103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בן כספית ואריה אלדד

עימות בכנסת בין הליכוד לכחול לבן

שופט בית המשפט העליון לשעבר, יעקב טירקל על המהומה שקמה בעקבות הדרישה להקים ועדת חקירה לשופטים


היום (ד') הגיש ח"כ בצלאל סמוטריץ' (האיחוד הלאומי) בקשה לכנסת להקים ועדת חקירה פרלמנטרית במטרה לבחון את נושא ניגוד העניינים במערכת המשפט, זאת בעקבות תחקירים שפורסמו בנושא. הכנסת החליטה לא לתמוך בבקשה. השופט העליון בדימוס יעקב טירקל שוחח עם בן כספית ואריה אלדד ב-103fm על היוזמה שנפלה, הסביר את ניגודי העניינים של השופטים וטען שכל היוזמה הייתה מוגזמת.

הכנסת החליטה לא לתמוך בבקשתו של ח"כ בצלאל סמוטריץ' לפתוח בבדיקה של ניגודי העניינים במערכת המשפט. שופט העליון בדימוס יעקב טירקל הסביר כי רשימת המניעויות עליה התבססו התחקירים שהתפרסמו לאחרונה על שופטי בית המשפט העליון היא "לא איזה משהו אובייקטיבי שבא מלמעלה או מאיזושהי סמכות או משהו שיש לו איזו חשיבות נוראה. רשימת המניעויות זה מה שכל שופט בעליון, אולי גם בדרגות אחרות, מתבקש פעם בשנה לתת את רשימת המניעויות שלו. דהיינו, את אותם נושאים או אנשים שהוא מבקש לא לשבת בדין בעניינים האלה. זה הכול".

הוא התייחס להחלטת הכנסת, ואמר: "אני מקווה שהטיפשות הזאת לא הייתה יוצאת אל הפועל, אז טוב שלא יצא לפועל. יש לי כאן תחושה של הגזמה פרועה. אנשים שומעים ניגוד עניינים אז מיד נוצר רושם איום ונורא של שופט שעוסק בעניינים שהוא נוגע בהם. ראשית כל, דברים שיש לגביהם נגיעה כלשהי או קרבה כלשהי - יש הוראה בחוק ממילא. אחר כך יש עניינים שהשופט עצמו עונה בתשובה לאותה שאלה פעם בשנה". הוא סיפר כי בעת ששימש כשופט בעליון, "לא ישבתי בענייני אוניברסיטת בן גוריון בנגב כי הייתי חבר בוועד המנהל של האוניברסיטה, היה נראה לי שזה עלול להיראות לא טוב למישהו. אם כי העניינים בסך הכול שהיו עלולים להגיע למשהו מרוחק ולא נוגע ושאין לי כל קשר אישי".

בן כספית תהה: "אולי הגיע הזמן, אני קראתי חלק מהתחקירים והשתכנעתי שהתגובות היו אותנטיות וראויות, אבל אולי דווקא בגלל זה הגיע הזמן להסדיר את זה בצורה יותר ברורה ולקבוע כללים יותר ברורים שלא יהיו נתונים לגחמות של שופט כזה או אחר? אולי נכון שהנשיאה החליטה להשקיף את רשימת המניעויות? אך טירקל לא השתכנע, "חוק בתי המשפט קובע מהם הדברים או הקרבות ששופט לא צריך לדון בהם, זה ברור לגמרי. אדם לא יכול לדון בענייני בני משפחתו, או בעניינים הנוגעים לו באופן אישי. כל עניין 'ניגוד העניינים' הזה הוא דבר שיש לו 2 היבטים –איך זה נראה; מה השופט חושב ואם זה יכול להשפיע עליו. קשה מאוד להגדיר את כל המניעויות האלה אז אנחנו נוהגים לעשות את הרשימות האלה כל שנה בבית המשפט העליון".

כמו כן, הוא התייחס לטענות כי הבקשה להקים ועדת חקירה מונעת משיקולים פוליטיים, כחלק מהביקורת שמושמעת על מערכת המשפט. טירקל אמר כי לדעתו העניין לא רציני, "אני לא חושב שיש בעיה של ניגודי עניינים. יכול להיות שזה במסגרת ההתקפות על בית המשפט העליון שנעשו די אופנתיות בשנים האחרונות. אני חושב שכל ההתעסקות בנושא הזה יש בה הגזמה פרועה". אריה אלדד תהה: "אם שופט בכל זאת דן בעניין שהוא כתב שאסור לו, מי הגוף שצריך לדון אותו ציבורית לא משפטית"?

על כך השיב שופט העליון בדימוס: "משפטית יש לנו כמובן בית דין משמעתי, שופט שעושה מעשה אשר לא יעשה עלול להיקרא לשיחה עם נשיא בית המשפט שלו או נשיא/ת בית המשפט העליון. יש כל מיני דרכים להעמיד שופט במקום אם משהו לא בסדר. אני באמת, אני לא יכול להימנע מלחזור על זה עוד פעם - אני חושב שיש כאן רוב מהומה על לא דבר".

עריכה: עופרי גליכמן

08/07/2020
הישארו מעודכנים

בית המשפט העליון
בית המשפט העליון  |  צילום: הדס פרוש/פלאש90