103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
סיון כהן

"אל תפטרו את הממשלה מהסיוע"

עופר עיני לשעבר יו"ר ההסתדרות, הגיב על המצב הכלכלי הקשה ועל המודל שיציל את המשק • בהמשך גם רונן מיילי ואביר קארה מהשולמנים הגיבו על המצב


עופר עיני, יו"ר ההסתדרות לשעבר, העביר ביקרות חריפה על ניהול הממשלה בתקופת המשבר הכלכלי הקשה בתולדות המדינה ועל התוכנית החדשה של שר האוצר ישראל כ"ץ (הליכוד). לשיחה הצטרף רונן מיילי מאיגוד הברים והמועדונים ושיתף בפגישתו השבוע עם ראש הממשלה, וגם אביר קארה, מייסד קבוצת 'שולמן' ששיתף במיזם החדש שקבוצת השולמנים מקימה.

עופר עיני הודה כי בתקופת המשבר הכלכלי עמו מתמודדת ישראל בעקבות מגפת הקורונה, הוא חש כי "הממשלה מחמיצה את ההזדמנות, ולא עם יותר כסף, באמת לעזור לאזרחים". הוא התייחס לתוכנית הכלכלית של משרד האוצר, ואמר: "הם לא פוגעים, כל התהליכים, תוכנית על תוכנית על תוכנית – זה לא יעבוד. הם יכלו למנוע את כל מיליון המובטלים. אם היו מעבירים את הכסף שהביטוח לאומי העביר ישירות לעובדים כמובטלים, למעסיק שהיה משלם לעובד - העובד היה שומר על כבודו, עדיין עובד במערכת, לא ניתקו אותו והוא מקבל משכורת חלקית אבל עדיין עובד. דרך אגב, אפשר לעשות את זה עוד היום".

לדבריו, הסיבה שהם לא פוגעים היא כיוון שהם "לא נוגעים בכול האוכלוסיות. בלבנון השנייה היה אותו דבר, אמנם עם חצי מיליון מובטלים וחודש ימים, אבל בנינו מצב של פיצוי על מחזור למעסיק, והתנאי היה שהוא לא מפטר את העובדים. בנינו מסלול ירוק ובכל התוכניות האלה חסר מסלול ירוק - אתה ממלא טופס פשוט למס הכנסה, הוא לא בודק אותו בעת הזאת, קודם כל משלם. בעתיד שיבדוק מה שהוא רוצה, ואז הכסף עבר חודש בחודשו לאנשים". הוא אמר כי גובה הפיצוי לא חייב לעמוד על 100%, המטרה היא לקבוע סכום מסוים, כך "כל בעל עסק יודע מה הוא מקבל, יש לו מסלול שהוא חתום על הטופס".

הבעיה לדעתו של יו"ר ההסתדרות לשעבר היא שהכסף שהובטח "לא מגיע לאזרחים, אנשים יודעים לפי מה שפורסם בתקשורת שמגיע להם ואז הם נכנסים לבירוקרטיה ולא מקבלים את הכסף. בסוף הניתוח יצליח והחולה ימות – זה מה שיקרה פה". לדעתו המנהיגות בישראל לוקה בחסר, "אם אתה מקבל החלטה בדרג של רה"מ ושר אוצר, החובה שלך זה לחייב את פקידי האוצר להביא לך מנגנון, שיראו לך בעין איך העסק הזה הולך לעבוד. אגף התקציבים באוצר ב-DNA שלו בנוי לקחת, לא לשלם וכשאומרים לו לשלם מעל למאה מיליארד שקל מאוד קשה להם לעכל את הדבר הזה. במיוחד כשהמדינה במצב של גירעון תקציבי מאוד גדול, ואז מתחילים עם הסרבול והבירוקרטיה וכל התהליכים שבסופו של דבר אולי המשבר ייגמר ואז אלוהים גדול – כך זה עובד וזה לא יכול לעבוד ככה".

