הקבינט
עם רוני דניאל, אלון בן דוד ויואב לימור

ז'ה טם טרמינל

מתי יחזרו הטיסות לשגרה? • פנחס עידן, יו"ר ועד העובדים של רשות שדות התעופה: "צריך לאפשר לעובדי התיירות והטיסות להתפרנס"


געגועים לשדה התעופה: חלומם הגדול של ישראלים רבים לאחר הסגר הממושך, הוא לארוז מזוודות ולהמריא למדינה סמוכה לחופשה מעבר לים. אך למורת רוחם, תאריך פתיחת השמיים עוד לא ידוע; על פי פרסומים, שדה התעופה אמור להיות בחל"ת עד ספטמבר, זאת חרף הצהרתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו כי השמיים ייפתחו ב-1 באוגוסט. פנחס עידן, יושב ראש ועד העובדים של רשות שדות התעופה התייחס לנושא וקרא לממשלה לפתוח את השמיים בהקדם.

יו"ר ועד העובדים של רשות שדות התעופה פנחס עידן הסביר כי על אף שהעובדים הוצאו לחל"ת עד לחודש ספטמבר, "אם באמת יפתחו בראשון לאוגוסט נוכל להביא אותם, מחכים כולם רק לחזור לעבודה. כבר פתחו את הכול, באמת, גם אם זה בראשון לאוגוסט, הגיע הזמן לפתוח את השמיים, די". הוא סיפר כי נכון להיום רק כ-800-700 עובדים מתייצבים לעבודה, "במקום 5,000 עובדים בתקופה כזאת", וכי רוב הטיסות הן "יותר על בסיס מטען מאשר נוסעים, לדוגמה היום יש 7 טיסות. המראות ונחיתות? הלוואי ונגיע ל-1,000 נוסעים".

כמו כן, הוא ציין כי העובדים שהוצאו לחל"ת היו מתוגמלים דרך הביטוח לאומי, אך מתחילת החודש הם לא מתוגמלים על ידי הביטוח הלאומי, "על פי החוק החדש, אלא אם יחליטו להאריך. ממשיכים להיות בחל"ת אם הם רוצים, לצערי בלי שיתפרנסו. אלא אם הם יתפטרו ואז יכולים לקבל דמי אבטלה עוד כמה חודשים. יש לנו רשימה של אנשים בהסכם שמיועדים לקביעות ולא הולכים הביתה, דאגתי להם שימשיכו לקבל עד הראשון לספטמבר את השכר שלהם דרך הרשות. האוצר אישר לנו שהרשות תיקח הלוואה וישנו את החוק. אני מקווה שגם ההסתדרות תתערב, לפחות לגבי כל אלה במה שקשור לתעופה ולתיירות, צריך לתת להם להתפרנס. כי אם כמו שאמר רה"מ יפתחו את השדה בראשון לאוגוסט, אנחנו צריכים את העובדים האלה".

הוא סיפר כי הממשלה מתייחסת לבקשות ולמצוקות של רשות שדות התעופה, "הייתי בפגישה עם 2 שרים, שרת התחבורה, שר האוצר, פקידי האוצר אבל אני אומר – הגיע הזמן אחרי שפתחו את הרכבת, קולנוע, אומנים, והכל - הגיע הזמן לפתוח גם את השמיים לכל האזרחים. ברור שעם מגבלות ואנחנו כבר ערוכים לכל המגבלות, והגיע הזמן לבטל גם את השבועיים בידוד ולתת לעם ישראל לצאת לנפוש לא רק בארץ. אני לא רוצה להגיד לכם איזה מחירים היום המלונות בארץ מבקשים ללילה".

כמו כן, הוא ציין כי "בינתיים טסים לאילת, המרחק של זמן טיסה מנתב"ג לאילת זה כמו מנתב"ג לקפריסין, ואולי ליוון עוד טיפה. יש מקומות ששם הקורונה בכלל פחות מאצלנו, מה שנקרא מדינות ירוקות", והוסיף כי לדעתו זה נכון יותר "מאשר לבוא בכמה ערים בארץ שהסיכון יותר גדול".

אז האם הטיסות יחזרו לשגרה עוד השנה? יו"ר ועד העובדים של רשות שדות התעופה הודה כי "הכול תלוי בהחלטת הממשלה, בראש הממשלה, לפתוח את השדה. אנחנו לא נחזור ל-25 מיליון נוסעים. לא משלים את עצמנו, אבל אני מאמין שנוכל להציל מהמעט שנשאר מהקיץ וחגי תשרי. אני מאמין שעדיין אפשר להציל את זה".

 

עריכה: עופרי גליכמן

18/06/2020
הישארו מעודכנים

מתי יחזרו הטיסות?
מתי יחזרו הטיסות?  |  צילום: Laurel Chor/ Getty Images