103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גיא פלג

"לא גואנטנמו ולא אלקטרז - אלו הפחדות מיותרות"

המאזינה, משוחררת מכלא נווה תרצה, סיפרה לגיא פלג על החיים בכלא, לקראת כניסת ציפי רפאלי מאחורי סורג ובריח


אתמול (ג') נחתמה עסקת הטיעון של ציפי רפאלי, אמה של הדוגמנית בר רפאלי, בפרשת העלמות המס. במסגרת העסקה, הגב' רפאלי תרצה עונש מאסר של 16 חודשים בכלא הנשים 'נווה תרצה', בעוד בתה תבצע 9 חודשים של עבודות שירות. נוסף לכך, על השתיים נגזר גם קנס כספי על סך מילוני שקלים. המאזינה שעלתה לשידור בתוכניתו של גיא פלג ב-103fm ביקשה לצנן את ההפחדות שנשמעות בציבור ובתקשורת לקראת כניסתה של ציפי רפאלי לכלא, זאת כאישה שהשתחררה לאחרונה מכלא נווה תרצה.

המאזינה סיפרה כי לאחרונה האזינה לחדשות וטענה שמפחידים את הגב' ציפי רפאלי, "זה לא גואנטנמו ולא כלא אלקטרז. היא לא הולכת לקבל עבודות פרך, לא מכניסים אותה לצינוק, ההפחדות האלה באמת מיותרות, וכמי שהייתה שם - אם היא מסתדרת עם אנשים היא תסתדר גם שם. לא צריך להוציא את זה מפרופורציות. יותר אינטליגנטיות ממנה יושבות שם, חשבות שכר, פרופסוריות, נשים מאוד אינטליגנטיות - אז יהיה לה עם מי לדבר". היא סיפרה כי היא תקופת המאסר שריצתה עלתה על שנתיים והסיבה בגינה נשלחה הייתה "משהו בסגנון שלה, מעילות".

גיא פלג ציין בפניה כי 'ההפחדות' בתקשורת נובעת מהעובדה שכלא נווה תרצה הוא "כלא הנשים היחידי בישראל, יכולה למצוא את עצמה אסירה כמוך שהיא אסירת צווארון לבן, יחד עם רוצחות ונרקומניות". אך המאזינה השיבה כי האסירות "לא מסוכנות כמו שמפחידים אותה, אף אחת לא תפגע בה. יש לי חברות שנשארו שם שאני בקשר איתן, הן יודעות מי היא, הן לא מתרגשות ממנה. אם היא אינטליגנטית וטובת לב, ניסיון עם קשרים, יודעת להסתדר והיא לא פרזיטית ותעזור בניקיונות ובבישולים - היא תסתדר בכל מקום. הדבר היחידי זה שהיא סגורה. האישיות שלה תעזור לה. אם היא אדם נחמד היא תעביר את זה בכיף, ואם היא מרשעת ומנוולת יהיה לה קשה, כי הן יותר חכמות ממה שהיא חושבת".

הוא המשיך ואמר כי מגפת הקורונה שינתה את שגרת החיים בכלא, וציין כי נעצרו הביקורים. היא מצידה טענה כי מבחינת הקורונה "עוד יותר טוב לה שם, אין שום דבר בעולם בחוץ", ומבחינת הפסקת הביקורים: : "נו, בסדר. שיהיה לה קצת שקט. זה לא מלון 5 כוכבים אבל זה לא מסוכן כמו שמפחידים אותה. האסירות לא מסוכנות שם, הן לא יפגעו בה. מה תגיד נעמה יששכר שהייתה ברוסיה 7 שנים ולא ידעה מה קורה איתה?" פלג התייחס לדבריה ואמר כי מדובר בסופו של יום באישה ללא עבר פלילי, זהו המאסר הראשון שלה, ותהה מדוע בחרה לציין את המקרה של נעמה יששכר ששוחררה מהכלא בטרם סיימה את תקופת המאסר שנגזרה עליה.

"אם הילדה הזאת עברה את זה בלי אור בקצה המנהרה, היא הכינה את עצמה נפשית ל-7 שנים, כלא רוסי במינוס 40 מעלות, אז הגב' ציפי רפאלי יכולה לעבור את כלא נווה תרצה", השיבה. כמו כן, היא טענה כי עצם היותה של רפאלי 'מפורסמת' לא תסייע לה בתקופת המאסר, "הפרסום לא מעניין אותם. הם לא מתלהבים מהפרסום שלה, היא לא מעניינת אותם. היא צריכה להיות בן אדם וזה הכול. היא לא יותר טובה או פחות טובה". "גם אני הייתי בלי עבר פלילי. יש נשים שם בלי עבר פלילי שנכנסו פעם ראשונה", אמרה.

