איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"אין אזרח אחד שלא יקבל את מה שמגיע לו"

מנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר על תוכנית המענקים, ועל כך שאין בידיהם את כל חשבונות הבנק של כל הציבור: "הצלחנו להוסיף מיליון חשבונות חדשים"


ועדת הכנסת אישרה פה אחד את הצעות החוק אשר מסדירות את תשלום מענק הקורונה שיועבר לאזרחים באמצעות המוסד לביטוח לאומי. אך למרות ההבטחה שעשויה להציל את מצבם הכלכלי של רבים מהישראלים, בביטוח הלאומי לא בטוחים כי התשלום אכן יגיע ליעדו עד יום חמישי הקרוב חרף הציפיות הגדולות.

מאיר שפיגלר, מנכ"ל הביטוח הלאומי שוחח עם ענת דוידוב ב-103fm והתייחס לסוגיה המדירה שינה מעיני רבים: "המידע הזה לא יצא מביתו של הביטוח הלאומי, הוא גם לא יכול להיות ריאלי בחיים כי אנו לא יכולים לבצע את החלטת הממשלה הדרושה גם בסוף לחקיקה בכנסת ישראל, לפני שהליך החקיקה מסתיים. רק היום היו אמורים להתחיל לדון בהחלטת הממשלה בוועדת הכספים, ולמיטב ידיעתי הדיון לא הסתיים. אני יכול להבטיח שברגע שהחקיקה תסתיים ותהיה לנו הסמכות להוציא מן הכוח אל הפועל את החלטת הממשלה, זה יהיה מהר וחלק, ואני מקווה מאוד שרוב הזכאים יקבלו את המגיע להם בטווח של ימים, והשאר יקבלו באותו רגע שנספיק לרכז לרשותנו את כל חשבונות הבנק. אנחנו פועלים כבר היום בנושא הזה". 

כיצד יוכל הביטוח הלאומי לתת מענקים לתושבי המדינה שאינם מחזיקים בחשבון בנק? שפיגלר השיב: "מאז שראש הממשלה ושר האוצר דנו בעניין לא שקטנו על שמרינו, פעלנו במרץ רב לקבל לרשותנו את מלוא מסד הנתונים של חשבונות הבנק של כל תושבי מדינת ישראל, ושל אותם חשבונות שלא היו בידינו. בשבוע שעבר הצלחנו להוסיף למערכת הנתונים שהייתה בידינו כמיליון מאה שישים ושבעה אלף חשבונות בנק נוספים מאומתים.אנחנו כמובן לא נחים לרגע, כל יום המצב משפר ואנו מקבלים עוד ועוד נתונים".

לא יהיה אדם אחד שלא יקבל את מה שמגיע לו

עוד הוסיף כי: "המטרה שלנו היא להספיק כמה שיותר חשבונות בנק כדי להימנע מהצורך להעביר לאלה שחשבונות הבנק שלהם לא יהיו ברשותנו או כאלה שאין להם חשבונות בנק. נעביר לבנק הדואר את הסכומים המגיעים להם על פי החלטות הממשלה וכנסת ישראל, ומה שהם יידרשו לעשות זה להגיע לאחד מסניפי בנק הדואר, להזדהות בצורה מסודרת, ואז הם יקבלו במזומן את כל הסכום שהם זכאים לו", והצהיר: "לא יהיה אדם אחד שלא יקבל את מה שמגיע לו". 

בסוף השיחה, ביקש מאיר שפיגלר, מנכ"ל הביטוח הלאומי מהציבור להמתין לסכומי הכסף ולא לפקוד את מערכות המידע עד שלא יתבקשו לבצע פעולה למשיכת המענקים: "אנו מרכזים את כל הנתונים שבהישג ידינו לגבי חשבונות הבנק של הציבור, וייתכן ויהיה בידינו מידע רב אודות לא מעט חשבונות בנק של אנשים שלא יידרשו להיכנס לאתרים שלנו. לאחר מכן אנו מבצעים הצלבות נתונים ומרכזים אותם מכל מיני גורמים שיש באפשרותנו לקבל מהם נתונים אודות חשבונות הבנקים של תושבי המדינה. באמצעות כל כלי התקשורת שלנו ננתב הודעה לכל אחד ואחד מהאזרחים שאין ברשותנו את חשבון הבנק שלו. יש כאן מעשה אציל של ממשלת ישראל לטובת אותה אוכלוסיה מתקשה, כך שמהבחינה הזו מדובר בסכום לא מבוטל. לא להיכנס ללחץ, אנחנו בהחלט עושים הכל בצורה מאוד מסודרת". 

עריכה: מיכל קדוש 

27/07/2020

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


המוסד לביטוח לאומי
המוסד לביטוח לאומי  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90
Paris