103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"נתניהו מנסה לקחת חלקים מכחול לבן, בלי בני גנץ, כדי להקים ממשלה"

חבר הכנסת משה (בוגי) יעלון (יש עתיד-תל"ם) התייחס לאפשרות שראש הממשלה ינסה להקים קואליציה חלופית: "יש קולות בכחול לבן שפוזלים לכיוון הזה"


חבר הכנסת משה (בוגי) יעלון (יש עתיד-תל"ם) שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב-103fm על המשבר הקואליציוני בממשלה, וטען כי ראש הממשלה בנימין נתניהו מנסה כרגע לאסוף עריקים מכחול לבן. בהמשך, התייחס לאירוע הפיצוץ הקשה שהתרחש אתמול (ג') בלבנון, ועל מעורבותה של ישראל.

יו"ר תל"ם התייחס לאפשרות של יציאה לבחירות בקרוב, זאת לאור אי ההסכמה בסוגיית התקציב, ואמר: "זה תלוי באינטרס של נתניהו כמו שהלכנו 3 פעמים למערכות בחירות, מסיבה אחת - נתניהו הסתבך בפלילים ורצה להימלט מאימת הדין. גם עכשיו זה השיקול העיקרי. אני לא בטוח שהוא רוצה בחירות, הוא מעדיף עריקים שיאפשרו לו ממשלה או קואליציה של 61 מנדטים. אני מאמין שהוא עמל על זה קשה".

גולן יוכפז ניסה לחשוף מיהם חברי הכנסת שעלולים לערוק, ותהה האם חברי הכנסת הנדל והאוזר נמנים עמם. ח"כ יעלון השיב: "הם רק שניים. על האכזבה מהם דיברנו לא מעט אבל זה לא העיקר - הם גורם שולי. כחול לבן, יש שם קולות כאלה ואחרים שפוזלים לכיוון. אני מאמין שהוא מנסה לקחת חלקים מכחול לבן בלי בני גנץ כדי להקים ממשלה, כדי לוותר על כל הסכם הרוטציה. אתם תבינו לבד עם מי הוא מתעסק, ובמה הוא מתעסק, ומה הוא עושה לעם הזה. הוא ממשיך לשסות אחד כנגד השני, כמו שהוא עושה כמה שנים".

הוא מתח ביקורת חריפה על רה"מ נתניהו ואמר: "מיליון מובטלים, עצמאים שעסקיהם קרסו, מחדלים ברורים מאוד בטיפול בקורונה שאני צועק עליהם מאפריל והוא ממשיך להילחם את המלחמה שלו כנגד מערכת המשפט ולהימלט מאימת הדין. יש מדינה שקורסת. זה לא חשוב, הם טענו שהם נכנסים מתחת לאלונקה בגלל הקורנה. הקורונה מטופלת,? נכנסו תחת האפיריון ונותנים לנתניהו לגיטימציה. עד עכשיו יש כאלה שנותנים לנתניהו חסינות, כולל חברי ליכוד שיודעים בדיוק שהליכוד כתנועה נלקחה כבת ערובה".

על אף ניסיונותיהם של גולן יוכפז וענת דוידוב להבין מי הם חברי הכנסת עליהם מדבר יעלון, הוא המשיך בשלו, ואמר: "הדבר החשוב עכשיו זה למנוע את זה. אפשר להקים ממשלה היום בלי בחירות, נתניהו לא יהיה רה"מ, אם אנשי הליכוד סופסוף יסתכלו במראה ויראו לאן הגיעו. איפה בגין? מרידור? איתן? אלה שאתה מצפה מהם - הם בספסלים האחוריים כי הוא קידם את אלה שמאפשרים לו לבצר את שלטונו על ידי מתקפה על מערכת המשפט והאכיפה".

ענת דוידוב ציינה בפני ח"כ כי הם שוחחו קודם לכן עם בעל הסטקייה בה ביקר נתניהו, והוא טען כי אין אלטרנטיבה לנתניהו. ח"כ יעלון אמר בתגובה: "נוצר מצב שבנימין נתניהו תוקף את התקשורת אבל משתלט על רובה, באופן כזה שמצליח להעביר את המסרים שלו יום יום. מסרים שקריים, אתם זוכרים איך ניצחנו את הקורונה? עכשיו אנשים מרגישים את זה. אי אפשר לרמות את כל האנשים כל הזמן. חלק מהעניין זה שאין אלטרנטיבה ומי שנבנה כאלטרנטיבה הוא שמאל, ערבים. הוא משמיץ כל דבר כזה עם מילה גסה, הוא מצליח בזה עם תעמולה שקרית".