"היא ידעה בדיוק מה היא עושה"

פלג המשיך בשאלתו והסביר כי בניגוד לכלא של גברים המחולק למחלקות, בכלא הנשים רפאלי עלולה למצוא עצמה בתא עם מכורה לסמים למשל. המאזינה זעמה: "יושבות שם מוסלמיות ויהודיות, נשים אינטליגנטיות ואימהות ואתה מוציא להן שם לא טוב. זה נשים שעשו שטויות ונכנסו בדיוק כמוה, גם היא עשתה שטויות, והיא ידעה בדיוק מה היא עושה והיא משלמת". הוא מיהר להעמיד אותה על טעותה ואמר כי "זה לא שטויות. להעלים 30 מיליון שקל מהמדינה במשך שנים בצורה מתוחכמת זה לא שטות, זה כוונת מכוון".

המשוחררת הטריה השיבה: "נכון, יהיה לה הרבה זמן לחשוב על מה שהיא עשתה, אבל זה לא מסוכן. נכון, שוללים לה את החירות, האוכל שם לא להיט אז היא יכולה לצאת 10 קילו פחות, וכל אישה אוהבת להיות יותר רזה. הנשים בסדר, תהיה לה חברה, היא לא תהיה בבידוד, לא תהיה בצינוק, אין שם עבודות פרך, לא מכים אותה, לא דוקרים אותה וזה לא נכון מה שמספרים. אני מכירה את האסירות טוב מאוד, אלה שנשפטו להרבה זמן, ולא כזה נורא. מי שיש לה כסף יש לה חיים קלים שם, מי שאין לה כסף יש לה מחסור כל הזמן. כל שקל שם עוזר, היא יכולה לקבל את הדברים שהיא צריכה".

פלג ניסה להבין כיצד כסף עשוי לשרת אסירה בכלא, אך המאזינה השיבה: "אני לא אפרט, אם יש לה כסף היא תסתדר שם. יש אסירים עניים ויש אסירים עשירים. אלה שיש להם כסף מסתדרים יותר טוב בכלא בכל מיני דברים". פלג המשיך והקשה בשאלה - "האם בעזרת הכסף משחדים עובדים?" והיא אמרה: "לא, מה פתאום. אני לא יכולה לדבר על זה, עליתי לשידור להגיד שלא צריך להפחיד אותה". 

"לא צריך להפחיד אותה"

איך היא תרים את עצמה מהתחושה הקשה אחרי שדלת הכלא נסגרת מאחוריה?
מאזינה: "למה היא השאירה תינוקות שהיא צריכה להניק אותם?"

תפסיקי לזלזל. אישה בת 65, עם נכדים ומשפחה.
מאזינה: "זה שום דבר, אז היא יודעת להרים את עצמה נפשית. איך שולה זקן הייתה שם? איך אתי אלוני ישבה 17 שנה ולא הורידו לה יום והשאירה ילדים קטנים? ומה תגיד נעממה יששכר?"

עוד פעם נעמה? אנחנו לא מדברים על רוסיה.
מאזינה: "בשבילה זה שום דבר, היא תעבור את זה. אם אמא שלה שרדה את השואה היא תעבור את זה גם כן. לא צריך להפחיד אותה, זה יעבור לפני שהיא יודעת והיא גם לא מעניינת אחרי שהיא תשתחרר".

את טועה טעות קשה מאוד, היא מעניינת מאוד לפני הכלא, במהלך וביציאה.
מאזינה: "אותך אולי, בכלא היא לא תעניין אף אחד".

קראתי שהיא במשא ומתן עם הוצאת ספרים כי היא הולכת לכתוב ספר על חייה.
מאזינה: "גם אני רציתי לכתוב, בסדר. בוא נראה מי יקנה, אם היא תמלא אולמות, אם היא תמכור ספרים".

לסיום, אמרה המאזינה: "למדתי את הלקח שלי וגם היא למדה את הלקח שלה. רק האישיות והאופי יעזרו לה בכלא, לא הפרסום ולא הפפראצי, ולא הבת שלה - רק ההתנהגות שלה. אם היא תתנהג יפה יהיה לה קל, אם היא תתנהג לא יפה יהיה לה קשה", ופנתה לציפי רפאלי: "ציפי, אם את שומעת אותי - אל תפחדי משום דבר, את גם תעברי את זה. זה עובר מהר".

 

עריכה: עופרי גליכמן

10/06/2020
הישארו מעודכנים

ציפי ובר רפאלי
ציפי ובר רפאלי  |  צילום: getty images