103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

סמוטריץ': חזבאללה צריך להבין שאם יתגרה הוא יחטוף ויחטוף חזק

ח"כ בצלאל סמוטריץ' היה נחרץ: "אני לא מוכן שחזבאללה ישמע אמירות שחוששות להיכנס למערכה, התוצאה תהיה שהתעוזה שלו תגבר"


ח"כ בצלאל סמוטריץ' (ימינה) שוחח עם בן כספית וינון מגל ב-103fm על האירוע הביטחוני שאירע אתמול (ב') ובמהלכו הצליחה חוליית מחבלים לחדור לשטח ישראל. סמוטריץ' הביע את דעתו על המתיחות מול חיזבאללה ועל הפעולות שצריך לנקוט, וקרא לאפשר לצה"ל חופש פעולה מלא.

ח"כ בצלאל סמוטריץ' הדגיש כי הוא לא מעודד יציאה למלחמה, אך הדגיש: "אנחנו לא מוכנים שחיזבאללה ישמע את התיאור שלך ואת האמירות חסרות האחריות של יאיר גולן, שרק מסבירות למה לא כדאי לנו לצאת למערכה נגד חיזבאללה. התוצאה תהיה שהוא ירשה לעצמו להמשיך להתגרות ולסכן את ביטחוננו. אני רוצה להתייחס למשפט האחרון של יאיר, שחיזבאללה לא יוזם - זו שגיאה קשה. חיזבאללה יוזם כל הזמן במאמצים מאוד גדולים יחד עם האירנים. אם חלילה הוא יצליח בעליית המדרגה, הוא יצור רמה אחרת של איום מעבר לרמה שקיימת היום".

לכן לטעמו, "צה"ל פועל נכון במסגרת אותו מב"ם, גם בסוריה וגם במקומות אחרים כדי למנוע את ההתעצמות הזאת. אני מאוד רוצה שצה"ל ימשיך לעשות את זה, בלי שום חשש שתגובה של חיזבאללה לצעדים האלה תביא להסלמה. אנחנו צריכים כל הזמן לזכור שבצד השני יש מישהו שיושב ומקשיב לנו. ככל שהוא יתרשם שאנחנו חוששים מלהיכנס למערכה, התוצאה תהיה שהתעוזה שלו תגבר, והתגובות שלו לפעולות של צה"ל יגברו. אם אנחנו באמת נחשוש ממערכה ולא רק נאמר את זה מול חיזבאללה, התוצאה תהיה שגם נמעיט את העיסוק שלנו".

"אני רוצה שנסראללה וחיזבאללה יבינו חד משמעית - אנחנו נמנע את המשך ההתעצמות הזאת, נעשה כל מה שצריך כדי למנוע את זה, ואם אתם חושבים שזה מקנה לכם איזו שהיא זכות לפגוע בנו - אתם תחטפו ותחטפו חזק", הוסיף.

"ההתנהלות האסטרטגית מול חמאס שגויה"

בן כספית סיפר לחבר הכנסת כי שוחח עם מומחה בנושא, "הוא הסביר לי שגם אם נכנס למלחמה ולבנון תחזור לתקופת האבן, דקה אחרי זה יתחיל מרוץ החימוש, כמו שהתחיל אחרי כל מלחמה. חיזבאללה תחדש את מלאי הטילים והרקטות אבל עם פחות אנשים". סמוטריץ' אמר בתגובה: "אפשר לגרום נזק גדול מאוד לחיזבאללה בלבנון, אפשר להחזיר אותם לא רק 15 שנה אחורה אלא יותר מזה, ואני חושב שאם נחזור לנקודת האפס נוכל למנוע. זה לא יהיה שידור חוזר, הרי התעצמות חיזבאללה ב-13 השנים האחרונות נעשתה מתחת לעין שלנו, כי התקבלה החלטה אסטרטגית לאפשר אותה. התקבלה החלטה מאוד נכונה בתקופה האחרונה, לא לאפשר את קפיצת המדרגה בהתעצמות של חיזבאללה. אני מציע פעם אחת לתת לצה"ל יד חופשית לעשות מה שהוא צריך בכול מקום, לתת לו את הגב, להבהיר לו שהוא יכול לעשות הכול, ולא לחשוש מלהבעיר את הגזרה".

הוא הביע את דעתו על האסטרטגיה שנוקטת ישראל מול אויביה, ואמר: "ההתנהלות שלנו האסטרטגית מול חמאס היא שגויה, ואת האיום הזה צריך לנטרל אחת ולתמיד, אני מוכן לשלם על זה את המחירים. אני בהחלט חושב שצריך להביא את החברה הישראלית להבין את זה, כדי שיהיה גיבוי ציבורי לממשלה שתעשה את המהלך הזה. לא אמרתי שצריך לצאת עכשיו למלחמה יזומה בצפון. כן אמרתי שבעיתוי הנוכחי, אם לצאת למלחמה או להיגרר למערכה - אנחנו כרגע בתנאים הכי מיטביים. אני חושב שכרגע חיזבאללה מוחלש מאוד, לבנון מוחלשת ואירן יחסית מוחלשת. המערכה מול חיזבאללה היא אותה מערכה מול אירן, חיזבאללה היא פרוקסי מוחלט של אירן".

בהמשך, חבר הכנסת הביע את דעתו על התנהלות המשטרה, וטען: "אני רוצה שנחיה במדינה דמוקרטית, במדינה דמוקרטית לא יכולה להיות מערכת המנותקת מהמערכת הדמוקרטית ועושה כל מה שהיא רוצה. במדינה דמוקרטית המדינה שייכת לציבור ומנוהלת על ידי נבחריו, המשטרה היא אחד הגופים שיש לו הכי הרבה סמכויות וכוח מול אזרחי ישראל, ברמת המדיניות העקרונית בוודאי, הכוח הזה צריך להיות מופעל על ידי הציבור ונבחריו, להיות נתון לדין וחשבון. יש א-סימטריה מאוד ברורה. את המשטרה צריך לנהל השר לביטחון פנים ולקבוע לה את המדיניות וסדרי העדיפויות".

ח"כ סמוטריץ' הוסיף וטען כי "אסור לשר להתערב בתיק ספציפי, באירוע ספציפי. בהחלט מותר לו והוא חייב לקבוע את מדיניות הפעלת הכוח של המשטרה, את סדרי העדיפויות שלה, את העקרונות על פיהם היא תפעל. זה רע מאוד שנכון להיום השר כמעט לא יכול להשפיע על זה. זה לא דמוקרטי, גוף עם כל כך הרבה כוח שהוא כל יכול ואין לו שום מגבלה שכפופה למערכת הדמוקרטית? בעיני זה אירוע 'סופר' מסוכן ולא דמוקרטי".

 

עריכה: עופרי גליכמן

28/07/2020
הישארו מעודכנים

ח"כ בצלאל סמוטריץ'
ח"כ בצלאל סמוטריץ'  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90