103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"מדינת ישראל נמצאת בצלילה מוסרית"

אמיר השכל מוביל את מחאת 'אין מצב', התייחס לדבריו של יאיר נתניהו: "רה"מ מנותק מהציבור, זאת הסיבה שזה משעשע אותו כשהוא רואה את המפגינים"


אתמול (ב') בנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו, כינה ב'גלי ישראל' את המפגינים מול מעון ראש הממשלה בבלפור 'חייזרים. אמיר השכל, ממובילי מחאת 'אין מצב' שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב-103fm על הדברים שאמר יאיר ועל המחאה שרק הולכת ומתעצמת.

תא"ל במיל' אמיר השכל הביע את דעתו על הדברים שאמר יאיר נתניהו, ואמר: "מדינת ישראל נמצאת בצלילה, צלילה מוסרית-ערכית, צלילה כלכלית וצלילה בריאותית. הקברניט של הצוללת הוא נאשם בפלילים שמתגורר במעון הרשמי של ראש ממשלת ישראל ברחוב בלפור. בשבועות האחרונים מגיעים לבלפור אלפי אזרחים, בוגרים וצעירים, להפגין להביע כאב ותסכול. 50% מהצעירים בגילאי 21 עד 34 מובטלים היום, ב-2011 הם יצאו לרחוב עקב יוקר המחיה, מחירי הדיור ומחירי הקוטג'. ב-2020 אין קוטג' במקרר".

יש הטוענים כי הכלכלה איננה רעועה כפי שמנסים להציג זאת מפגיני המחאה, זאת לאור התמונות הרבות ממוקדי התיירות שמלאים עד אפס מקום, מרכזי הקניות העמוסים והתורים הארוכים. השכל הסביר: "אני מעיין עכשיו בעיתון הבוקר ואני רואה שבקניון עזריאלי יש ירידה של 70% בכמות הקונים, אז יכול להיות שבאיקאה יש אנשים אבל באופן כללי יש משבר מאוד מאוד קשה. הבעיה היא באנשים שאיבדו הכול, שאין להם לקנות קוטג' אפילו. ההפגנות האלה הן ביטוי לחוסר האמון של אזרחים רבים ביכולתו של ראש הממשלה וממשלתו הבזבזנית, לטפל במשבר".

השכל הוסיף וציין כי לפני מספר ימים, "ועדת הכספים אישרה הפחתת מס רכישה על דירה שניה, או.קיי? בעלות של עד 16 מיליון ש"ח בתמורה להרחבת המענק למשפחות ברוכות ילדים. הממשלה הזאת וראש הממשלה שעומד בראשה מנותקים מהציבור, זו הסיבה שזה משעשע אותו כשהוא רואה את המפגינים. ברגע שהמחאה הולכת ומתרחבת אז יש כל מיני שוליים, בין אם זה שוליים של אנשים שבאים עם תלבושות מוזרות ובין אם זה אנשים שראו אותם במלון. אבל באופן עקרוני זו מחאה עממית ששותפים לה אנשים מכל הקשת הפוליטית. זה לדעתי היופי של המחאה הזאת. המצב במדינה פוגע בכל".

גולן יוכפז תהה מהי עמדתו כאחד ממנהיגי המחאה לגבי ההתבטאויות הקשות שנאמרו כלפי אבישי בן חיים באחת מן ההפגנות, אז כינו אותו המפגינים 'בן מוות' ואיימו עליו. השכל השיב: "אני לא מנהיג המחאה. הזרקור נפל עליי מהסיבה הפשוטה שנעצרתי. זו מחאה עממית. אני חושב שזה נורא, אני חושב שזה מזיק למחאה ואני מצר על זה. אני באופן אישי קורא למחאה שקטה, נחושה, כזאת שאיננה מתפשרת ואיננה נרתעת, אבל לא בסגנון הזה". כמו כן, הוא תהה מה יהיה עם גורל ההפגנות במידה ותהיה מערכת בחירות נוספת ונתניהו יבחר ויקים ממשלה?

השכל הבהיר: "אנחנו נמשיך כל עוד נתניהו בשלטון, את המפקד של הצוללת צריך לשלוח הביתה, זה לא יעזור. זה לא פעם ראשונה שרה"מ נאלץ להתפטר על אף שהוא נבחר בבחירות דמוקרטיות, זה התחיל עם גולדה מאיר, המשיך עם מנחם בגין ז"ל, עם אהוד ברק, אולמרט, כולם נבחרו בבחירות דמוקרטיות". והוסיף: "יש לי את כל היסוד להאמין שנתניהו גם בפעם הזאת לא ישיג רוב, כמו שקרה ב-3 מערכות בחירות קודמות - הוא לא הצליח להקים ממשלה. צריך לזכור שמחאה זה אבן יסוד בדמוקרטיה, כמו גם בחירות. אחרי המשבר הנוכחי הסיכויים שלו להקים ממשלה אחרי מערכת בחירות נוספת, לדעתי, קטנים מאוד".

 

עריכה: עופרי גליכמן

04/08/2020
הישארו מעודכנים

מנותקים, נמאסתם
מנותקים, נמאסתם  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90