103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
הקבינט
עם רוני דניאל, אלון בן דוד ויואב לימור

"נתניהו שקוע במערכה המשפטית, ומבחינתו שיישרף העולם"

הרמטכ"ל לשעבר דן חלוץ עם ביקורת חריפה על רה"מ: "משאירים את הנוסעים לטבוע והקברניטים בורחים" • ותקף גם את הרמטכ"לים לשעבר גנץ ואשכנזי


הרמטכ"ל לשעבר רב אלוף (מיל') דן חלוץ שוחח עם חברי הקבינט ב-103fm על ההתפרצות המחודש של נגיף קורונה בישראל. חלוץ תקף את התנהלות ראש הממשלהבמאבק למיגור ההתפשטות. בהמשך, תקף גם את שני הרמטכ"לים לשעבר גבי אשכנזי ובני גנץ זאת לאחר שנשאל איזה ציון היה מעניק להם על עשייתם הציבורית.

רא"ל (מיל') דן חלוץ התייחס לנתוני התחלואה בנגיף קורונה שממשיכים לעלות בכל יום, ותהה: "איך הגענו למקום הזה? מדינה שמתגאה בכל כך הרבה דברים טובים, בדבר הזה לא מצליחה לטפל ואני מוטרד. אני מוטרד ממיליון מובטלים, אני מוטרד מהתפשטות המגיפה הזאת, מוטרד מזה שאנחנו מוכרים כמדינה לא רצויה במדינות אירופה כי לא התגברנו על המחלה".

לטעמו, היה צריך למנות גורם אחד שיתכלל את כל נושא הקורונה, "בדיוק הקימו בזמנו את פיקוד העורף, זה אחד הלקחים שמלווים את מדינת ישראל מאז ומתמיד. אבל מאחר ושיקולים פוליטיים הם אלה שמניעים גם את הטיפול בקורונה, אז ראינו שהגל הראשון הצליח קצת יותר. אז היה קברניט של אוניה, טיטניק, שחשב שרק הוא. מסתבר שבגלל שיקולים, לדעתי לא עניינים, לא העבירו כבר אז את הפיקוד לפיקוד העורף, למשרד הביטחון שיתכלל את הכול, מהרכש דרך הארגון, דרך היכולות בכוח אדם, להפנות אותם לאן שצריך".

מדינת ישראל מתמודדת הן עם משבר בריאותי והן עם משבר כלכלי, לדעתו של הרמטכ"ל לשעבר לפיקוד העורך " יש יכולות לתכלל את האירוע הבריאותי. האירוע הכלכלי? יש ממשלה שלמה עם 36 שרים והם בוודאי מסוגלים לתכלל אירוע כלכלי, לפחות זו הציפייה מהם". הוא הסביר כי כוונתו היא לגורם אחד שעובד "בשיטה סדורה של איסוף מודיעין, של הסקת מסקנות, של נקיטת צעדים בהתבקש על פי המציאות. היום זה לא ככה, היום לדעתי אנחנו מנסים לכבות שריפות במקום לטפל במוקדי השריפות - זאת הבעיה שלנו. אירוע כלכלי גם נעשה במובנים מסוימים שלומיאלי. מבטיחים לאנשים ולא עומדים בהבטחות, אנחנו נראה פה גל של עוני שני, של משפחות רבות ששוקעות ומגדלות עכשיו ילדים בתנאים כאלה, וזה בדיוק הדבר שאנחנו מנסים למנוע".

הוא התריע כי הדבר עלול להתגלגל למחאה אלימה, "זה יכול להתגלגל וזה כבר מתחיל להראות סימנים של מחאה הרבה יותר משמעותית. אי אפשר לעצור אנשים רעבים, אי אפשר. אין משטרה בעולם, אין ממשלה בעולם שתטפל באנשים רעבים ותמנע מהם לבוא להתקומם על מה שעוללו להם, ואני מקווה שלא נגיע למחאה אנרכיסטית, אבל אני לא מוציא את זה מכלל אפשרות - עד כדי כך".

חלוץ הסביר כי בתקופה האחרונה מתנהלים מספרים תהליכים במקביל, אבל "כולם ביחד מתכנסים בסוף לריסוק שלם של המדינה. מריסוק הדמוקרטיה, ריסוק הכלכלה, בעיה בריאותית, לא נערכו אחרי הגל הראשון. היה חודש וחצי להיערך לגל השני, לפחות להתכונן, לחשוב על זה. לא חשבו ופתאום הקברניט של הטיטניק מאשים את הנוסעים במה שקורה. קברניט של הטיטניק המקורי טבע, פה משאירים את הנוסעים לטבוע, והקברניטים בורחים - זה בדיוק ההבדל בין להיות מנהיג ובין להיות מוביל.

"הסיפוח זה 'גימיק' שנולד ממצוקת הבחירות"

בהמשך דבריו, חלוץ העביר ביקורת חריפה על ראש הממשלה נתניהו, ותהה: "איך אפשר לצפות ממישהו להוביל, אם דוגמה אישית לא נותנים? איפה הדוגמה האישית? לקחת מיליון שקלים? זה שקל מכל משפחה ומכל אדם שמובטל היום, זה השקל החסר, מה, איזו עזות מצח? מה הייתי מצפה שאותו נואם דגול שעמד בפנינו כל יום ועשה תשדירי בחירות, ינסה גם עכשיו ינסה לעשות תשדיר בחירות, למה לא? ויסביר לנו באותו ובמופתים למה אנחנו במצב הזה, מה הוא לא עשה בסדר? הוא חף מכל טעות - הם חפים מכל טעות".

