103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"ההפגנה אינה פוליטית, היא פרסונלית"

האקטיביסטית החברתית אור-לי ברלב על הסיבות להפגנות המחאה: "אנשים באים להגיד לביבי 'די, כמה אפשר'" • מגל: "אתם מנצלים את משבר הקורונה למחאה"


אור-לי ברלב היא עיתונאית ואקטיביסטית חברתית, אשר מסקרת בחשבון הפייסבוק שלה את הפגנות המחאה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו. בר-לב שוחחה עם בן כספית וינון מגל ב-103fm על מניעי המחאה, והבהירה כי מה שמאחד את כולם זאת הקריאה לביבי ללכת הביתה. בהמשך, מתחה ביקורת על המשטרה שלטענתה לא נוהגת בכבוד כלפי עיתונאים.

אור-לי ברלב הסבירה כי "תפקידו של ראש הממשלה הוא לא לחלק כסף, אלא לנהל את עוגת התקציב בצורה כזאת שכל אחד יקבל מה שהוא צריך ולא מה שיש היום, שרה"מ דואג לטייקונים על חשבון האזרחים. אני מראיינת אנשים מגיעים מכל מיני גילאים, צעירים ביותר, ילדים משפחות צעירות, בני נוער, צעירים בני 30-20, עד בני 80 שמגיעים להפגנות האלה. כל אחד מגיע למחאה הזאת מהמקום האישי שלו. כל אחד מגיע מכאב, או של המצוקה הכלכלית של החודשים האחרונים; העובדה שפתאום מתגלה להם שיש רה"מ שלא מנהל את המשבר ומפקיר אותם, כי הוא עסוק רק בעצמו; אנשים שמאוד מוטרדים מאובדן הסולם הערכי של המדינה; אנשים שבאופן כללי חוששים מהעתיד, מרגישים שהמדינה נמצאת במסלול התרסקות".

לדבריה, "מה שמאחד את כולם זה הקריאה לביבי ללכת הביתה, זה לא רק ביבי. זה 'אתה אדוני ראש הממשלה מפוטר". היא התייחסה לתוצאות הבחירות, והדגישה: "62 מנדטים אמרו לא לביבי. נתניהו לא נבחר. הוא ראש הממשלה כי קבוצת פוליטיקאים לקחה את הקולות". ינון מגל תהה האם הדבר אכן כך, מדוע לא מפגינים מול ביתו של רה"מ החליפי גנץ, על כך היא השיבה: "יש מי שמפגין גם מול גנץ, לא זו הנקודה". היא הסבירה כי גם אם נתניהו היה מקבל מספר שיא של 80 מנדטים, "פתאום היו מגלים שמשבר הקורונה מנוהל בצורה קטסטרופלית ומגלים שמי שמנהל את משבר הקורונה עסוק בעצמו ולא בעם ואחרי 5-4 חודשים היו אומרים 'סליחה אדוני קיבלת 80 מנדטים, אנחנו קמים לפטר אותך', וגם זה נקרא דמוקרטיה. זה המצב".

האקטיביסטית החברתית טענה בתוקף: "ביבי צריך ללכת, זה הכי דמוקרטי שעם יקום ויגיד 'סליחה אדוני אתה סיימת'. זה לא הפגנה פוליטית זה הפגנה פרסונלית. זה לא הפגנה של ימין ושמאל, יש אנשי ליכוד בהפגנות האלה. אתמול פגשתי הגיעה אתמול אישה, היא אומרת לי אני בת 50 מעולם בחיי לא יצאתי לאף הפגנה משום סוג כלשהו ואני החלטתי היום אשת ליכוד להגיע לכאן כי אני לא מוכנה שביבי יקרא לצעירים האלה אנרכיסטים, אני על זה באתי להפגנה. יש שם אנשים צעירים שבכלל לא הצביעו ולא גיבשו את העמדה הפוליטית שלהם. אנשים באים להגיד לביבי ביי כי הוא גמר, די כמה אפשר?"

