הקבינט
עם רוני דניאל, אלון בן דוד ויואב לימור

"לא יהיה גל שני כי לא נגמר הראשון"

פרופ' איתן פרידמן הגיב לאזהרתה של פרופ' סיגל סדצקי כי הגל השני קרוב מאי פעם: "אני לא חושב שצריך להקל ראש, אנו חייבים לשמור על הכללים"


בשבועות האחרונים חלה עליה מדאיגה בנתוני התחלואה בקורונה, ראש שירותי בריאות הציבור פרופ' סיגל סדצקי אמרה בתחילת השבוע כי יש עדויות לכך שאנחנו בגל שני של התפרצות נגיף קורונה. פרופ' איתן פרידמן מנהל היחידה לאונקו גנטיקה בבית החולים שיבא תל השומר טען כי על אף שיש וירוס, אנחנו נמצאים מרחק רב מהתחזיות הקטסטרופליות. בהמשך, קרא לציבור להישמע להנחיות, ולמקבלי ההחלטות להפסיק עם ההפחדה.

פרופ' איתן פרידמן סבור כי אנו לא בעיצומו ואף לא בתחילתו של גל שני, שכן לדבריו "לא נגמר הגל הראשון". הוא הסביר כי משרד הבריאות חושש מקריסת המערכת הרפואית ולכן פועל להשטחת העקומה, על מנת לוודא שיש "כוח אדם ומכשירים כדי לטפל באנשים שזקוקים לטיפול רפואי בתוך בית החולים". כמו כן, טען כי צריך לבחון את הנתונים, ומהם עולה כי "אנחנו היום נמצאים במצב מצוין. המשאבים הקיימים בישראל והעתידים להגיע לכאן, יוכלו לתת מענה להרבה יותר אנשים שחולים קשה".

מנהל היחידה לאונקו גנטיקה בבית החולים שיבא תל השומר הדגיש כי הקריטריונים להגדרת 'מגפה' הם של ארגון הבריאות העולמי, שקבע כי זו עדיין מגפה. צריך להבין יש הבדל ענקי בין אנשים שבדיקת המעבדה שלהם חיובית לאנשים שזה מלווה תסמינים רוב האנשים, רוב 298 אתמול הוגדרו כחולים, הם אנשים בדיקת המעבדה הייתה חיובית, הם אינם חולים". הוא הוסיף ואמר כי יש לבחון את מספר המונשמים כי זהו פרמטר שיכול לתת תמונת מצב נכונה על התחלואה בישראל בנגיף קורונה, וטען כי "שם אנחנו במצב מצוין, אפילו ביחס למקומות אחרים בעולם, מצב מצוין".

לדעתו, "המידע הזה, ההרגעה הזאת, הדיבור בגובה העיניים, זה חסר מטעם מקבלי ההחלטות. אי אפשר לחיות בתחושה ש-'עומדים עלינו לכלותינו'. למזלי הגדול, אני אמנם מקבל את משכורתי ממשרד הבריאות אבל אני מחויב לגלות את האמת, להסתכל על נתונים באפון בלתי תלוי ולא מחויב לאף אחד מבחינת דין וחשבון. אני לא חושב שצריך להקל ראש, שלא תבינו לא נכון. אני חושב שצריך להתרגל לפחות לשנה הקרובה או לחודשים הקרובים עד שיהיה חיסון יעיל, לקבל את העובדה שאנחנו צריכים לשמור על 3 דברים ברורים, ריחוק, היגיינה ועטית מסכות בחללים סגורים, אלה הדברים הבסיסיים בהם אנחנו ניבדק וניבחן".

מצד שני, הוא הוסיף ואמר כי "צריכים לומר לנו את האמת, לתת את הדברים החיוביים. כן, אנחנו נמצאים במצב טוב; כן, אנחנו יודעים לטפל במחלה; כן, הפקנו לקחים מהפעם הקודמת; כן, אנחנו ערוכים; כן, הגדלנו את ביצוע הבדיקות; כן, אנחנו מגבירים את קצב קבלת התשובות. עוד דבר שקצת מטריד אותי בעניין הזה, הסתכלתי על הנתונים ואני רואה שמספר המחלימים בישראל כמעט 0, הביולוגיה לא מתאימה לזה. קצב האנשים שנדבקים צריך להיות מלווה בקצב של אנשים שהחלימו".

הוא הסביר כי "ההחלמה מוגדרת כרגע במשרד הבריאות כמישהו שיש לו 2 בדיקות שליליות. מאחר והמעבדות אינן מתוגמלות וקורסות תחת העול, לא עושים 2 בדיקות כדי לשחרר אנשים מההגדרה של חולים אקטיביים, זו ההתרשמות שלי", והוסיף לסיום: "סדרו את העניין של ההסברה. דברו לציבור בגובה העיניים. תפסיקו להפחיד אותנו, אנחנו רוצים להתגייס כאשר נבין למה אנחנו מתגייסים'". 

 

עריכה: עופרי גליכמן

18/06/2020
הישארו מעודכנים

נגיף קורונה
נגיף קורונה  |  צילום: אבשלום שושני/ פלאש90