103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
הקבינט
עם רוני דניאל, אלון בן דוד ויואב לימור

ח"כ יאיר גולן תוקף

על משבר הקורונה: "השיטה שבה מתנהלים נועדה לפאר ולרומם את רה"מ" • גולן התייחס גם לעימות עם ח"כ שלמה קרעי סביב קרן וקסנר


אלוף (מיל') וחבר הכנסת יאיר גולן (מרצ) שוחח עם חברי הקבינט ב-103fm על המאבק במגפת הקורונה וניהול המשבר, ומתח ביקורת חריפה. בהמשך, התייחס לעימות עם חבר הכנסת שלמה קרעי בעניין קרן וקסנר.

שר הבריאות הכריז כי הוא מעוניין למנות ממונה על סוגיית הקורונה בישראל, שיתכלל את הנושא. רוני נומה שניהל את המשבר בבני ברק בגל הראשון, סירב להתמנות לתפקיד בטענה כי לא יקבל את הסמכויות הנדרשות לכך. כעת טוענים במשרד הבריאות כי הממונה יקבל את כל הסמכויות הנדרשות על מנת לבצע את עבודתו בצורה היעילה והטובה ביותר. ח"כ יאיר גולן הודה שהוא סקפטי, "זה לא קרה עד עכשיו. אנחנו נמצאים חודשים בתוך משבר קורונה ועד עכשיו משבר הקורונה לא נוהל כמו שצריך. מה שכול בר דעת יודע שהוא לא נוהל כמו שצריך. מה לא מבינים אזרחי ישראל שהמשבר הזה לא מנוהל?"

לדעתו, יציאתה של מדינת ישראל מהמשבר "תלוי בדבר אחד, "האם יובן במשרד הבריאות והאם יבין רה"מ שמשבר מהסוג הזה לא ניתן לנהל באופן ריכוזי. חייבים לאמץ גישה מבוזרת". לטעמו, יש צורך לשוחח עם ראשי הרשויות ולשמוע מהם אילו צעדים ניתן וצריך לנקוט. "משרד החינוך מוציא הנחיות, משרד הבריאות מוציא הנחיות, אף אחד לא עובד עם האנשים למטה, ככה לא מנהלים משבר. זה לא קשור רק במי ינהל את העסק למעלה, זה קשור בשיטה. איך מנהלים משבר? השיטה בה אנחנו מתנהלים בחודשים האחרונים נועדה לפאר ולרומם את רה"מ. אין בה ניהול משבר".

אתמול הכריזו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כ"ץ (הליכוד) כי כל אזרח מעל גיל 18 יקבל מענק כספי ישירות לחשבון הבנק שלו. ח"כ גולן התייחס לתוכנית, ואמר: "לקבל כסף מהמדינה זה נורא נחמד. אני לא מתכוון לעשות שימוש בשקל, הכול ייתרם". לטעמו, "קוראים לזה בעברית פשוטה – פופוליזם. אין בזה, זה לא תוכנית כלכלית, צריכה קודם כל לחסל את האבטלה, חלוקת כסף לא תחסל את האבטלה. צריכה להגדיל את הפריון שזה בעיה מבנית ויסודית במשק הישראלית – התוכנית הזאת לא תעשה את זה. היא צריכה לתגבר את הענפים כרגע שנמצאים במשבר עמוק כמו אחיות ועובדים סוציאליים. צריכה לחזק מנופי צמיחה עתידיים כמו הייטק לסוגיו השונים – התוכנית לא עושה את זה. היא צריכה לספק רשת ביטחון כלכלית - את זה היא עושה באופן חלקי".

"השמצה פרועה"

אתמול פרץ ויכוח סוער בין ח"כ יאיר גולן וח"כ שלמה קרעי (הליכוד) בעניין 'קרן וקסנר', במהלכו קרא גולן לקרעי 'פשיסט' ו'אפס'. על כך הוא השיב: "אפשר להתפוצץ, יושב שלמה קרעי ואיתו עוד כמה חברי ליכוד ואנשי ימין, משקרים ומטנפים, פשוט משקרים ומטנפים. אין להם מושג איך נראית הכשרה בקרן וקסנר, איך נראים לימודים בהרווארד, כל הסיפור העלוב הזה, באמת פשיסטי, כי זו השמצה פרועה, אין מאחוריה כלום. מפעל של שיפור השירות הציבורי במדינת ישראל, ע"י לימודים באוניברסיטה הכי טובה בעולם הרווארד. מיטב האנשים, מימין ומשמאל, לא קשור בכלל לזהות פוליטית, עברו את ההכשרה באוניברסיטת הרווארד. שלמה קרעי שאין לו מושג, הוא בור ועם הארץ, אין לו מושג איך זה נראה שם, מה לומדים. אין דוקטרינה, אין קו פוליטי, והוא בא ללכלך ולטנף על העניין הזה מסיבות פוליטיות".

הוא ציין כי הקרן מפרסמת 'קול קורא' פעם בשנה וכל אחד המעוניין בלימודים, מגיש בקשה. "הקרן מאוד מקפידה על גיוון. היו סטודנטים ערבים, ובדואים, ודרוזים, ונשים, וגברים, ומגזר שלישי, ועובדי מדינה. אני חושב שהקרן עושה עבודה מאוד יפה בעניין הזה, יש מגוון מרשים של אנשים, עם מגוון דעות פוליטיות, היא קרן חינוכית, מפעל חינוכי וצריך להמשיך אותו. אין דבר שצריך לגנות פה. אני חושב, מה היה קורה לו אנשי השמאל היו מתנפלים היום על קרן של הימין באופן הבוטה הגס והפוגעני הזה? איזו מהומה הייתה קורית בארץ?".

לדבריו, "כל דבר שהיום מריח מדמוקרטיה וגישה ליברלית - הימין היום רוצה לרסק. זה לדעתי דבר נורא, זה עושה עוול לימין. אני מכיר כ"כ הרבה אנשי ימין שבכלל לא שם. מאיפה הרעיונות החולניים האלה? הרעיון הזה שכל דבר הוא מעשה פוליטי. כל דבר שנועד, באמת עניין תמים לחלוטין, לשפר את השירות הציבורי בישראל הופך לנושא פוליטי שצריך לנגח אותו? זה פשוט דבר נורא".

 

עריכה: עופרי גליכמן

16/07/2020
הישארו מעודכנים

יאיר גולן
יאיר גולן  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90