"יכול להיות שנראה עוד בגידה"

כמו כן, יש הטוענים כי כלי הסגר בו מאיים להשתמש ראש הממשלה, נועד בפועל למגר את ההפגנות כנגדו, ולא למגר את התפשטות נגיף קורונה. יו"ר תל"ם, הודה כי הוא מסכים עם הטענות הללו. "ועוד איך, מה קרה לפני שבועיים? הייתה החלטה על סגר כללי, כולל הים והמסעדות, למה זה נועד? תחלואה? בגלל העלאת רמת התחלואה? – בגלל החשש שלו מהמחאה. אז שהיועמ"ש אמר 'אי אפשר למנוע את זכות המחאה וההפגנה', פתאום פתחו את המסעדות והים. עכשיו מדברים על שבועיים אחרונים באוגוסט".

לדבריו, "זה לא עליית רמת תחלואה, זו המחאה שהוא מזלזל בה לכאורה, אבל הוא פוחד ממנה פחד מוות. זה מה שמעסיק אותו. הכול משועבד". עוד הוסיף ואמר: "אחד הנזקים הגדולים ביותר שנובעים מההתנהלות של נתניהו זה חוסר אמון במערכת, במילותיו של רה"מ, חוסר אמון במערכות אחרות. מסעדנים מרדו, זה מסוכן. אני מאמין שהציבור ימחה ויהיו אנשים שלא ישמעו להנחיות הללו, לצערי".

אתמול דווח על כך שבסביבת גנץ שוקלים להעביר חוק נגד נתניהו, פסילת מועמד עם כתבי אישום, במידה ונתניהו ימשיך עם תקציב חד שנתי שיוביל לבחירות. שר הביטחון לשעבר: "על זה נאמר 'בוקר טוב אליהו'. היינו צריכים לעשות את זה כשהמנדט היה אצל גנץ, היינו במרחק של 4 ימים להניח את הצעת החוק. בוודאי שנתמוך. זה דבר, צריך בשביל זה חוק? נאשם עם כתבי אישום מתמודד על תפקיד רה"מ. הוא לא ניצח, הוא הכריע את גנץ ואשכנזי. לא היה לו רוב ולא יהיה לו רוב בבחירות הבאות. לכן ינסה שוב בנכלוליות להקים ממשלה - אנחנו צריכים למנוע את זה".

הוא סיפר כי היום הם יעלו "בקשה לוועדת חקירה בנושא הצוללות, דבר שהיה אמור להיות מובן מאליו. גנץ ואשכנזי שמכירים את הפרטים, דיברו על פרשת השחיתות החמורה ביותר בתולדות המדינה, בוא נראה מה הם יעשו". הוא הודה כי איננו יכול להעריך כיצד ינהגו, "כל כך הרבה בגידות והתחייבויות כלפי ציבור הבוחרים, יכול להיות שנראה עוד בגידה. אני מקווה שלא, אבל בוא נראה".

"אין שום קשר לישראל"

בהמשך, התייחס למשבר הגדול בלבנון, ולמעורבותה האפשרית של ישראל בכך, ואמר: "אני חושב שצריך להמתין לממצאים. אני הסתכלתי על זה בעין בלתי מזוינת אתמול, על התמונות, בין אם זה תאונה או לא ראיתי שריפה, ראיתי פיצוצים של תחמושת קליעית, ראיתי פיצוץ גדול של חומר נפץ ואח"כ פיצוץ של האמוניום החנקתי בעשן הלבן, נמתין לממצאים". וטען בתוקף: "אין שום קשר לישראל למעט כמובן הסיוע ההומניטרי המובן מאליו שישראל מציעה ללבנון".

הוא ציין כי בתקופתו כשר הביטחון, "פתחנו את הגבול לפצועים סורים, לא יכולנו להתעלם מהמצב ההומניטרי הקשה של הסורים מעבר לגבול. אמרנו 'לא נתערב במלחמה הפנימית', אבל סיוע הומניטרי, כולל אשפוז בבתי חולים ישראליים, בהחלט כן. אני חושב שהלבנונים צריכים לשקול את זה. אם הם מצליחים להתגבר על האתגר הבריאותי רפואי של הטיפול בפצועים, מה טוב; אם לא? טוב שישראל מציעה את בתי החולים שלה".

 

עריכה: עופרי גליכמן

05/08/2020
הישארו מעודכנים

משה בוגי יעלון
משה בוגי יעלון  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90