"ביבי סופר מנדטים"

רונן מיילי מאיגוד הברים והמועדונים הצטרף לשיחה, הוא נפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו השבוע וסיפר כי המטרה הייתה להבין "מתי אנחנו נקבל את הכסף. לא הייתה לנו אג'נדה, לא פוליטית ולא להתלהם, ניסינו להבין מי אחראי על הכסף שאנחנו לא מקבלים. עד היום לא הבנו, ניסינו אתמול להבין, היום עוד שעה נגמרות 48 שעות שדרשו ושהבטיחו שהכסף יגיע, לא רק שהוא לא הגיע - עוד דחו את הדיון לעוד שבוע. הכסף לא יגיע, לא אליי ולא לעוד 200 אלף עצמאים. אנחנו כנראה נצא לרחובות ושנשמיע את קולנו, כי כמו שאמרנו, מי שצועק יותר חזק שומעים אותו יותר חזק, לצערי".

סיון כהן תהתה האם המענקים שניתנו לחברות הגדולות היו טעות. עיני השיב כי לדעתו "הטעות התחילה בזה שנתנו להם להוציא עובדים לחל"ת. היו צריכים לשלם להם את הכסף שהעובדים קיבלו ולהשאיר אותם במקומות העבודה. הם נתנו להם נשק 'הנה, לא להחזיר עובדים לעבודה'. הממשלה הזאת מבינה לצערי רק כוח, שום דבר אחר. הציבור צריך להתאחד, להתלכד", ולכן הציע בכל יום, "בשעה 8 כשמחשיך, כל הציבור שמרגיש זועם ומרגיש שפוגעים בו, שיצא עם כל המשפחה למרפסת, ידליק פנסים או נרות, שיראו את זה - איך הציבור זועק. שיראו בעין מיליונים שעושים את זה, אולי מישהו יתעורר ויבין שצריך לא רק להבטיח אלא לייצר מנגנון שהכסף יגיע בסופו של דבר לחשבון הבנק של האנשים".

מיילי טען כי "בירושלים לא רואים את תל אביב, לא את הנרות, לא מקשיבים לנו. גם אם נמחא כפיים ונדליק לפידים. עד שהוא לא יראה אותנו ברחובות צועקים, ומתחיל להרגיש את הכיסא קצת לא נוח לו, קצת זז לצדדים, לא הרבה, רק לנענע קצת - לא נקבל". עיני התייחס לדבריו, ואמר: "אתה יודע במה אתה טועה? ביבי סופר מנדטים. בשביל מיליון מאוכזבים שהוא יראה אותם בעין, תאמין לי יתייחסו לזה אחרת. כשהוא יבין שאותו מיליון אנשים או שני מיליון מאוכזבים שיושבים במרפסות בשלב הראשון יכולים גם לצאת החוצה, האמן לי - יתייחסו ברצינות. הם מדברים על מספרים מאוד גדולים שהם רוצים לשלם".

מיילי לא השתכנע וטען כי "זה דיבורים. יכול להיות שב-2020 רה"מ אומר שהכסף עובר תוך יומיים ו-4 חודשים אחרי הכסף לא עבר? האם ייתכן דבר כזה בכל מדינה מתוקנת בעולם? רה"מ אמר תעבירו תוך 48 שעות את הכסף, הגיוני שרה"מ מוריד הנחתות לפקידות והיא לא פועלת? האם ייתכן?" עיני השיב: "אני מאמין שכשרה"מ ושר האוצר מורידים תוכנית הם מתכוונים אליה, אני מאמין שככל שאתה יורד למטה ואין מנגנון הכסף לא יגיע. זה לא עובד בלמטה. תוכנית על הנייר כולם יודעים לעשות, צריך לעשות תוכנית שגם עובדת. לדבר".

