103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"לא חושב שאפשר לעשות כרגע תקציב עד סוף 2021"

ראש האופוזיציה יאיר לפיד (יש עתיד-תל"ם) תמך בדעתו של רה"מ בקשר לתקציב • עם זאת, טען: "השיקולים של נתניהו הם לא לטובת המדינה, רק לטובת עצמו"


מיום ליום ובעקבות חילוקי הדעות הרבים בצמרת הממשלתית, גדל החשש הכבד מצעידה לבחירות נוספות. חרף משבר הקורונה החריף והמצב הביטחוני שמתחיל לשוב ולהיות מתוח, נדמה כי סוגיית העברת תקציב המדינה מהווה משוכה גדולה יותר לחברי הכנסת משני צדי המתרס שהחליטו להתאחד למרות הכל. האם אין מנוס מעוד בחירות?

ראש האופוזיציה יאיר לפיד (יש עתיד-תל"ם) שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב-103fm והגיב לדברים: "צריך לשאול את הקואליציה המטורללת והמנותקת הזאת מה הם מובילים בזמן שהכלכלה הישראלית מתפרקת והמחלה חוזרת. ההערכה בבניין הכנסת אומרת שזה נראה כאילו הולכים לבחירות אבל צריך לשאול את נתניהו. התוצאה אותה תוצאה - המשבר לא מטופל, בסוף האבטלה בישראל היא פי 3 מאשר במדינות ה-OECD, הכלכלה הישראלית מתפרקת ואנחנו לא משתלטים על התחלואה. מי שסמך על זה שבנימין נתניהו יקיים איתו הסכמים, קשה לי להאשים אותו בשיקול דעת. במקום בני גנץ לא הייתי נכנס לממשלה הזאת". 

על התקיפה הישראלית ביעדי טרור ברצועת עזה בעקבות רקטה שנורתה לעבר שדרות אתמול (א') בהמשך להתחממות בגזרה הצפונית, אמר לפיד: "חזבאללה מנסה להרחיב את גבול הצפון מבחינתו ולייצר מצב בו כל גבול הצפון הוא חזית אחת, ואנחנו לא נותנים לו וטוב שכך. צה"ל הגיב נכון ואני מברך אותו ואת התצפיתניות שכרגיל עושות עבודה נהדרת". 

בהמשך דבריו, הוסיף: "אלו דברים נקודתיים, אין כרגע שום תסיסה או תחושה שמישהו מנסה לגרור אותנו למערכה, בטח לא בשתי חזיתות. כמונו גם כל המזרח התיכון עסוק בקורונה ובכלכלה, לא נגיע למצב של אפס פעולות כי כאמור אנו לא חיים בנורווגיה, אבל בסה"כ אין מודיעין שמישהו מתייחס אליו ברצינות שמצביע על כך שמנסים לגרור אותנו למשהו רחב יותר. יש לנו חשבון פתוח עם החזבאללה ומול זה יש היערכות נכונה גם של צה"ל וגם של כל המערכות האחרות וככה זה צריך להיות. זה חלק מהחיים במזרח התיכון". 

צריך לבנות תקציב מהיר לכמה חודשים 

אין ספק כי הכישלון בהעברת תקציב המדינה מהווה הסכנה הגדולה ביותר לצעידה נוספת לבחירות. לפיד הגיב לדברים: "אני לא חושב שאפשר לעשות תקציב עד 2021. אין דרך בעולם בה מדינת ישראל יודעת עכשיו מה יהיה מצב הכלכלה באמצע 2021. אז מה שצריך לעשות זה תקציב מהיר לכמה חודשים ולהתחיל לעבוד במקביל על התקציב הבא. יש על זה ויכוח, והוא מקצועי וראוי. הצד הצודק של הוויכוח בעיניי, הוא שלא ניתן לייצר וודאות בתנאים כל כך כאוטיים". 

על ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהפך בלית ברירה כמעט, לשותפו לממשלת האחדות, אמר: "השיקול של נתניהו לא מקצועי כבר כמה שנים טובות. הבעיה הגדולה שלי עם נתניהו היא שאני לא סומך עליו כי השיקולים שלו הם לא לטובת מדינת ישראל אלא רק לטובת עצמו. מול זה שגם הוא וגם שותפיו חושבים רק על פוליטיקה, הדבר שצריך לעשות הוא להגיד מה נכון מקצועית בלי לעשות את החישוב הפוליטי. מאנשים שהקימו בתוך המשבר הנורא הזה ממשלה של 36 שרים ו-16 סגני שרים, אל תצפו לרגע לשיקול מקצועי לטובת האזרחים. ביום הראשון של הקמת הממשלה הם איבדו את היכולת לספר לנו שהם פועלים לטובת המדינה". 

