103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל וגיא פלג

"המשטרה לא עוצרת את האנרכיסטים שעשו הפגנה לא חוקית"

עו"ד איתמר בן גביר שמייצג שניים שהותקפו בהפגנת המחאה בתל אביב: "סליחה שהם הגנו על עצמם" • בהמשך עלתה לשידור גם עו"ד גבי לסקי


אתמול (ד') נעצרו 3 חשודים בתקיפה האלימה שהתרחשה במהלך ההפגנה בתל אביב. עו"ד איתמר בן גביר שמייצג 2 נערים שלטענתם הותקפו בהפגנות המחאה בתל אביב, ועו"ד גבי לסקי שמייצגת את המפגין שנעצר לאחר שזרק אבן על שוטר סמוי, שוחחו עם ניסים משעל וגיא פלג על הסוגיה הבוערת. 

עו"ד איתמר בן גביר ציין כי הוא מייצג 2 נערים מהחבורה לה מייחסים את התקיפה, אשר אינם נתונים כרגע במעצר והוסיף שהוא "מקווה שהם גם לא יהיו עצורים, כי אין שום סיבה לעצור אותם". לדבריו, הם שכרו את שירותיו משום שהם "הותקפו והיכו אותם. לצערי, התקשורת פחות מדברת על זה כי מכות של אנרכיסטים זה פחות נחשב. רואים את זה בתמונות אבל שוב התקשורת פחות מדברת על זה שמגיעה קבוצה של אנרכיסטים, לא כל המפגינים, מתחילים לצעוק להם 'נאצים', 'יהודים מלוכלכים', ובאיזה שהוא שלב מתחילים להכות אותם".

גיא פלג פנה לעו"ד בן גביר וניסה להבין כיצד ייתכן שקבוצת המפגינים, הלכאורה אנרכיסטית, ידעו שאותה קבוצת נערים הם תומכי ימין. על כך הוא השיב: "הם זיהו אותם, יש להם כל מיני קעקועים, הם אוהדי קבוצה כדורגל מסוימת. כנראה מזהים אותם כאנשים שתומכים בימין. רואים אותם האנרכיסטים מתחילים לצעוק לעברם". אך פלג המשיך ותהה: כיצד ייתכן שעל סמך קעקועים בלבד, זיהו אותם מפגינים שהם תומכים בראש הממשלה בנימין נתניהו, על כך השיב בן גביר: "הם לא עמדו בצד וקיבלו מכות ונתנו את הלחי השנייה, אתה מתעלם מהאלימות של צד אחד - זה מה שכל הזמן אתם עושים בתקשורת. אנרכיסט זורק אבן, מישהו יכול להסביר לי איך המשטרה ביקשה לשחרר אותו?"

בתום האירוע האלים, פונו 5 מפגינים שהותקפו על ידי אותה חבורת נערים, לבית החולים איכילוב וחלקם נזקקו לתפרים. כמו כן, פלג ציין אירועי עבר של אלימות מהצד הימני של המפה הפוליטית. עו"ד הגיב לדברים, ואמר: "חזרנו לטיעונים של היסטוריה? היא לא כל כך טובה לכם כי מעבר לכך ש-2,000 נרצחים יש לנו מנשק שנתנו למחבלים, יש גם פגועים מהסתה ומפגיעות של אנשי שמאל. מה קרה? לא נוח לכם לשמוע ששמאלנים גם יכולים להיות אלימים? בוא נתנצל בשם הצעירים סליחה שהגנו על עצמם, סליחה שלא נתנו לאנשי השמאל את הלחי השנייה, סליחה שכשהאנרכיסט זרק אבן הם לא רצו לקראת האבן כדי שתפגע בהם".

ניסים משעל תהה מהי עמדת המשטרה, והאם היא ידועה לבן גביר. הוא השיב בזעם: "המשטרה משחררת את האנרכיסט שזרק אבן, לא עוצרת אנרכיסטים שעשו הפגנה לא חוקית, והמשטרה מודה שזו הפגנה לא חוקית. המשטרה מושפעת מהתקשורת, התקשורת בחלקה הגדול, הדיווח מוטעה וכך זה עובד - זו הדינמיקה. אני לא אומר שאין אנשי ימין אלימים, אני לא אומר שאנשי ימין לא מרימים יד. אבל אני כן אומר שהמציאות יותר מורכבת, יש גם שמאלנים אלימים. בוקר טוב ישראל".

עו"ד גבי לסקי אשר מייצגת את הבחור שזרק אבן לעבר שוטר סמוי, הצטרפה לדיון והתייחסה לדברים של בן גביר. "אני האמת שאני המומה כי אני מסתכלת על הוידאו, אני רואה שיש חבורה שאין לה שום סממן אחר, הם נראים בסך הכול כמו צעירים מפגינים, שאפילו בשלב מסוים מחזיקים איזה דגל. פתאום מתחילים להכות ולתקוף בצורה מאוד מאוד קשה ורצינית במפגינים. איך אפשר להסביר שהאנשים האלה, היו להם אלות ביד וכשהגיעה המשטרה הם זרקו לפח? אם הותקפו, מדוע לא ניגשים בעצמם להגיש תלונה?"