הוא המשיך והקשה על עיני, ושאל: "כולנו יודעים, כי אנחנו חכמים בדיעבד, שתהיה ועדת חקירה וישאלו – רה"מ אמר תורידו כסף והוא לא הגיע. מישהו לא מבין שהראש שלו הולך להיות על המנגל? יש מישהו אחד, רק אחד שלא חתם והוא זה שמחזיק ל-200 אלף איש את הכסף, שכמעט כולם עוד רגע בפת לחם והוא הולך לישון טוב בלילה?" על כך אמר עיני: "אם רה"מ רוצה שהעסק יעבוד, במקומו הייתי ממנה לידי פרויקטור שיהיה אחראי על הביצוע מול אגף תקציבים, מול אגפי המיסים, שיראו לו איך זה עובד. אם לא - זה לא יעבוד. כמה שזה נשמע אבסורד אני אומר לך שלמטה, ברמה של הפקידים, הם מנסים לקיים את ההנחיות ועושים את זה לאט ובצורה כזו שזה כזה מסורבל שהכסף לא מגיע. נתקלתי בזה המון פעמים בחיי".

אך מיילי לא התרצה. הוא תהה: "אין כבר ערך למילה? להבטחות במדינה שלנו? לפוליטיקאים? באמת, אין לה משמעות? אין הבטחה לבוחר? אין הבטחה לעם שלך? לקהל שלך? אתה אומר שרה"מ הבטיח לי, האם אתה מבין מה זה כעצמאי להתקשר כל יומיים לרו"ח לשאול אם נכנס מענק?" עיני השיב בצער: "היום, כל מילה של פוליטיקאי? תקבל אותה בעירבון מוגבל".

"משבר הקורונה הוא משבר בעלי העסקים"

אביר קראה מהשולמנים הצטרף אף הוא לשיחה, והסביר: "אנחנו, בהבדל מכולם, הדבר המוביל שאנחנו אומרים זה שאין לנו שום ציפיות מהממשלה, יש לנו ציפיות רק מאיתנו. לצפות מממשלה ש-72 שנה שלא מתייחסת לעצמאיים ומפקירה אותם לאורך כל השנים? היום זה נחשף באופן הכי בולט שיש. משבר הקורונה היה מאיץ תהליכים לראות ש-91% מבעלי העסקים נפגעו ממנו. משבר הקורונה הוא משבר בעלי העסקים".

יש הטוענים כי השולמנים הם מעין שלוחה של הליכוד וכי הם עובדים בשיתוף פעולה עם בנימין נתניהו. קראה הדגיש: "לא נפגשנו מעולם. זה שטויות מארץ השטויות. אין שום קשר בינינו ובין רה"מ, הדבר היחיד שאנחנו מובילים בשיח, אני והשולמנים, זה לא מה לא לעשות – זה מה כן לעשות. השיח הכי מקולל במדינת ישראל הוא כן ביבי או לא ביבי כי אני יכול להעלות תמונה ממסעדה וכולם כותבים בתגובות כן ביבי או לא ביבי. מי שיש לו מידע שקנו אותנו שיפרסם אותו בבקשה, ואני אומר שהוא יהיה בסכנת של תביעת דיבה".

הוא המשיך ואמר כי "אנשים אוהבים סתם לדבר וללבות שנאה, אנחנו רוצים ללבות אהבה, הזמן יוכיח את עצמו. חובת ההוכחה היא עלינו, אנחנו נוכיח את הדברים אחרת, ואנחנו מקימים חמ"ל אזרחי לסיוע לבעלי עסקים. לא מחכים לממשלה, לא לנדבות, לא מחכים לכלום. מקימים חמ"ל סיוע לבעלי עסקים ואנשים יקבלו מענה טלפוני. כל דבר שבעל עסק במדינת ישראל יצטרך אנחנו נמצא את הפתרונות".

