103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"סגר מוחלט יהיה לפרק זמן מצומצם מאוד ויהיה דין אחד לכולם"

השר אלי כהן שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב על תוכניות הממשלה למאבק בקורונה: "היעד הוא לרדת מתחת ל-150 נדבקים ביממה כדי לפתוח את השמיים"


נדמה שמדינת ישראל הצליחה לייצב את גרף התחלואה בנגיף קורונה, אך אתמול (ב') ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לאפשרות של הטלת סגר כללי. שר המודיעין אלי כהן (ליכוד), ששוהה בבידוד שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב-103fm, על הטיפול בקורונה, האם אנחנו בדרך לסגר נוסף, ומה נדרש על מנת שישראל תוכל לפתוח את השמיים?

שר המודיעין שוהה בבידוד לאחר שבא במגע עם חולה קורונה מאומת, זאת בניגוד לשרים נוספים בממשלה ששוחררו מחובת הבידוד למרות חשיפתם לחולה. השר אלי כהן הסביר: אני ביום שני שבוע שעבר, אני, אבי דיכטר ואסנת מארק, נפגשנו עם אותו אדם שהתברר בדיעבד שהוא חולה קורונה. אם אתה יושב עם אדם בפגישה, עוטה מסכה, שומר על מרחק - לא צריך להיכנס. אם המפגש הוא מעבר לזה כפי שהיה במקרה שלי, והיה ושתינו קפה והורדנו מסכות, כן צריך להיכנס. לכן מסרתי את הפרטים בצורה מדויקת, אני מקיים את ההנחיות ואני אומר למי ששומע – 'חברים יקרים, יש לנו את הערבות ההדדית לשמור על הבריאות של בני המשפחה, החברים והמשק'. לכן, אני נשאר עד יום ראשון".

כמו כן, הוא דן באפליקציית 'המגן' שנועדה לבטל את איכוני השב"כ אך ספגה ביקורות קשות על דיווחים שגויים והטרדה של המשתמשים. השר כהן, אמר: "האיכונים של השב"כ זה כלי חשוב מאוד שמציל חיים ומונע סגירה של המשק. אבל בהחלט עכשיו נבחן אפשרות לקצר את הבידוד ל-12 יום או ל-10 ימים. מצד אחד באים ואומרים 'תבטלו את האיכונים של השב"כ', אז המדינה, באנו ועשינו צעד, משרד הבריאות פיתח את האפליקציה, השקנו אותה, אנחנו עובדים על אמצעים משלימים. אם שיעור ההורדה יהיה משמעותי ברמה של 60-50% על ידי האוכלוסייה, נוכל לבטל את האיכונים של השב"כ". והוסיף: "הכנסנו בערך 330,000 איש החודש כתוצאה מהכלי של השב"כ, פחות אנשים יכנסו לבידוד".

גולן יוכפז תהה מדוע כשהגרפים מתייצבים, או אפילו מתחילים לרדת קצת, ראש הממשלה בנימין נתניהו מדבר על האפשרות של סגר כללי. שר המודיעין השיב: "הגרפים מתייצבים וזה טוב שאנחנו לא נמצאים בהכפלה מ-2,000 ל-4,000, אלא ברמות של 1,600-1,500 ביום בממוצע. בעיני יש יעד אחד, לרדת מתחת ל-150 נדבקים ביממה, מהסיבה הפשוטה שזה הדרך לפתוח את השמיים. פתיחת השמיים חיונית למשק, לכלכלה. רק ככה נוכל להחזיר עוד מאות אלפי עובדים, שיוכלו לחזור לכל המעגלים סביב כל הנושא של תיירות חוץ. זה הצינור שלנו למשקיעים, לכלכלה".

"אנחנו לא נמהר להשתמש בכלי של הסגר"

הוא טען כי נבחנים כלים נוספים, כמו גם מגוון תרחישים אפשריים, "הגבלה משעות הערב, סגר כללי, סגר בסופ"ש. על מנת שנוכל לבוא ולפתוח את הכלכלה בצורה מלאה".

סגר עדיין על השולחן?
"זה נמצא עדיין על השולחן".

זה הפוך לגמרי ממה שפרופ' גמזו אמר שבוע שעבר, שלא יהיה סגר.
"השימוש בכלי של סגר, אתה לא ממהר לבוא ולהשתמש בו, יש לו השלכות מאוד משמעותיות על המשק. אבל לפעמים אתה שוקל לעשות צעד בטווח הקצר על מנת ליהנות מהפירות שלו בטווח האורך. בהרבה מדינות ברחבי העולם אנחנו רואים התפרצות גל שני, שדומה למה שקרה בישראל לאחר הפתיחה".

יש מדינות שחידשו סגר הרמטי?
"יש מדינות שעשו הגבלות".

הגבלות כן - סגר כללי לא.
"אני אומר, אנחנו לא נמהר להשתמש בכלי של הסגר, האם הכלי הזה נמצא על השולחן? כן, הוא נמצא על השולחן".

גולן יוכפז ציין בפני השר כי יש שיטענו כי סגר כללי נועד לחנוק את הפגנות המחאה נגד ראש הממשלה, על כך הוא השיב: "ההחלטות שמתקבלות על ידי הצוותים של משרד הבריאות והגורמם המקצועיים לא קשורות דווקא בנושא של ההפגנות. יש כעס גדול מאוד, ואגב אני מאוד מבין אותו, אצל אנשי העסקים. אצל חלק מאולמות האירועים שאומרים איך אפשר לקיים הפגנות עם אלפי אנשים מצד אחד ולקיים אירוע של 300 אנשים או מופע תרבות מהצד השני - לא. יש את המונח קפסולה, שאתה אמור להיפגש בד"כ עם אותם אנשים, עם אותה משפחה גרעינית, ואותם אנשים בעבודה. מה שקורה באירועים משפחתיים, חברתיים או הפגנות, אתה נפגש לרוב עם אנשים שאתה לא מכיר - פה הפוטנציאל להדבקה".

גולן טען בתגובה לדברי השר: "לבנות את התיאוריה שההפגנות מדבקות, בלי מספר, זה לא רציני", וענת דוידוב חיזקה את דבריו: "זה באוויר הפתוח, עם מסכות ואין לכם נתונים סטטיסטיים". שר המודיעין השיב: "לכן אנחנו לא הגבלנו בשום שלב את הנושא של חופש ההפגנה, את הנושא של חופש הביטוי".

האם סגר כללי ימנע את קיומן של ההפגנות? השר כהן אמר: "אם יהיה סגר מוחלט הוא יהיה לפרק זמן מצומצם מאוד. צריך דין אחד לכולם אם וכאשר נגיע. אני מקווה שאנחנו נצליח להיות במצב שאנחנו תוך שבוע נרד לרמות של 400-500 נדבקים ואז לא נצטרך את הסגר, זו השאיפה".

עריכה: עופרי גליכמן

04/08/2020
הישארו מעודכנים

אלי כהן
אלי כהן  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90