103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

"המשחק במזרח התיכון הוא להגיד את ההפך"

הפרשן לענייני ערבים צבי יחזקאלי ('חדשות 13') על תגובת העולם הערבי לסיפוח והחלת הריבונות: "מדינות ערב לא יכולות לאיים על ישראל בניתוק יחסים"


המסע אל הריבונות: ב-1 ביולי, לאחר משאים ומתנים לא פשוטים, עתידה ישראל להתחיל את תהליך הסיפוח והחלת הריבונות, החלטה שעוררה התנגדות רבה וחילופי מהלומות בקרב העולם הערבי. הפרשן לענייני ערבים צבי יחזקאלי ('חדשות 13') סיפר כיצד הגיב העולם הערבי והתייחס לסנקציות של ארה"ב על הנשיא אסד ומשפחתו.

"ירדן היא בעצם המגינה היחידה בפומבי על הפלסטינים, כי כביכול לירדן יש המון מה לתבוע כאן. איך יכול להיות שישראל לוקחת את בקעת הירדן, הגבול המשותף העתידי עם הרשות הפלסטינית. אבל גם העמדה הירדנית באה מתוך התנצלות וחשש מהפלסטינים עצמם, כי כיום ירדן חווה את השקט הביטחוני הכי טוב שיש לה בגבול נהר הירדן עם ישראל.

"ירדן יודעת שאם בקעת הירדן תהיה פלסטינית זה יכול להיות סוף הממלכה. דווקא למלך עבדאללה יש אינטרס שישראל תחזיק בבקעת הירדן אבל הוא אומר ההיפך. זה כל המשחק במזרח התיכון. הם אומרים את זה כי הם רוצים להראות לפלסטינים שהם עמדו לצידם ברגע האמת, אבל האינטרס הפנימי הירדני הוא הפוך. תראה את מדינות ערב האחרות שבלשון רפה לפעמים נותנות גינוי. גם סעודיה נאלצה לגנות, אותה סעודיה שתמכה בתוכנית טראמפ, אותה מצרים שעדיין לא הוציאה גינוי. שים לב למה שאומרים במדינות המפרץ, הנה היום שר באיחוד האמירויות אומר למה הסיפוח צריך להשפיע עלינו? מה אכפת לנו אם יש לנו חילוקי דעות עם ישראל בנושא מדיני? האם אנחנו צריכים לקטוע בגלל זה את היחסים? הרי היחסים שלנו עם ישראל הם אסטרטגיים, הם קשורים לאיום מאיראן. אני חושב שכאן מתהווה הנוסחה האמיתית שלנו מול מדינות ערב. הן מבינות שיש לנו סכסוך עם הפלסטינים ולא נגיע לפתרון מחר. הן אומרות בוא נשים את הסכסוך בצד. בניגוד לנוסחה של שנות ה-90 וה-2000 שהסכסוך היה מחסום, הסכסוך כבר לא מחסום. אני חושב שמדינות ערב לא באות להצלת הפלסטינים וזה השבר הגדול שלהם. אני לא חושב שמדינות ערב יכולות לאיים על ישראל בניתוק יחסים כי זה פשוט לא יקרה".

על הסנקציות החריגות של האמריקניים על נשיא סוריה ורעייתו אמר: "זו באמת החלטה שהייתה צריכה להילקח לפני שנים. אסד השתמש בנשק כימי, וארה"ב אפילו חילצה מורדים. תמיד כשאמריקניים מטילים סנקציות, אז שואלים אם הם רוצים למוטט את שלטון אסד או להגיד לו לחזור למשא ומתן. זה בדיוק מה שקורה עם האיראנים. הם בעצם מאותתים לסוריה שהם לא יכולים להמשיך להיות יצור כלאיים, שמארח גם את האיראנים והרוסים". 

עוד הוסיף: "הסנקציות מאוד אמיצות. ממש על משפחת אסד, על אישתו והאחים שלו. זה באמת חשוב כי המשפחה הזאת התנהלה במשך השנים כאילו העולם מעלים עין מהרצח והטבח ההמוני שהם מבצעים. כל השאלה היא איך אתה משתמש בזה. אני לא חושב שזה רק כדי לחנוק את המשטר, אני חושב שיש פה איתות של טראמפ לאסד, 'עכשיו כשהשתלטת על השטח ורצחת 800 אלף בני אדם, אתה יכול לחזור עדיין להיות מנהיג בתיאום איתנו אם תציית לתנאים שלנו'. סנקציות לא באות סתם, בסופו של דבר המקל מוביל לגזר וזו השאלה שמונחת לפתחו של אסד".

עריכה: רון שהין

19/06/2020
הישארו מעודכנים