לדעתו, "הוא לא יכול להצליח כי הוא שקוע כל כולו בדבר אחד, איך להיחלץ מתחילת המערכה המשפטית בעוד שבוע. זה מה שמניע אותו, מבחינתו שיישרף העולם. ככה אני חושב, ככה אני מרגיש וכך הם מראים לי שהם מתנהגים". לא זו בלבד, הוא טען כי התנהגות דומה נצפתה בקרב חברי הכנסת והשרים. "אתמול שר אחד שאחראי על הבריאות הודיע לנו להקטין את מספר המשתתפים בכל אירוע והוא מקיים אירוע, הכול לפי הכללים – ברור. שרה אחרת הולכת ועושה אירוע המוני- גם זה לפי הכללים. אני לא מדבר כבר על ההפרה של הכללים של עצמם באירוע הקודם בליל הסדר - אני עשיתי ב'זום' עם הילדים שלי, ולהם מותר". הוא הדגיש: "הדוגמה האישית היא המפתח לגרור אחריך את העם, להוות לו מודל. כשאין את זה, כל אחד הישר בעיניו יעשה".

בשבוע הבא תציין מדינת ישראל 14 שנה לפרוץ מלחמת לבנון השנייה, בימים האחרונים התפרסם כי נסראללה מאיים שיתרום למאבק נגד סיפוח, אך חלוץ טען שאין סיבה להילחץ, "קודם כל נסראללה יכול לתרום למאבק נגד הסיפוח, רק המאבק נגד הסיפוח מיותר כי לא היה ולא יהיה, כי אין כלום ולא היה כלום. גם הסיפוח זה 'גימיק' שנולד ממצוקת הבחירות, מהמחשבה על מצוקת הבחירות. בפרספקטיבה של 14 שנים - למרות נסראללה שקט שם. אני חושב שלא הייתה אף מלחמה שהשיגה שקט כזה לאורך זמן. יחד עם זאת, הצפון חם ואני כאן כן מכבד את הממשלה והחלטותיה בכל הנוגע לטיפול בנושא האיראני. אני חושב שכאן עושים את הדבר הנכון".

כמו כן, הוא ציין כי ראש הממשלה הנוכחי מכהן כבר מ- 2009, "היו לו 11 שנים לשנות את המציאות בלבנון אם הוא חשב שזה הדבר הנכון לעשות. כנראה שהוא חשב שזה לא הדבר הנכון לעשות. לא יוצאים למלחמה על מאזני אימה, הם מתקיימים וכשהם פורצים החוצה אז הטוב ינצח, זה עם היכולות היותר טובות. מעולם לא יצאנו למערכה נגד התחמשות של צד אחר, זולת בנושא הגרעין ו אני חושב שאחרת היינו נדונים למלחמה מתמשכת מכאן ועד עולם, כל הזמן. כי גם הצד השני רוצה להבטיח לעצמו יכולות מינימום או אופטימום על מנת להתמודד איתנו, כי הוא תופס אותנו כאויב. אני חושב שאם המציאות דהיום תימשך עוד כמה שנים היא נוחה לנו".

אילו זה היה תלוי בו, הרמטכ"ל לשעבר מודה: "לא הייתי מסתער על לבנון גם היום וגם אז וגם עם כל כוחות היבשה היו עומדים היכון על הגדר, כי ניסוי כזה עשו מפקדי מדינת ישראל בשנת 82' ולקח לנו 18 שנה לצאת משם, וגם זה בזכות החלטה של מנהיג. החלטה מנהיגותית מאוד ראויה –' קומו צאו'. קמו ויצאו, לא חשבתי שנכון להיכנס בלי לדעת מתי יוצאים, ומאחר ואי אפשר לקבוע את תאריך היציאה מוטב לא להיכנס ולעשות הכול בדרך אחרת".

לאן הגענו?

אתה מסתכל היום בפוליטיקה - שלושה רמטכ"לים בכנסת, שניים מהם בקואליציה. איזה ציון אתה נותן להשתלבות שלהם בעשייה הציבורית? 

"מאחר ואין יותר נמוך מאפס אז אני לא רוצה לתת ציון. השניים שמשויכים לקואליציה מעלו באמון של ציבור גדול מאוד. פעם הבאה אני אדרוש מכל מי שהולך לבחירות ומעמיד את עצמו לחתום על כתב התחייבות לבוחר שהוא יעמוד בדיבורו. מה שקרה הוא שלא עמדו בדיבור ואנחנו רואים איך המערכת הבלתי יציבה הזאת מתרסקת לאט. נכון, אין לאף אחד אינטרס ללכת לבחירות אבל בסוף בדמוקרטיה רק בחירות מכריעות את התוצאה. גם אם יצטרכו ללכת לבחירות 4, 5, 6, 7, 8, ו-9 פעמים".

לדעתו, הדבר הוביל לפגיעה במותג 'הרמטכ"ל', "נשחק הרבה ובצדק. כי בסוף גדלנו וגידלו את חיילינו ואת מפקדינו לסולם ערכים מסוים, לאיזה אינטגריטי ולא להתנהגות פוליטית נלוזה, ממש נלוזה. כשסוגרים עסקה עם שר שישב בכלא ואוטוטו יישב עוד פעם אני שואל את עצמי, לאן הגענו? האם אלה האנשים איתם אנחנו סוגרים עסקאות פוליטיות שמריחות רע ונראות רע? אני חושב שלא. ציפיתי ליותר. בכול צמד, כמו בכל זוג נשוי, יש אחד מוביל ואחד מובל. אני מניח שגם פה יש לנו את אותה הסיטואציה. עם כל אחד יבואו חשבון בדרך הדמוקרטית הראויה".

 

עריכה: עופרי גליכמן

09/07/2020
הישארו מעודכנים

דן חלוץ
דן חלוץ  |  צילום: פלאש90