והוסיפה: "אז שלא יספרו שהמפגינים התחילו. האדם הזה הותקף, ראה איך פותחים את הראש של אחד החברים שלו עם בקבוק זכוכית, גם התיזו עליו גז פלפל והוא כשהתעשת וראה מה קורה התחיל לרוץ כדי להגן על עצמו ועל החברים. ראה אבן בצד וזרק את זה הצידה, רואים את זה בווידאו. אם הוא שוטר אז הוא סמוי כי אין לו שום סממנים של שוטר, וזה אומר שהיו שוטרים במקום ולא עשו דבר כדי לעצור את האירוע, וזה חמור. לקרוא להם אנרכיסטים זה להמשיך את ההסתה שמגיעה מלמעלה, מבית ראש הממשלה שאומר שאנשים שאכפת להם מהמדינה ויוצאים להפגין נגד השחיתות הם פתאום אנרכיסטים".

'פשוט שערוריה'

עו"ד לסקי סיפרה שבמהלך האירוע התברר כי "יש עוד שוטרים סמויים שמכירים את התוקפים. הם רואים אותם בכביש ובמקום לעצור אותם הם נותנים להם ללכת, יש להם היכרות מוקדמת עם החבורה הזאת, כך שמאוד קל לעצור אותם. במקום זה עוצרים, מבלי להזדהות כשוטרים, את הבחור שלי; מושכים לו בשיער; לא אומרים לו כלום, אפילו לא שהם שוטרים; ובסופו של ערב, עוצרים אדם אחד שהגן על עצמו אל מול חבורה שתקפה אנשים, ושלחה 5 אנשים לקבל טיפול בבית חולים איכילוב. זו פשוט שערורייה, שלא יספרו לי שיש שוויון באלימות או בהסתה, זה לא ככה. יש צד אחד שהוא אלים ומסית וצד אחד שכל הזמן סופג, ובמקרה הזה הגיע הזמן שראש הממשלה בעצמו יגנה באמת את האלימות".

בן גביר ששמע את הטיעונים של עו"ד לסקי, אמר בתגובה: "אני לא יודע אם לצחוק או לבכות, אני שומע ואני בהלם שאתם לא מתנפלים עליה. שימו לב מה היא הודתה, זרק אבן. אני לא מבין את זה? אנרכיסט זורק אבן והוא שוחרר ממעצר? איך יכול להיות? מה זה מדיניות הדלת המסתובבת?" לסקי התפרצה לדבריו וציינה: "בן גביר, הוא לא זרק עליו תראה את הוידאו. במקרה הזה הוא הגן על עצמו, זרק אבן לאזור שלא עמדו שם אנשים. תראה את הוידאו ולא לשקר, האבן קפצה ובבית המשפט שחררו אותו לא תנאים".

אך עו"ד בן גביר טען בתגובה: "אני ראיתי את הסרטון, הוא לא מגיב לאף אחד, הוא בריון שזורק אבן. הבעיה שלי לא איתך, את עושה את העבודה שלך, הבעיה שלי היא עם המשטרה והתקשורת. המשטרה שנוקטת מדיניות דלת מסתובבת לאנרכיסטים האלה והתקשורת שמקבלים צילומים של מישהו זורק אבן ומספרים לכולם שהצעירים שהותקפו הם האלימים. די, בואו נפסיק לשחק. נשמע לך נורמלי שעשרה אנשים ירביצו ל-500, זה מסתדר?"

לסקי: "תפסיק אתה, האנשים שלך היו אלימים מאוד והמשטרה הייתה שם ולא הגנה עליהם. גם לה פמיליה הרביצו למפגינים".

בן גביר: "את מייצגת אנשים שהם אנרכיסטים, נגד שלטון החוק. שקוראים לרצוח את רה"מ בערב ותוקפים אנשים בבוקר".

לסקי: "אני מייצגת אנשים שאכפת להם מהמדינה הזאת".

בן גביר: "שקוראים לרצוח את רה"מ? שזורקים אבן?"

לסקי: "בינתיים היחידים שרצחו פה ראש ממשלה היו מהמחנה שלך"

בן גביר: "לא זכור לי שיגאל עמיר היה בעוצמה יהודית או בליכוד. זה לא יעזור, התקשורת מגוננת עליכם".

 

עריכה: עופרי גליכמן

30/07/2020
הישארו מעודכנים

הפגנות מחאה
הפגנות מחאה  |  צילום: אוליבייר פיטוסי/פלאש90