקפה: "מועצת יש"ע חבורת פאשיסטים שיש לדון אם להטיל עליהם דין רודף" • בן גביר: הייתי זורק מכאן ערבים שרוצים להשמיד אותנו


הפובלציסט והמשפטן החרדי הרב דב הלברטל ועורך הדין איתמר בן גביר בעימות סוער סביב סוגיית הסיפוח, כאשר שניהם הטיחו אחד בשני כינויים מעליבים. 

בפתח השיחה כינה הרב הלברטל את מועצת יש"ע, "מודל של 'יודו פאשיסטים' בסנדלים בלי גרביים, שהאופק התרבותי שלהם נע בין ג'בל מוכאבר לעיסאוויה. חבורת פרחחים שיש לדון אם אין עליהם דין רודף, בלי ההשלכות הקריטיות של דין רודף", והוסיף: "אני אסביר עכשיו את התוכנית של הפאשיסטים האלה, ויכול בן גביר, שהוא כמובן קל וחומר כמותם, לתבוע אותי, ואני אומר אמת אמרתי. הם לא אומרים את האמת, הם משקרים לציבור בנושא תוכנית הסיפוח. מועצת יש"ע רוצה לספח את כל יהודה ושומרון, כי זו נחלת אבותינו, בבת עינינו".

לדברי הלברטל: "ההבטחה האלוקית היא אפוקליפטית, היא לא הבטחה לאנשים שהורגים אנשים אחרים. ברגע שאתה מספח את השטחים, אתה נתקל בבעיה. הבעיה היא מה אתה עושה עם 3 מיליון פלסטינים שרואים בתודעה שלהם, את עצמם כעם פלסטיני, מה אתה עושה איתם? יש לך 2 ברירות - או שאתה מספח ונותן להם אזרחות מלאה, ואז יש לנו מדינה, שלשם אגב יובילו מועצת יש"ע, עם ראש ממשלה שיהיה יחיא סנוואר, וראש הממשלה החליפי יהיה - בוא ניקח את אחת הדמויות הצבעוניות שם, הרי יש להם כל מיני כינויים למועצת יש"ע - את כצל'ה, הוא יהיה ראש הממשלה החליפי, אולי זמביש זה גם כינוי, אולי דומפה. זה מצב של מדינה דו לאומית שראש הממשלה שלה הוא ערבי, כי יהיו פה במדינה המסופחת, הרחבה הזאת, 6 מיליון ערבים ו-6 מיליון יהודים, זו אפשרות אחת".

עוד הוסיף הלברטל: "אפשרות שנייה שאליה רוצים להוביל מועצת יש"ע, ש-16 המובלעות שביש"ע ישימו את רגליהם על הצוואר של 3 מיליון פלסטינים ולא יקנו להם אזרחות, אלא איזה סוג של מעמד ביניים כזה בלי חופש דיבור, בלי זכות הצבעה, ואז אנחנו באפרטהייד, והופכים למרחץ דמים את מדינת ישראל. לשם אנשי יש"ע מובילים. פה הפאשיזם שלהם, פה העניין של דין רודף שיש לדון שחל עליהם".

לאחר מכן איתמר בן גביר הגיב על הדברים החריפים של הלברטל, וטען כי לא צריך לכנותו רב בכלל, "מישהו עוד יכול לחשוב שיש לו חסידים לרב הלברטל", ואמר: "תאמין לי הלברטל יש לך מזל שאני לא עורך דין של מועצת יש"ע, כי מחר בבוקר היית מקבל תביעה של מיליון שקל. הסיפורים האלה על מדינה דו לאומית ומה יקרה, הרי לפי שיטתך דבל'ה, בוא נגיד את האמת, הרי גם מחר בבוקר אם אנחנו מפנים את חברון ומפנים את יצהר, אגב מה שיוביל לטילים על כפר סבא ועל רעננה ועל קריית גת, כי ראינו את הדברים האלה כבר. אבל מה אתה עושה עם כמה מיליוני ערבים שגרים בתוך שטחי ארץ ישראל? אתה לא תטען שזו מדינה דו לאומית? אז מה אנחנו נעשה? גם נפנה את תל אביב? נלך לים? מספיק עם ההפחדות האלה ומספיק עם הגישה הזאת".

לדברי בן גביר, צריך לבצע את הסיפוח, ועוד הוא ציין: "יש דבר אחד צודק בדברים של דבל'ה, אני הייתי עושה תוכנית התנתקות, מי שנאמן, אהלן וסהלן, מי שרוצה לחיות כאן בשלום, אין לי שום בעיה איתו, אבל מי שלא נאמן, מי שרוצה להשמיד אותנו, הייתי זורק אותם מכאן".

