103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
איפה הכסף
עם ענת דוידוב

אלון גל: "צריך להפוך עליהם את הבית"

עו"ד רועי כהן, והמגיש מתחו ביקורת חריפה על תוכנית המענק • כהן: "ביקשתי מרה"מ שיסגור את החור ברשת, מאיפה הגיעו פתאום שישה מיליארד?"


חרף מסיבת העיתונאים שערכו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כץ אמש (ד') שחשפה את פרטי תוכנית הסיוע לאזרחים, נדמה כי הרוחות עדיין לא נרגעו. בתגובה להחלטות הממשלה, אמר נשיא להב עו"ד רועי כהן כי, רה"מ ושר האוצר לדבריו, צריכים לקחת אחריות לפני פיזור הכסף, והוסיף כי: "150 אלף עצמאים קיבלו פחות מ-2,000 שקל ועשרות אלפי עצמאים לא קיבלו שקל אחד, מכיוון שנפלו בין הכיסאות".

עו"ד כהן שוחח עם אלון גל והביע ביקורת חריפה על תוכנית הסיוע לאזרחים, המתעלמת לתחושתו מציבור העצמאים המשווע לפתרון: "הולכים עוד פעם לסגר בלי שלמדו את הלקחים של הפעם הקודמת. שוב עסקים יצטרכו לסגור ולפתוח כמו אקורדיון וזה בלתי אפשרי, כיצד מצפה הממשלה שבעלי העסקים ישלמו את ההוצאות? בסופו של דבר לא יכול להיות שמחלקים כסף לאזרחים שעם כל הכבוד אולי זקוקים לכסף, אך יש עצמאים שסגרו להם את העסק ועדיין לא קיבלו מענה. אנחנו רוצים ש-150 אלף עצמאים שקיבלו אתמול 2,000 שקלים יוכלו לקבל מענה הרבה יותר גדול ורחב כדי לצאת מהמציאות הזאת בה הם לא יכולים לשרוד את היום יום". 

בהמשך דבריו, תקף כהן את התנהלות הממשלה: "אומרים שאין כסף כדי לטפל באלה שהפסידו ב-2018, שאין כסף לעסקים החדשים ושצריך לתת רק לאלה שהפסידו 40% ומעלה. מוצאים כל מיני תירוצים כדי לא לתת את הכסף, ופתאום מגיעים 6 מיליארד שקלים מהשמיים. כמעט בכל משפחה יש עצמאי שנפגע כתוצאה ממשבר הקורונה והמדינה לא לקחה עליו אחריות. לכן, לפני שמחלקים כסף לאזרחים, נרצה שזה יגיע לאותן משפחות של האנשים שברגעים אלה יושבים מתחת לשמיכה, מרימים אותה מעל הראש ולא יודעים מה יקרה, הם בחלום בהלות. לפני זה לא הייתה להם שום בעיה, היה להם עסק והכל עובד, ופתאום הקורונה באה וסגרה אותם". 

על ההפגנה בשבת האחרונה, סיפר: "במוצ"ש האחרון הבאנו עשרות אלפי אנשים לכיכר רבין, ואני חושב שגם הממשלה ראתה את האימה. גם בפגישה עם נתניהו, הוא שמע מאיתנו שהזעם אמיתי, של אנשים שלא קיבלו מענה וכסף. יש משבר אמון גדול בין המגזר העסקי. כשאדם מסיים כזאת הפגנה גדולה וכשאנשים שומעים את כל הכאב ואז שולחים אותם בחזרה הביתה לריק ולכך שאין פתרון, עבודה והכנסה, אז מה הם יכולים לעשות?". 

כהן אף שיתף בריאיון לתוכניתו של אלון גל כי תקף את נתניהו בשיחה בין השניים, ואמר לו: 'רה"מ, איך אתה מצפה שאנשים יחזירו עובדים? הפקרת פצועים בשטח, גרמת לכך שאנשים מחפשים את הפתרונות הקשים ביותר. אתם לא מותירים לאנשים ברירה והאלימות היא מפלטו של החלש'. לכן כשבאתי לרה"מ אמרתי לו 'אתה אמרת שיש חורים ברשת, קודם כל תסתום אותם, יש עצמאים שלא קיבלו שקל אחד כבר ארבעה חודשים'". 

עושים עלינו ניסוי וטעייה 

בסוף דבריו, קרא נשיא להב עו"ד רועי כהן לראש הממשלה בראשות נתניהו לפעול גם עבור ציבור העצמאים בישראל, והוסיף: "זו אטימות ויש תחושה שעושים עלינו ניסוי וטעייה, על חצי מיליון בעלי עסקים ועצמאים בישראל, וכרגע זה כישלון אחד גדול. רה"מ צריך להיכנס לעובי הקורה, לקחת פיקוד על האירוע הזה ולגרום לכך שהכסף יגיע לחשבונות הבנק ולכך שאנשים לא יפלו בין הכיסאות. הוא צריך לסתום להפסיק להתעסק כל הזמן בסיסמאות ובכיבוי שרפות". 

עריכה: מיכל קדוש 

16/07/2020
הישארו מעודכנים

מתי ידאגו לעצמאים?
מתי ידאגו לעצמאים?  |  צילום: אוליבייר פיטוסי/פלאש90