103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
איפה הכסף
עם ענת דוידוב

הגיע זמן המענק

חיכינו זמן רב, והנה זה הגיע: מענקי הקורונה להורים לילדים עתידים להגיע היום (א') ליעדם • מאיר שפיגלר מנכ"ל הביטוח הלאומי הביא את הדברים


היה שווה לחכות? לאחר המתנה מורטת עצבים, היום (א') החלה חלוקת המענקים הכספיים עליהם הכריז ראש הממשלה בנימין נתניהו. תחילה, קיבלו הורים את המענקים עבור ילדיהם, ובימים הקרובים, יקבלו שאר אזרחי המדינה את סכומי הכסף באופן הדרגתי.  

מאיר שפיגלר, מנכ"ל הביטוח הלאומי, שוחח עם ענת דוידוב ב-103fm ושפך אור נוסף בנושא המענקים. "החקיקה הסתיימה אחר הצהריים ביום רביעי, ערב ט' באב, ביום שישי כבר העברנו את הכספים לחשבונות הבנק של הזכאים. הם ראו את זה היום בבוקר. 99.57% מההורים קיבלו עבור הילדים את המענק. לא יישאר אחד שאנחנו לא נפעיל את כל האמצעים ואת כל הכלים שעומדים לרשותנו כדי לוודא שיקבל את מה שמגיע לו", אמר. 

איך פתרתם מקרים של הורים גרושים?
"העברנו את המענק של הילדים בהתאם למה שקבוע בחוק. כלומר, מי שמקבל עבורם את קצבת הילדים - קיבל עבורם גם את המענק. ההורה השני יקבל את מה שמגיע לו מתוקף היותו תושב מדינת ישראל, קרי את ה-750 שקל או את ה-1,500 שקל, תלוי במצבו הכלכלי".

ואתה אומר, 99% מתוך כלל הילדים, קיבלו, בכמה כסף מדובר?
"במיליארד ו-540 מיליון שקלים".

כמה כל משפחה מקבלת?
"מילד ראשון ועד ילד רביעי, כל אחד בנפרד, זכאי לקבל 500 שקלים. מילד חמישי, כולל, ועד אחרון הילדים, כל אחד זכאי לקבל 300 שקלים".

גם הילד השישי, השביעי והשמיני?
"גם לילד ה-20 וכמה".

מה לגבי הפעימה השנייה? אנשים ללא ילדים, מענק לכל אזרח?
"אנחנו מטייבים את הנתונים, ובמהלך השבוע, מדי יום, אנחנו נעביר לחשבונות בנק של חלק מהם את המענקים שהם זכאים להם, עד שנגמור להעביר לכולם ללא יוצא מן הכלל", לדבריו, עד תחילת שבוע הבא, כל הכסף יגיע לכל האזרחים, והדגיש: "לאלה שבכל זאת לא נצליח לקבל מהם את חשבונות הבנק שלהם, נעביר את המענקים שלהם לבנק הדואר. הם ייגשו לאחד מהסניפים של בנק הדואר, יזדהו, ויקבלו את המענק שמגיע להם במזומן".

אם למשל, אותו אזרח שאין לך את חשבון הבנק שלו, חוזר לארץ מחו"ל, הכסף הזה ישכב שם עבורו? נגיד שהוא יבוא בעוד חצי שנה, הוא יוכל עדיין ללכת ולבקש את הכסף הזה?
"מי שזכאי, יקבל את הכסף שלו, גם אם הוא לא יבוא לקחת אותו כעת. אם יש לנו חשבון בנק, אנחנו מעבירים לשם. ואם אין חשבון בנק, וזה יהיה בבנק הדואר - אנחנו ניתן לכל אחד את מה שמגיע לו, גם בדיעבד".

בהמשך הסביר שפיגלר, כי את כל הכסף למענקים הביא משרד האוצר, וזה לא על חשבון האיתנות הפיננסית של הביטוח הלאומי. "זו החלטה של הממשלה וכנסת ישראל, ויש לנו שיפוי מלא ממשרד האוצר עבור הסכומים הללו", אמר. 

מי יקבל מענק כפול?

מנכ"ל הביטוח הלאומי התייחס גם לאוכלוסיות שצפויות לקבל מענק כפול, בעקבות מצבם הכלכלי, ופירט מי הם: "מקבלי הבטחת הכנסה, השלמת הכנסה, נכים מעל גיל 18 וכך הלאה, מקבלים כפל מענק. זאת אומרת, במקום 750, הם מקבלים 1,500 שקל במענק הנוכחי".

ומה קורה עם משתכרי השכר הגבוה? שפיגלר טען כי "מי שמרוויח מעל כ-651 אלף שקלים בשנה, מכל המקורות שהוא מקבל הכנסות מהן, לא יקבל את המענק. יש לנו כבר את הקבצים, קיבלנו אותם מרשות המסים, וכל אותם אנשים שנמצאים בקבצים האלה, לא יקבלו את המענק".

פעימה ראשונה הייתה היום, תהיה פעימה שנייה במהלך השבוע, תהיה גם פעימה שלישית?
"יהיו כמה פעימות, במהלך השבוע מדי יום. אני חושב שזה יתחיל ביום שלישי, אנחנו נעביר מדי יום את המענקים לזכאים, עד שנסיים להעביר לכולם".

אתה אומר שזה ככל הנראה יקרה עד סוף השבוע.
"גג, תחילת שבוע הבא".

לקראת סיום השיחה, הביע שפיגלר את דאגתו מאחוזי האבטלה הגבוהים, ואמר כי הם משתדלים לסייע כמה שיותר למובטלים בניסיון להחזירם לשוק העבודה.

הוא גם התייחס לניסיון לשמירת האיתנות הפיננסית של הביטוח הלאומי, על רקע המשבר הכלכלי הקשה. "אנחנו ערים לנושא הזה, אנחנו עוקבים כל הזמן בכל מה שנוגע לכספים שאנחנו מוציאים, שלא היו מתוכננים, בבניית בסיס התקציב לשנת 2020, כי אף אחד לא ידע שהנגיף הזה יפקוד אותנו, וכמובן מה המשמעות של מקרה כזה", אמר, והוסיף: "אנחנו בהחלט נותנים על זה את הדעת, עורכים כאן בדיקות, עבודת מטה, ולאחר שהמצב ישתפר, אני מניח שאנחנו נביא לפתחם של מקבלי ההחלטות, מה ראוי ונכון לעשות לטובת עיצוב הביטוח הלאומי, ובעיקר איכון האיתנות הפיננסית שלו לדורות הבאים".

כמה אתה מודאג?
"אני מאמין שיימצאו הפתרונות ותתקבלנה ההחלטות הראויות, כדי שלא משנה מתי, בעיקר לדורות הבאים, כולם יקבלו את מה שמגיע להם, במסגרת הביטחון הסוציאלי של הביטוח הלאומי".

עריכה: אמיתי דואק

02/08/2020
הישארו מעודכנים

ביטוח לאומי
ביטוח לאומי  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90