עוד הוסיף בן גביר: "דבל'ה אתה יודע את מי אתה מזכיר לי? את המרגלים, שבזמנו כשרצו לעלות לארץ ישראל אמרו 'לא, זה מסוכן, זה אסור, לא כדאי'. ואחרי זה גם כשהיו יהודים בגרמניה לפני השואה שרצו לעלות לארץ ישראל, היו כל מיני חכמולוגים כמוך שאמרו 'לא, זה מסוכן'".

בתגובה אמר לו ניסים משעל: "אני שומע אנשי צבא בכירים, גנרלים לשעבר, שאומרים שזה יוביל למהומות, לפגיעות, לאינתיפאדה שלישית. יש לנו כוח היום במצב הנוכחי של החברה הישראלית לעוד סבב של אלימות?", על כך השיב בן גביר: "יש לי דז'ה וו כי שאלת אותי את השאלה הזאת פעמיים. אני אזכיר לך מתי שאלת אותי את זה, לפני אוסלו אתה ראיינת אותי, ואמרת לי, 'איתמר, אתה יודע מה המשמעות שיכולה להיות? יש אנשי צבא שאומרים שאם לא יהיה אוסלו, אז יהיה כאן מרחץ דמים' וכו', וראינו שדווקא אוסלו הביא הפוך. גם לפני ההתנתקות ראיינת אותי, ואמרת לי, 'איתמר, תראה, אנשי צבא בכירים אומרים שאם תהיה התנתקות, יהיה כאן שקט', וראינו מה קרה.

"אני מעריך ומעריץ את אנשי הצבא, אני מתפלל על הצבא שלנו כל היום, אבל אם יש גורמים בצבא, ואני לא יודע מי הגורמים האלה, שהם מדברים על זה שסיפוח הוא מסוכן, אלה אותם גורמים שאמרו שההתנתקות היא טובה, וראינו מה קרה".

לאחר מכן נוצר עימות נוסף בין בן גביר להלברטל, כאשר לטענת בן גביר, לא צריך לקרוא להלברטל 'הרב הלברטל'. בתגובה, הלברטל תהה, "השם בן גביר הוא מעניין. אתם בכלל כולם בן, בן גביר, בן ארי, בן חורין, אתה יודע כמו הסרט בן חור, אתה מכיר את הסרט?". בן גביר הסביר: "אבא עלה מעיראק, קראו לו חאנם שזה גביר, ואז כשהוא עלה לארץ, הוא קרא לעצמו בן גביר".

הלברטל: "בסדר, הוא מתבייש בשם".

בן גביר: "אני מתבייש בשם?".

בהמשך כינה הלברטל את בן גביר: "אדם פחדן, מוג לב, צבוע, שלא אומר את האמת שלו", והוסיף: "כל מה שהוא רוצה זה להיכנס לכנסת, ואז הוא יגיד את האמת שלו. אבל אני אחשוף אותה כרגע לפני שהוא ייכנס לכנסת. הוא רוצה לעשות כמו הרב כהנא, טרנספר לכל הערבים, גם ערביי ארץ ישראל. והוא מתחפש תחת הדביקות הזאת ומילים כאלה, 'שרק הערבים העוינים את ישראל', תגיד לי איזה ערבי במדינת ישראל ובשטחים לא עוין את ישראל?".

בן גביר השיב כי: "מה אתה גזען דבל'ה? אתה גזען? אתה מכליל את כל הערבים? אתה גזען? אוי ואבוי, הוא גזען. קודם כל המאזינים צריכים לדעת שדבל'ה עובד בשיתוף פעולה עם התנועה הרפורמית. מה שקורה כרגע, הם מקליטים את הריאיון ורק מחכים שאני אגיד 'כל הערבים', אבל מה לעשות, אני לא מאמין בזה. אני לא מאמין שכל הערבים הם מנוולים, אני לא מכליל את כל הערבים. אני אומר, מי שרוצה לחיות כאן בשלום ובנאמנות, ויש לא מעט כאלה, אהלן וסהלן. אז פתאום מתגלה שמי שאתה הצגת כשמאל הזוי ומטורלל, הוא גם גזען. אתה שמעת מה הוא אמר, 'כל הערבים', אני מדבר רק על אלה שלא נאמנים".

בסיום השיחה נשאל הלברטל, האם הוא יהיה מוכן להחזיר גם את מערת המכפלה במסגרת הסדר? ועל כך השיב: "ההבדל בין בן גביר לביני שאני לא מוכן שיהודי אחד דמו יישפך בשביל מערת המכפלה, אני אחזיר את מערת המכפלה בשביל שיהודי אחד לא ימות".

בן גביר: "ובשביל ירושלים ותל אביב? אולי נלך כולנו לים? השיטה שלך היא שנלך כולנו לים".

עריכה: אמיתי דואק

05/06/2020
הישארו מעודכנים

הרב דב הלברטל ואיתמר בן גביר
הרב דב הלברטל ואיתמר בן גביר  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90