103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"אנשים מתו פה מסיבות פוליטיות"

חבר הכנסת משה (בוגי) יעלון (יש עתיד-תל"ם) עם ביקורת חריפה על הטיפול בנגיף קורונה • וגם: קרא לחקור את פרשת הצוללות: "יש פה הרבה סימני שאלה"


עלייה חדה במספר חולי הקורונה: מרכז המידע והידע הלאומי למערכה בקורונה עדכן הבוקר (ג') על קפיצה במספר המאובחנים החדשים בנגיף הקורונה, זאת לאחר שנכון לאמש מספר המאומתים החדשים עמד על 588 וכעת הנתונים מצביעים על 714 בני אדם שנדבקו ביממה האחרונה. 

שר הביטחון לשעבר חבר הכנסת משה (בוגי) יעלון (יש עתיד-תל"ם) שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב-103fm ותקף את ראש הממשלה בנימין נתניהו בעקבות התנהלותו עם משבר התפשטות הנגיף: "יש פה תרבות של שקר שהולך ונחשף. הוא ציין שאנחנו המדינה מספר 1 בעולם בטיפול בקורונה, איך? זה שקר. אנחנו מדינה שהתנאים הבסיסיים שלה היו מאפשרים לנו להיות עכשיו עם מספר מתים דו ספרתי לפי הפרופסורים הטוענים זאת. מה קרה כאן? נתניהו חגג מוקדם מדי את מסיבת הסיום של הקורונה. איך הכי טובים? אנחנו עם למעלה מ-300 מתים". 

יעלון אף הוסיף: "שנתניהו ישווה אותנו לקפריסין וליוון ולא למחדלים של ארה"ב או שוודיה. זה הכל מסיבות פוליטיות, אנשים מתו פה מסיבות פוליטיות. במנדט של משרד הביטחון ורשות החירום הלאומית כתוב בפירוש שאנו ערוכים לשעת חירום. מה הוא לא נתן למשרד הביטחון לנהל את זה? מסיבות פוליטיות. חס וחלילה שלא יחלוק את הקרדיט עם שר הביטחון הקודם, או מחשדנות כזו או אחרת".

על ניהול המשבר ערב הכניסה הצפויה לגל הקורונה השני בישראל טען ח"כ יעלון כי: "גם הסיפור של איך מנהלים את עכשיו את המשבר, הדבר החשוב הוא איכוני שב"כ? לא, הדבר החשוב הוא בדיקות, כל מומחה אומר את זה. האחיות שובתות עכשיו כי דורשים מהן עומס בלתי אפשרי. אנחנו כבר ארבעה חודשים באירוע, למה לא תגברו את כוח האדם? בזה צריך לטפל ולא ללכת ישר לאיכוני שב"כ ולהסיט את תשומת הלב מהמחדלים הללו". 

בהמשך דבריו, התייחס לדרישה להקים ועדת חקירה ממלכתית בנושא פרשת הצוללות בה מעורב נתניהו, ששעלתה אתמול (ב') להצבעה וזכתה להתנגדות על ידי בכירי הליכוד: "עולים אנשי מערכת הביטחון בעבר ובהווה אחד אחרי השני, ואומרים שיש פה נושא פתוח והרבה סימני שאלה לגבי ההחלטות לגבי רכישת הצוללות, ספינות המגן ואישורה של ממשלת גרמניה למכור צוללות למצרים. מי מתנגד? נציגי הליכוד. לא בכדי נתניהו רצה שבוועדה לביקורת המדינה יהיה רוב לליכוד כולל על חשבון כחול לבן, והנה אם לא היה כלום ואין כלום והוא לא מעורב, אז למה הוא מודאג? מדברים פה על תהליכים שצריך להמשיך ולבדוק אותם. ישבו שם ארבעה אנשי ליכוד, לא הקשיבו ותקפו את אנשי מערכת הביטחון וארגונים אזרחיים שזעקו לשמיים, זה היה אירוע מביש". 

גנץ נכנע וקרס תחת נתניהו 

באותו נושא, ביקר יעלון את מי שהיו חבריו לקוקפיט בשתיקתם, לדבריו, בנושא הפרשה: "בני גנץ וגבי אשכנזי צריכים להסביר לי ולציבור בוחריהם, הם יודעים על חלקים מסוימים מהפרשה באופן אישי, אז אין להם מה להגיד? לא סתם אמרנו, כחלק מקמפיין הבחירות, שצריך להקים ועדת חקירה ממלכתית לפרשת השחיתות החמורה ביותר בתולדות המדינה. מספיק עם השקר הזה שזה או ממשלת אחדות או בחירות. כשלגנץ היה המנדט להרכיב ממשלה והוא נכנע, קרס ונכנס תחת נתניהו, הוא היה צריך רק לחוקק חוק אחד - שמי שיש נגדו כתבי אישום לא יכול להתמודד על תפקיד רה"מ. כך היינו מונעים בחירות רביעיות. לצערי גנץ קרס באופן שהוא צריך להסביר אותו, כל ההתנהלות שלו מחייבת הסבר". 

על תוצאות הסקר שפורסם ב'חדשות 13' (א'), שהראה כי הליכוד זוכה גם בימים אלה לתמיכת רוב הציבור, אמר ח"כ משה (בוגי) יעלון: "השאלה אם יהיו בחירות לא מעניינת את אזרחי ישראל המובטלים העצמאים, הגמלאים, הקשישים והנכים שאין להם איך לגמור את החודש, בתוך עמי אני חי. אנשים פה קורסים. ובמה מתעסקים, בפוליטיקה? בג'ובים?". 

שר הביטחון לשעבר וחבר הכנסת הביע את דעתו על בקשת ראש הממשלה להטבות מס ונקב בביקורת חריפה: "שערורייה, תראה שוב יש פה שקרים. הוא אמר שלא דרשו מס הכנסה מאף ראש ממשלה לפניו, אבל אף ראש ממשלה לפניו לא דרש שישלמו לו הוצאות על ביתו הפרטי. איזה ראש ממשלה ביקש את זה? הבית שלו בקיסריה לא משמש לעבודה שלא יספר סיפורים, זה בבית מלון סמוך, הייתי שם. על הרכב המשוריין אני באותו מעמד שילמתי את אותו דבר עד ההחלטה שהתקבלה ב-2017. אני על העניין של הרכב אני מסכים וטוב שהתקבלה ההחלטה. אני לא רוצה להיכנס לרכילות משפחתית, אני יודע איך הדברים עובדים, אני יכול לדמיין את זה. אנשים פה זועקים, המחדל של הקורונה הוא כבר כלכלי ולא רק בריאותי, הוא נפשי חברתי. למה כל העיכובים האלה של לשלם לעצמאים שקרסו?"

בסוף השיחה, התייחס יעלון לעניין הסיפוח ואמר: "גם נושא הסיפוח הוא הסחת דעת של הציבור הישראלי שמתחיל להבין שיש פה בעיה. אנחנו מבזבזים זמן על השאלה הזו שלא הולכת לקרות מחר. יכול להיות שיהיו קצת יותר הפגנות ואלימות, אבל סיפוח מחר לא יהיה". 

עריכה: מיכל קדוש 

30/06/2020
הישארו מעודכנים

משה בוגי יעלון
משה בוגי יעלון  |  צילום: הדס פרוש/פלאש90