אודי סגל וענת דוידוב

"בלי ההקלטות הללו לא היה תיק 4000"

רביב דרוקר ('המקור') לקראת שידור הקלטות שאול אלוביץ' בתוכניתו: "אילן ישועה גם קורבן וגם מקרבן" • "רה"מ שלח תגובה לא עניינית, לא נשדר"


חשיפה בתיק 4000 בו חשוד ראש הממשלה בנימין נתניהו - תיק השוחד בפרשת 'בזק-וואלה'. היום (ד') בתוכנית 'המקור' של רביב דרוקר, ישודרו לראשונה ההקלטות של שאול אלוביץ' ואשתו עם מנכ"ל 'וואלה' על מתן סיקור חיובי לראש הממשלה בנימין נתניהו, במלואן.

רביב דרוקר ('המקור') התייחס להקלטות שאול אלוביץ' שיפורסמו בתוכניתו היום והסביר כי על אף שחלק מתמלילי השיחות נחשפו, כעת הן יחשפו לראשונה במלואן. לדבריו, "הכול מתחיל ונגמר כמעט בהקלטות האלה. אחרי זה נאספו המון ראיות ועדי מדינה, אבל בלי ההקלטות האלה לא היה תיק. בשיחות שאנחנו משדרים היום אנחנו מראים יום אחרי יום איך השיחות האלה מתנהלות". הוא נזכר כי "הרבה אנשים בתקשורת צעקו 'איך לא חוקרים את הקשרים בין נתניהו ואלוביץ''. למשטרה לא היה שום רצון ועניין להיכנס לדבר הזה, ואולי גם לא יכולת".

אך הכול השתנה לדבריו כאשר נכנס לתמונה אילן ישועה, אותו הוא מגדיר 'דמות מטרגדיה יוונית'. ישועה "מתנדנד כל הזמן בין 2 הקטבים. הוא מצד אחד מקליט אותם, מקליט אותם מ-2015 ומצד שני אוכף את רצונם על האנשים בתוך וואלה. עד שלב מסוים הוא גם קורבן וגם מקרבן, הוא גם הרע וגם הטוב. זה מאוד נדיר. שיחה אחת שהופכת לגמרי לצד של אלוביץ', הוא אומר: 'מהיום זה 'ישראל היום', 'וואלה' זה 'ישראל היום'. 'אמרתי להם שמי שלא רוצה שילך מפה, ואם אני אומר לא לפרסם את תחזית מזג אויר, אתם לא מפרסמים את תחזית מזג האויר', כך הוא אומר לגברת אלוביץ' שהיא זאת שאוכפת עליו את הלחץ".

אך הוסיף ואמר כי מנגד, "הוא מביא עיתונאים ונותן להם חוזה- אם אני מתערב לך בעניינים אתה מתפטר ומקבל משכורת שנה שלמה". הוא ציין כי ישועה הוא "דמות רבת פנים, יש לו 700 כובעים. הוא הרוויח המון, הוא עשה עסקה ל'וואלה', 'יד 2' שמכר את לוח המודעות במחיר 800 מיליון שקל, קיבל 15 מיליון שלק לכיס שלו. זאת אומרת, כל פעם שאתה רוצה להציג אותו כדי לנקות את השחיתות אומרים – 'רגע, הוא היה חלק מזה' וזה נכון". ישועה לא עומד לדין, ודרוקר הסביר כי הסיבה לכך היא שהכסף הרב שהרוויח, הוא "לא בזיקה ישירה למה שקרה ב'וואלה'".

למרות זאת, הוא טען כי "הרבה מהנאשמים יגידו שהוא קיבל הנחה על זה שהוא הביא את כל החומר. אבל הוא לא היה חייב להביא את כל החומר, לא יצא לו מזה כלום. אתה לא יכול לקחת ממנו את העובדה שבסוף הוא הביא את השיחות המדהימות האלה. הוא אומר בחקירה אני שומע חלק מהשיחות ומצטנף כי אני שומע את עצמי מתחנף לאישה שהיא אפילו לא הבוסית שלי, האישה הזאת איריס אלוביץ' מטגנת אותו חצי שעה כל לילה - למה זה התפרסם? למה זה לא התפרסם?".

אלוביץ' עושה את החיבור בין ה'נתן' ל'לקח'

אך למרות ההקלטות שהמקשרות בין אלוביץ', ישועה, חפץ, 'וואלה', אין הוכחה חד משמעית שנתניהו קשור לכל הפרשה. דרוקר הסביר כי למרות שנתניהו עצמו לא מוקלט, בשונה ממקרה נוני מוזס שם הוא עצמו ביצע את ההקלטות, בהקלטות אלוביץ' "הוא כל הזמן נוכח. כי שאול כל הזמן אומר הוא אמר הוא ביקש יש שלב שהם מדברים בשיחת ועידה בלתי נגמרת שאיריס אומרת 'אוי ואבוי עכשיו מצלצל הטלפון הקווי' בבית שלהם אז אילן שואל 'אז מה?' הם אומרים 'רק הוא, רק ביבי מתקשר לטלפון הקווי' ושאול אמר 'אני לא מתכוון לענות לו כי אני לא יכול לתת כבר את ההסברים המטומטמים האלה. זה נכון שמההקלטות האלה לבד אתה לא קושר את ביבי לגמרי ואתה צריך את עדות פילבר וכו'. התיק לא נשען רק על ההקלטות, אבל אין ספק שזה נדיר לשמוע אדם במו פיו עושה את החיבור בין הנתן ללקח. אלוביץ' אומר 'אנחנו מקבלים את זה וחייבים לתת את זה'. ולא פעם אחת הוא עושה את זה, פעם אחר פעם אחר פעם".

מטעמו של רה"מ נמסר אתמול: 'רביב דרוקר הפך עצמו לשופט הרביעי במשפט נתניהו, אחרי שהשמיע איומים על אלוביץ' שאם לא יהפוך לעד מדינה הוא ילך לכלא, ועל מומו פילבר שאם ישנה את עדותו גם הוא ישלם על כך מחיר כבד, הוא ממשיך לנסות להטות שופטים ולבצע ברה"מ נתניהו משפט שדה תקשורתי'. דרוקר השיב: "כמובן שזה שקרים מטונפים, בחיים לא איימתי לא על זה ולא על זה וחבל".הוא ציין כי בעבר כאשר עבד עם גולן יוכפז בתפקידו כמנכ"ל חברת החדשות הם החליטו לא לפרסם תגובה דומה, "והם נטרפו מזה ש'ערוץ 10' מחליט לא לשדר את התגובה, כי התגובה לא עניינית. מה הקשר לטנף עליי אישית? שאני השטן בכבודו ובעצמו? תענה על השאלה".

כמו כן, הוא התייחס לטענות רה"מ כלפי תוכניתו 'המקור', ועל כך שהוא, לכאורה, מבצע משפט שדה תקשורתי, ואמר: "כל טענה שלו אפשר לשייך לרלוונטיות של הפרסום. גם אז הטענות שלו היו כאילו כלפי הפרסום, גם כלפי אילנה דיין שהיא שמאלנית כי זה רלוונטי לפרסום, היא שמאלנית קיצונית והיא רודפת אותו ועושה תחקיר עליו, ולא על אחרים. תמיד אתה יכול למצוא נוסחת רלוונטיות. המוסד של תגובה עיתונאית נועד כדי שאדם יגיב לטענות נגדו".

 

עריכה: עופרי גליכמן

10/06/2020

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


רביב דרוקר
רביב דרוקר  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90
Paris