103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"הבנתי עד כמה עמידה מהצד היא מסוכנת"

תא"ל (מיל') אמיר השכל שנעצר במחאה מול מעון רה"מ אמר: "אני לומד על תקופת השואה, התובנה הכי משמעותית היא הנטייה של רוב בני האדם לעמוד מהצד"


לאחר הסערה הציבורית עקב מעצרו של תת אלוף (מיל') אמיר השכל בהפגנה שנערכה מול מעון ראש הממשלה, השכל כינס אמש (א') מסיבת עיתונאים, בה אמר בין היתר כי: "לתחושתי המעצר היה הוראה מלמעלה".

גולן יוכפז וענת דוידוב שוחחו עם תא"ל השכל (מיל') ושאלו לתחושתיו לאחר המעצר שעורר הדים תקשורתיים רבים: "בעקבות יום שישי, מגיעות אליי אלפי פניות, הודעות ושיחות טלפון של אנשים שהחליטו שהם עוברים מפוזיציה של צופים מהצד לכאלה שיפעלו. אני מרגיש מומנטום, אנחנו כבר כמה עשרות אנשים אבל לאט לאט. כשלוקחים אנשים כמוני וכמו שני הפעילים שנעצרו איתי ומכניסים אותם לתא מעצר בסוף שבוע, זה לא נעים, אבל זה מה שמעורר את הציבור". 

על הסיבה שהחל לצאת לרחובות להפגין על אף עברו ארוך השנים כאיש צוות אוויר במערכת הצבאית, הסביר: "לא נולדתי מפגין יחיד. 32 שנה שירתי בצה"ל ולא הייתי מעורב בפוליטיקה, ולמעשה פעם ראשונה שאני יוצא למחות, למדתי תוך כדי איך לפעול. מאז שפרשתי ב-2003, אני מדריך בפולין על תקופת השואה. במהלך השנים האלה אני אוסף את התובנות האישיות שלי, והתובנה הכי משמעותית שרכשתי היא ההבנה שהנטייה של רוב האנשים היא לעמוד מהצד. הבנתי כמה עמידה מהצד מסוכנת.  אני כמי שערך הדוגמה האישית מאות חשוב לי, אמרתי שאני לא יכול לדבר על עמידה מהצד ולעמוד בעצמי מהצד כשמשהו מציק לי, וזה למעשה מה שמוציא אותי באוקטובר 2016 לצמתים". 

האם התרחש שינוי בדעת הקהל באשר למחאתו של תא"ל (מיל') אמיר השכל במהלך השנים? השכל סיפר: "אני רואה שינוי, יש הרבה תומכים,ו יש מתנגדים שלצערי עושים זאת בבוטות רבה מאוד וזה מביא אותי לאחד הדברים שמוציאים אותי מהבית ויגרמו לי להמשיך במחאה הזאת. החברה הישראלית קרועה ושסועה, ולמדינה שהחברה שלה קרועה אין עתיד. אנחנו חייבים מיד להתחיל בתהליך של תיקון לאיחוי הקרעים ואיחוד החברה. במהלך התקופה הזאת הותקפתי פיזית שלוש פעמים והוגשו תלונות למשטרה". 

על ההפגנה בסוף השבוע האחרון בה נעצר ואף נתבקש לחתום על אישור הרחקה מירושלים ל-15 יום, טען: "בחיים לא הייתי בתא מעצר, ולפחות ממה שסיפרו לי זה לא סימפתי. מצד מצד שני, לא עשיתי כלום שיחייב את זה שאורחק מירושלים במשך 15 יום. היות ואני איש שומר חוק, ובכל הפעמים לא חסמתי כבישים, החלטתי שאם עוצרים אותי אני לא מוכן לחתום על הכתבת תנאים. בבית המשפט, הדברים שהוצגו על ידי המשטרה הוצאו בצורה מאוד מעוותת. הודעתי למשטרה על ההפגנה אך לא הגיעו שוטרים למקום, היות והגיעו הרבה מאוד אנשים חלקם ירדו לכביש. על פי פסיקת בג"ץ אין בכלל צורך לבקש אישור להפגנה, אבל הגשתי לפנים משורת הדין. כשהגיע קצין בכיר מטעם המשטרה, ביקשתי ממנו ללכת למיקרופון ולקרוא לאנשים לפנות את הכביש והוא סירב"

אנו חיים במציאות שאינה אפשרית מבחינה מוסרית וערכית

בסוף הדבר, תקף את התנהלותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו: "הסוגיה היא שאנחנו חיים במדינה בה ראש ממשלה נאשם בפלילים, אני לא מכיר תפקיד אחד שאפשר להמשיך בו רגע אחד במציאות כזאת ואנחנו מוכנים לקבל את זה. אנחנו חיים במציאות שלפחות מבחינתי, מוסרית וערכית, היא בלתי אפשרית.  אין מצב שנאשם בפלילים יהיה ראש ממשלה, זאת המחאה שלנו וזה העיקר". 

עריכה: מיכל קדוש 

29/06/2020
הישארו מעודכנים

אמיר השכל
אמיר השכל  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90