103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"נתניהו הביא אותנו לסף של מיתון עוד לפני הקורונה"

ירון זליכה תקף את רה"מ בנימין נתניהו ואת ראש אגף התקציבים באוצר שאול מרידור ואמר: "סוסים עוורים - שניהם צריכים ללכת הביתה"


פרופ' ירון זליכה שהיה החשב הכללי במשרד האוצר שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב-103fm על העימות בין ראש אגף התקציבים שאול מרידור וראש הממשלה בנימין נתניהו, ומתח ביקורת חריפה. הוא התייחס לתוכנית הכלכלית, המצב הכלכלי בישראל טרום משבר הקורונה וניסה להשיב לשאלה – האם חלוקת המענקים לכל אזרח תסייע למשבר הכלכלי?

החשב הכללי במשרד האוצר לשעבר התייחס למשבר הכלכלי הקשה בשל מגפת הקורונה, והפנה אצבע מאשימה ל-2 אנשים: "ראש הממשלה מר נתניהו ושאול מרידור ראש אגף התקציבים, ששניהם לא ראויים ושניהם צריכים ללכת הביתה". לטעמו, "שאול מרידור היה צריך להיות מפוטר כבכר לפני שנים על חלקו בפרשת הגז. הוא היה אחראי גם הסכם הגז בגינו אנחנו משלמים פי 3 מהמחיר הריאלי כבר עשר שנים. אח"כ היה מנכ"ל משרד האנרגיה שעשה את מתווה הגז שמקשה עלינו לטפל במחירי הגז עד היום. אח"כ היה הראש אגף תקציבים שמנע את הפיקוח על מחירי הגז ומונע עד היום".

הוא התייחס לעימות בין נתניהו ומרידור, ואמר כי על מרידור לקיים את מדיניות השר או ראש ממשלה, אך מנגד הדגיש כי "בוודאי שהוא גם צריך למלא את חובתו על פי חוק וצריך לומר את דעתו, אחרת יש פה דיקטטורה. יש הבדל בין ראש אגף תקציבים שאין לו סמכויות בחוק לבין חשב כללי כפי שאני היית בזמנו, שסמכויותיי היו שאובות מכוח החוק. החוק שם את החשב הכללי לשמור על הקופה הציבורית, זה סמכותו בחוק, הוא לא כפוף בזה לרה"מ או לשר האוצר; לעומת ראש אגף תקציבים שאין לו סמכויות בחוק. הוא לא אמור לשמור על החוק אלא למלא את מדיניות הממשלה, הוא יכול לומר את דעתו בפורומים סגורים, יש הבדל יסודי. לא תצליחו לחלץ ממני מילה טובה אחת על שאול מרידור. מה שהוא עשה לנו בנושא הגז אנחנו שילמנו, ועוד נשלם שנים רבות".

מרידור טען כי מדינת ישראל עלולה להפוך להיות כמו 'ונצואלה', פרופ' זליכה הסביר כי ראש אגף תקציבים מנהל את המדיניות הכלכלית כבר שנים, לכן "אם נגיע לוונצואלה - נגיע בגללו. הוא היה אחראי, והוא ריסק את הצמיחה והביא אותנו לסף של מיתון לפני משבר הקורונה. עכשיו הוא נזכר שאין כסף בקופה? הוא אחראי לניהול המדיניות הכלכלית שריסקה את הצמיחה עוד לפני משבר הקורונה. הוא אחראי למדיניות הכלכלית כבר 5-4 חודשים בהם העסקים הקטנים מתרסקים, בלי קשר להחלטה המטומטמת לחלק לכל עם ישראל צ'קים. מדובר בשני אנשים לא ראויים שניהם צריכים ללכת הביתה ויפה שעה אחת קודם".

"אנחנו המדינה הכי עניה במערב"

לדברי החשב הכללי לשעבר במשרד האוצר, "שני האנשים נכשלו ומכשילים את כלכלת ישראל כל יום שהם יושבים בתפקידם, ועכשיו שני הדבילים האלה רבים. זו המציאות, אנחנו מובלים על ידי סוסים עיוורים שאין להם מושג לאן ללכת, וכעת הם עסוקים בלהאשים אחד את השני. ונצואלה? אנחנו כבר בוונצואלה, הוא מאיים עלינו שנגיע לוונצואלה? הם הגיעו למשבר הזה עם נטל חוב לאומי מהנמוכים במערב, 60% תוצר בלבד, אנחנו ב-80%. הם לקחו 20% מהתוצר וזרקו לפח, הם זרקו לפח עוד לפני המשבר הזה בכך שהם ריסקו את הצמיחה".

והוסיף: "הגענו למשבר הזה כמעט עם אפס צמיחה לנפש, בעוד שהפוטנציאל שלנו הוא 4.5-4% צמיחה לנפש. עוד לפני המשבר. הם הביאו לכך שב-10 השנים האחרונות פתחנו פער של 25% במחירים בינינו ובין המערב, הם הביאו לכך שהדירות בישראל הכי יקרות במערב, 150 משכורות במקום חצי במדינות אחרות, הביאו לכך שאנחנו המדינה הכי עניה במערב. על מה אנחנו מדברים, ונצואלה?"

בהמשך, הוא הביע את דעתו על תוכנית המענקים לכל אזרח, ואמר: "זה צעד פופוליסטי שלא יועיל מאומה, מה הטעם לתת למיליון אנשים של הסקטור הציבורי שאפילו לא יצאו לחל"ת 2,000 בזמן שעצמאים ובעלי עסקים קטנים זקוקים לעשרות אלפי שקלים וגם להם נותנים רק 2,000? הם רואים את הקופה הציבורית נזרקת לאנשים". לטעמו, "צריך לתת לקבוצה יותר מצומצמת של אנשים סכומים הרבה יותר גדולים, הקבוצה שצריך לתת לה היא בעלי העסקים הקטנים והעצמאיים מצד אחד, ומהצד השני העובדים בחל"ת ובאבטלה".

מי לדעתו של פרופ' זליכה אשם במצב הכלכלי שהגענו אליו? התשובה חד משמעית: "ראש אגף התקציבים ניהל את המדיניות הכלכלית. מי שניהל את כלכלת ישראל בעשור האחרון הוא מר נתניהו, הוא הביא אותו ממצב שאנחנו בצמיחה מאוד מהירה למצב בו אנחנו לא צומחים בכלל; הוא הביא אותנו למצב בו המחירים הממוצעים בישראל זהים למחירים הממוצע בארצות הברית למצב בו אנחנו 25% יותר יקרים; הוא הביא אותנו ממצב של 62% מההכנסה הלאומית לנפש בארצות הברית למצב של פחות מחצי; יצואנים מתרסקים, העסקים הקטנים מתים; עצמאים על הפנים".

 

 עריכה: עופרי גליכמן

20/07/2020
הישארו מעודכנים

ירון זליכה
ירון זליכה  |  צילום: רוי עלימה/פלאש90