"אני מביאה אמת"

בן כספית תהה האם ברלב חשה מאוימת בהפגנות, זאת לאחר שנתקלה באלימות אישית ותכני ה'לייב' שהעלתה לחשבונה ב'פייסבוק' נעלמו. ברלב השיבה: "אני חייבת להגיד שאני כל כך מרוכזת במה שאני צריכה לעשות שזה להביא את ה'לייבים', את הקול האמיתי של המחאה, החוצה. אני לא מתרגשת מכל הסחות הדעת. זה נכון שהזירה מול השוטרים לפעמים בתי אפשרית, כי הם לא נותנים כבוד לעיתונאים, אתמול לא הייתי היחידה שנהדפה בכוח, גם מ'הארץ', צלמים נזרקו לרצפה. המשטרה לא נותנת כבוד לעיתונאים בהפגנות האלה - זו בעיה אחת. לגבי הפייסבוק זו בעיה נוספת שצריך לפתור אותה. פייסבוק צריכים לתת הגנה לעיתונאים על התכנים שלהם. יכול להיות, אין לי מושג אבל אנשי מקצוע אמרו שיכול להיות, שהתכנים שלי נמצאים תחת מתקפה של פרופילים".

פרט מעניין נחשף בשיחה, זאת לאחר שינון מגל עקץ את בר לב על כך שאיננה עיתונאית לפי ההגדרה המקובלת, כיוון שהיא מונעת מאג'נדה ברורה. ברלב הזכירה לו כי "אתה ואני חלקנו יחד את קורס הכתבים בקול ישראל. בשנת 96 או 97 וקיבלנו תעודת עיתונאי. במשך כמה שנים היינו עיתונאים באותה מערכת, ינון בירושלים ואני בתל אביב. אני עיתונאית ותיקה, תעודת העיתונאי העדכנית שלי נמצאת בטיפול ומניחה שבקרוב אקבל אותה. עד היום לא היה צורך כעיתונאית עצמאית לקבל תעודה אבל עכשיו בגלל שהשוטרים אומרים 'תראי לי תעודה' אמרתי לכבודכם אוציא תעודה אישית. אני לא צריכה את זה. לעם, הם לא הגוף שמגדיר מיהו עיתונאי, תודה לאל".

והוסיפה: "אני עיתונאית עצמאית עם אג'נדה שנקראת שמירה על דמוקרטיה. האג'נדה היא דמוקרטיה ואמת. מבחינתי המבחן של כל עיתונאי, לא משנה אם הוא בגוף תקשורת ממוסד או עצמאי, הוא נאמנות לאמת לעובדות היצוקות בסלע. כל עוד עיתונאי נאמן לאמת הוא עושה את השליחות שלו לציבור. מי שמדברר שקרים שיוצאים מבלפור לא יכול לקרוא לעצמו עיתונאי". מנגד, הדגישה כי "בהחלט יכול להיות שאנשים יאהבו אפילו את נתניהו אבל יש הבדל בין לדברר שקרים לבין לתמוך" הבסיס הוא אמת עובדתית שניתנת לבדיקה - אני מביאה אמת. האם נתניהו אישר בסתר צוללות למצרים מאחורי הגב של מערכת הביטחון? כן, נגמר הסיפור. היו 3 שותפי סוד עלאק שהוא ניסה לטעון, התברר שאין אף אחד שותף סוד, ואין סוד. זאת אמת עובדתית".

לסיום, ברלב פנתה אל ינון מגל בנימה אישית: "דווקא אתה כפטריוט ישראלי שחרד לביטחון המדינה יותר מכול, אתה היית אמור להיות הראשון שעומד לצידי, לצד בן ולצד עוד אזרחים מודאגים ולשאול - 'סליחה אדוני מר נתניהו, מה פתאום נתת אישור בסתר?"

עריכה: עופרי גליכמן

02/08/2020
הישארו מעודכנים

אור-לי ברלב
אור-לי ברלב  |  צילום: שחר תמיר CC BY-SA 3.0