ומה חושב ראש האופוזיציה יאיר לפיד על מי שהייתה שותפתו לדרך באש ובמים, מפלגת כחול לבן? לפיד הסביר: "כל פעם חשבנו שאי אפשר לזחול נמוך יותר, ואז הם מצאו דרך לעשות זאת, אז יכול להיות שגם הפעם זה יקרה". 

על פי תוצאות סקרי המנדטים שפורסמו לאחרונה, נדמה כי ליש עתיד טוב לבד; אחד הסקרים אף חזו לה מספר חסר תקדים של 19 מנדטים בבחירות הבאות. מהו הסיכוי שתחליט המפלגה לרוץ לבחירות חרף המצב בו נמצאת מדינת ישראל בימים אלה? ראש האופוזיציה הבהיר כי: "לנו בטח כדאי לרוץ לבחירות אבל למדינה לא כדאי. הממשלה הזו איומה,  לא כשירה לטפל במשבר ואולי היה צריך להחליף אותה הכי מהר שאפשר, אבל הייתי עובר את התקופה הקרובה לפני שמתחילים לדבר על בחירות. למדינת ישראל היה טוב ממשלה אחרת, הייתי רוצה לעמוד בראשה כי אני מאמין שאני והצוות סביבי יכולים לטפל במשבר הזה טוב יותר ממה שמטפלת בו הממשלה הנוכחית. עוד ועוד אנשים מסתכלים ואומרים שצריך אלטרנטיבה, ואנחנו האלטרנטיבה". 

בריאיון שנתן ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ ב'חדשות 12', אמר משפט שעל אף שנאמר בבדיחות הדעת, יכול להצביע את תחושתיו של גנץ מרגע שהחל את חייו הפוליטיים, לדבריו: "בכל יום אני אומר לאשתי שאני לא רוצה ללכת לבית ספר". מה חשב יאיר לפיד על דבריו של האיש שהיה חברו למאבק? לפיד השיב כי: "זה משפט של מישהו שנמצא במקום הלא נכון. לאור הנזקים שנגרמו השנה מכחול לבן, אולי עדיף שגנץ יישאר בבית בבוקר. זה לא בית ספר, זו שליחות, זה לא משהו שאתה מתעסק בו במצב הרוח שלך אלא בגורלם של אזרחי ישראל, בכלכלה ובבריאות שלהם".

לפיד אף שלח מסר נוקב לגנץ ואמר: "אם לא בוערת בך תחושת שליחות, תלך לעסק אחר, אתה לא במקום הנכון. מגיע למדינת ישראל יותר בייחוד בימים האלה, אנשים שמחויבים בכל לבם לשליחות לעבוד בשביל אזרחי ישראל, לא אנשים שמתעסקים בעצמם ולא בפוליטיקה. זה מה שטוב בתחושה האמיתית של שליחות. אחד המבחנים הגדולים היא היכולת ליפול על הרצפה, לקום ולהמשיך לעבוד למען משהו שאתה מאמין בו בכל לבך. אם אתה לא יודע לעשות את זה, אתה באמת לא במגרש הנכון". 

בנושא הדרישה להקים ועדת חקירה ממלכתית בפרשת הצוללות בה נקשר שמו של רה"מ נתניהו, תקף לפיד: "מהותית, פרשת הצוללות היא פרשת השחיתות הביטחונית החמורה בביטחון ישראל, יש כתבי אישום ואנשים שיועמדו לדין כולל האנשים הכי מקורים לרה"מ, פורסמו עדויות חדשות ויש תצהירים של בכירי מערכת הביטחון ולא של פוליטיקאים. את הפרשה הזאת צריך לחקור מפני שאם ביטחון ישראל הופקר כדי שמקורבי ראש מהמשלה יקבלו כסף, מדינת ישראל לא יכולה לעבור על זה בשתיקה". 

נתניהו מסית ואז מתלונן שמסיתים נגדו 

לסיום, הגיב לפיד לגל ההפגנות הפוקד את מדינת ישראל ברחבי הארץ: "נתניהו מסית ואז מתלונן שמסיתים נגדו, גורם לאלימות ואז מדבר על זה שתהיה נגדו אלימות. הוא מסית לאלימות בלי להסס. אלו שתקפו הם לא אוהדי כדורגל, הם עבריינים, זה ניסיון להפחיד את המפגינים. אני מגנה כל איום כלפי רה"מ, אבל אני יותר מודאג מהאלימות כלפי המפגינים. נתניהו עושה את הדבר שהוא עושה כל חייו, היות והוא לא רוצה שידברו על הכלכלה והאבטלה, אז הוא כל היום מתלונן שמאיימים על חייו. ההפגנות בבלפור הן הדמוקרטיה, האנשים האלה לא מאיימים על הדמוקרטיה הישראלית, הם הדמוקרטיה בישראל". 

עריכה: מיכל קדוש 

03/08/2020
הישארו מעודכנים

יאיר לפיד
יאיר לפיד  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90