103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור

ריבונות בסימן שאלה

האם אכן צועדת מדינת ישראל לריבונות הצפויה ב-1 ביולי? • אלוף (מיל') גדי שמני: "הליכה לצעדים חד צדדים יערערו את היציבות"


תאריך היעד למהלך החלת הריבונות המדובר בשטחי יהודה ושומרון, ה-1 ביולי, מתקרב בצעדי ענק, אך עדיין לא בטוח מהי התמונה המלאה של פרטי התוכנית ואילו אזורים עתידים להיות חלק מההסכם. אלוף (מיל') גדי שמני ('מפקדים למען ביטחון ישראל'), לשעבר אלוף פיקוד מרכז שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב-103fm על הסוגיה, והביע את דעתו על ההשלכות האפשריות של נקיטת צעד חד צדדי.

אלוף פיקוד מרכז לשעבר גדי שמני, הסביר כי תוכנית טראמפ היא למעשה 'חזון טראמפ', "היא ממש לא תוכנית היא חזון. הבשורה, זה שיש הכרה אמריקנית במציאות הקיימת, בהינתן מצב של מדינה פלסטינית לצד ישראל לשליטה ביטחונית בבקעת הירדן, היא גם מאוד חשובה כדי למנוע את הפיכת הגדה לישות עם יכולות צבאיות שמסכנות נכסים חיוניים שלנו". כמו כן, הוא הדגיש כי מפקדים למען ביטחון ישראל "חושבים שסיפוח שטחים בהסכמה כחלק מהסכם עתידי הוא מחויב במציאות".

הוא התייחס להיעדר העניין הציבורי בסוגיית הסיפוח, והודה כי הוא "יכול להבין את הציבור הישראלי, גם הרדימו אותו קצת וגם תיחמנו אותו קצת, וגם סיפרו לו סיפורים. צריך להבין שבזירה הפלסטינית, הליכה לצעדים חד צדדים, יערערו את היציבות עד כדי התמוטטות של הרשות הפלסטינית". האלוף במיל' הסביר כי לא הפלסטינים, ולא מדינות ערב יוכלו לזכות לאיזו שהיא לגיטימציה אחרי שהם שנים על שנים מספרים לקהלים שלהם, כך הרשות הפלסטינית החליטה, שהיא הולכת לדרך של משא ומתן ושל שלום". לטענתו, "כולם מבינים שלהכרה הזאת אין שום משמעות מעשית, 'מדינה מינוס' כמו שנקרא, זה לא יקרה".

"ברור לנו לגמרי שמי שמוביל את הקו הפוליטי מדיני היום במדינת ישראל זה אנשים שבאמת מאמינים שלא צריכה להיות מדינה פלסטינית", אמר שמני. "האנשים הכי קרובים לבנימין נתניהו וגם הוא עצמו, לדעתי, מאמינים שירדן היא הפתרון. רק שהם לא מבינים את ההשלכות או מעלימים את ההשלכות ארוכות הטווח", הוסיף. הוא הסביר כי "בתרחיש המינימלי של סיפוח 30% מהשטח, המשמעות המיידית היא תוספת של 350,000 פלסטינים למדינת ישראל מחר בבוקר. קריסת הרשות, אין שום ספק שהיא תוביל להשתלטות חמאס, של כנופיות חמושות, הג'יהאד האסלמי, ותצריך בסופו של דבר השתלטות של צה"ל על כל השטח".

יש רבים המתריעים מפני התעוררות של גל אלימות פלסטיני עד כדי אינתיפאדה, אם אכן מדינת ישראל תבצע סיפוח באופן חד צדדי, שמני אמר כי "צה"ל ערוך להתפרצויות אלימות מכל הסוגים. לצה"ל זה לא כל כך משנה אם זה התפרצות בעקבות סיפוח או משה אחר, צה"ל ערוך להתפרצויות, יודע לטפל בזה, אבל זה לא הפתרון - צריך להבין. אנחנו הולכים פה להכניס את עצמנו למצב בלתי הפיך שיערער את היציבות עד כדי התמוטטות הרשות, אפשרות של גלישה לאלימות, למצב כאוטי, ויש דברים הרבה יותר חמורים מזה".

לסיום, הוא התייחס למקרה בו תועד חייל מגן על פלסטיני מידי תקיפה של מתנחלים בחברון ואמר כי לדעתו החייל 'פעל כמצופה'. "אני חושב שיש הרבה מקרים דומים, כל יום וכל שבוע, אנחנו לא רואים אותם. פה היישוב היהודי מכוסה במצלמות אז ראינו את הדבר הזה ואנשים נחשפו לזה. אין דרך אחרת, לצה"ל יש אחריות כלפי כל התושבים, העוברים והשבים במקומות האלה, ואני מקווה שיבדקו את הדבר הזה, כי החייל פעל מצוין. צריך לבדוק אם היו עוד כאלה שיכלו לעזור לו, כי המצב יכול היה להתדרדר שם. ואיפה משטרת ישראל? עם כל הכבוד. מדינת ישראל, רוצה להחיל את החוק הישראלי על האזורים האלה? בבקשה, תכניסו עוד שוטרים למקומות האלה. מחוז יו"ש הוא המחוז הכי חלש, הכי מצ'וקמק, הכי מרודד בכוונת מכוון במשטרת ישראל, אז את הדבר הזה צריך לפתור".

 

עריכה: עופרי גליכמן

14/06/2020
הישארו מעודכנים

גולן יוכפז וענת דוידוב
גולן יוכפז וענת דוידוב  |  צילומים: 103fm