"ממשלת ישראל לא תיתן לאף אחד פתרון"

עיני: "אתם עושים טעות עם החמ"ל סיוע, אל תפטרו את הממשלה, אל תרימו ידיים. זו חובתה של הממשלה לפצות אתכם. אל תקימו חמ"ל ואל תנסה להיות פילנתרופ. תצא מול הממשלה שישלמו את מה שמגיע".

קראה: "לא מרימים ידיים. מה אתה עושה מחר בבוקר?".

עיני: "לא מחר , היום! לא לעשות הנחות, יש פתרונות ביניים".

קראה: "אנחנו לא נותנים לאף אחד הנחות, עזוב אותך. ממשלת ישראל לא תיתן לאף אחד פתרון, צא מהסרט שאתה חי בו. שום דבר שהממשלה תיתן לא היה טוב, הממשלה לא יודעת להתמודד עם זה. היא לא מצליחה במשך 4 חודשים, עשרות אנשים עומדים ברחוב.צריך שווין בנטל. מדינת ישראל הולכת לתקופה מאוד ארוכה של משבר".

עיני: "קחו את מה שמגיע לכם בדין. לא עושים לכם טובה, אל תרימו ידיים. מגיע לכם, זו חובתה של הממשלה. אתה מדבר עכשיו מגרונות של הממשלה, אל תייצג את הממשלה. תייצג הציבור שאתה מייצג".

קראה: "לייצג ציבור זה גם להגיד לציבור הזה את האמת. אני מייצג שולמנים שמשלמים על הדברים האלה בסוף, ואנחנו נצטרך לשלם על זה. בוא נגיד את האמת, שולמנים, בעלי עסקים קטנים ובינוניים - הם משלם המיסים, הם היוזמה הפרטית, הם סוחבים את המדינה על הגב והם ישלמו על כל מה שקורה כאן. אין שום סיבה שהמדינה לא תדאג לכל אחד מבעלי העסקים במדינת ישראל, תכניס את היד לכיס ותדאג לאוכל".

עיני: "אל תוותר".

קראה: "לא נוותר אפילו לא שניה אחת. אנחנו נלחם על כל אדם. נעשה כל מה שבידינו, וכל מה שלא בידינו לעשות כדי שכל עצמאי יוכל לחיות בכבוד".

עיני: "אני אומר את זה חד משמעית – זו לא זכותה של המדינה, זו חובתה. אפשר לעשות הכול וצריך לעשות הכול, לא רק שיכניסו יד לכיס, אלא גם ידאגו שזה יגיע לאנשים וזה לא קורה. שיביאו תוצאות לאנשים שהוא מייצג. אנשים מקבצים נדבות, אנשים רוצים להתפרנס בכבוד. הממשלה עצרה את הפרנסה? שתפצה אותם".

מיילי: "במקום להתווכח על פוליטיקה, נמצא פה בחור בשם מיילי שלא מעניין אותו פוליטיקה. עופר, אתה לא מחובר לזעקה של העם שעוזרים לו עם מנות מזון. אם החברים שלנו לא יקבלו עכשיו את הקצת עזרה מאיתנו ומהממשלה - הם לא ישרדו עוד חודשיים-שלוש. אם לא נעזור אחד לשני ונאכל אחד את השני כמו שאתם עושים עכשיו - לא יישאר כלום".

עיני: "אז לעשות אולי יותר חזק. מה שלא הולך בכוח כנראה יילך ביותר כוח".

קראה: "צריך להגיד את האמת ולדאוג להם. צריך ליזום, הממשלה לא יודעת ליזום, היא לא יודעת לעשות. לא יודעים לטפל במצוקה של העצמאים כי הם לא יעילים מספיק. צריך לעשות ביקורת כזאת ולבדוק מה אנחנו, אחד לשני, יכולים לעשות, ולא לחכות לאדם אחד".

 

עריכה: עופרי גליכמן

09/07/2020
הישארו מעודכנים

עופר עיני
עופר עיני  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90