103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ג'ודי שלום ניר מוזס

שולה זקן נזכרת בחוויות מהכלא: "אתה אחראי רק לנשימות שלך, מעבר לזה כלום"

זקן, שריצתה עונש מאסר בעבר, הגיבה על כניסתה הצפויה של ציפי רפאלי לכלא • והציעה לה: "לשכוח מי היא באמת" • וסיפרה: "היא כן תהיה עם רוצחות"


שולה זקן, ראש לשכתו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, שריצתה בעבר עונש מאסר בכלא נווה תרצה, שוחחה עם ג'ודי שלום ניר מוזס על התקופה ועל מה צפוי לציפי רפאלי. בהמשך חשפה מקרה שהתרחש בתקופה מאסרה, סיפור שמעולם לא סיפרה לאיש.

שולה זקן התייחסה להסדר הטיעון שחתמה ציפי רפאלי, אמה של הדוגמנית המצליחה בר רפאלי, עם רשות המיסים לפיו היא תרצה עונש מאסר לתקופה של 16 חודשים. היא הציעה לה "לתקופה שהיא אמורה להיות שם - לשכוח מי היא באמת. להיות אחרת. להוריד ראש". לדבריה, כולם שווים בכלא, "את לא מלכת הכיתה, את עושה בדיוק מה שהן עושות וחסר אם לא, כי הן מסתכלות, הן קנאיות והן רכלניות. שלא תתנשא, שתהיה נחמדה, כשמדברים אליה שתשיב להן, כשמזמינים אותה לשולחן שתצטרף, ושלא תשאל על מה הן יושבות – אסור באיסור מוחלט".

היא הסבירה כי הסיבה לכך היא שמלכתחילה "בעבירה שלה - היא מרגיזה אותן. כשאני הגעתי הן אמרו 'מה את רוצה? באת לקפה ועוגה', כי אם את פחות משנה את נקראת שבאת ל'קפה ועוגה'. באת לתקופה כזאת? 'אל תשגעי אותנו. תני לנו להמשיך בחיים שלנו'. הם יעטפו אותה ביום-יומיים הראשונים כי הם ירצו לשמוע ממנה ולהיות קרובים אליה. אבל מהר מאוד הן יחזרו לשגרת החיים שלהם, כי החיים שלהן קשים והם צריכות לעבוד ולהרוויח את הפרוטות שהן מרוויחות על מנת לשרוד. לציפי לא תהיה בעיה בכלל, הבעיות שלה הן הסביבה שלה - לא היא. היא תצטרך להתאים את עצמה אליהן ולא להפך".

זקן הדגישה כי "את יכולה להיות מי שאת אבל מה שמגיע להן הן קודם כל יעמדו על שלהן, ורק אחר כך הן יסתכלו עלייך. נמצאות שם נשים שמרצות מאסרי עולם, את חושבת שמעניין אותן שולה זקן או ציפי רפאלי? מעניין אותם בקטנה, רואים אותנו בטלוויזיה באותו זמן שרואים אותנו במסדרון, אבל בתכל'ס? יש להן מלחמת קיום, רובן שם אין להן גב מאחוריהן, אין משפחות. היא תצטרך לעמוד בתור לקבל את האוכל, אין פריבילגיות, אף אחד לא יגיש לה לשולחן, היא תעמוד עם צלחת כמו עניה בפתח ותחכה שאחת האסירות תמזוג לה".

היא נזכרה ביום הכניסה לכלא, וסיפרה כי ראשית מבצעים "חיפוש בציוד וחיפוש גופני. החיפוש בציוד שאתה מביא הוא נוראי. מפני שיושבות 2 בחורות צעירות ונוברות במזוודה וזורקות – 'זה לא, זה כן', מעיפות את זה. אתה רואה איך מעיפים את החיים שלך, את מה שקשור לחיים שלך. אין אנושיות. אמרתי איפה שאמרתי, אתה אחראי רק לנשימות שלך, מעבר לזה כלום. אבל כלום. להעביר משהו במקרר ממדף למדף? אתה צריך לבקש רשות". כמו כן, היא ציינה כי בכל חדר ישנן 4 נשים לכל היותר, אך מכיוון שזהו כלא הנשים היחידי בישראל "היא כן תהיה עם רוצחות כמו מארי פיזם שלא רואה בעיניים. אישה רעה. ממורמרת בצורה כזאת שהיא ממאיסה את עצמה על כולם. היא לא חזקה להפך. מוקיעים אותה, רובן לא אוהבות אותה".

לסיום, היא חשפה פרט מזמן שהותה בכלא, מקרה מזעזע אותו לא שיתפה מעולם עם איש. "בלילה, באיזו שעת חצות, שמענו צעקות. התברר שאחת האסירות התרגזה על אסירה שיש לה פנים יפות, היא חיממה מים בקומקום, עלתה לקומה השנייה במיטה ושפכה עליה. שרפה אותה. החליטה שיש לה פנים מאוד יפות וזה מרגיז אותה. עד שהסוהרים באים, פותחים את הדלת, מחלצים אותה - היא הלכה חודשים עם סדין על הגוף במקום בגדים. זה היה מעשה נוראי. מעשה נוראי, אבל יש את זה. אני בשוק עד היום".

 

עריכה: עופרי גליכמן

12/06/2020
הישארו מעודכנים

שולה זקן
שולה זקן  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90