ינון מגל ובן כספית

"מותר לשמוח שזה התפוצץ בביירות ולא בתל אביב"

דברים שכתב משה פייגלין בפייסבוק על אסון הפיצוץ בביירות הרתיחו את בן כספית • פייגלין עלה לשידור כדי להסביר את עמדתו


משה פייגלין התייחס בפוסט בפייסבוק לפיצוץ העז שאירע בלבנון, והסביר, למה זה דווקא אמור לשמח אותנו. הוא עלה לשידור אצל בן כספית וינון מגל ב-103fm והביע את דעתו על התנערותה של הממשלה מהאירוע, והצעתה לסייע ללבנון בשעה כה קשה.

משה פייגלין טען שבאירוע הפיצוץ שאירע בלבנון, יש 2 רבדים אליהם נדרשת התייחסות. "הרמה הראשונה היא, בהנחה ואכן זה היה מחסן טילים, אין לי הוכחה לכך מלבד הידע שלי בחומרי נפץ, אני קצין חבלה במקצועי הצבאי; שזה התפוצץ אצלם במקום להתפוצץ בתל אביב. אז אני חושב שלכולנו מותר לשמוח לפחות על כך שזה התפוצץ בנמל ביירות ולא בתל אביב. ב'לבל' הזה אני חושב שאפילו בן כספית יסכים איתי".

בן כספית אמנם הסכים עם דבריו, אך הוסיף: "אגיד לך על מה אני מתקומם. צפיתי אתמול כל הלילה גם ברשתות הערביות, מלא ילדים הלכו שם וכמו שינון אמר יש שם הרבה שונאי חיזבאללה. אתה יותר מרומז בפייסבוק וזה לא חכם, ואני יודע שאתה איש חכם, שאנחנו מעורבים בזה. אנחנו חייבים לברוח מהדבר הזה". פייגלין המשיך בשלו והשיב: "אני לחלוטין לא מסכים איתך, גם מבחינה טקטית, כי אני חושב שאם זה אנחנו, ואני מקווה שזה אנחנו אז אנחנו צריכים להיות גאים בכך, ולייצר מאזן אימה. כי בכך שאנחנו מתחמקים מלהגיד שזה אנחנו - אנחנו בעצם מעמידים את עצמנו בצד האפל של המוסריות. לא היה דבר מוסרי יותר מהעשייה הזאת".

ינון מגל הצטרף לשיחה והודה: "אני לא מסכים איתך". לטעמו של פייגלין, "זה חשוב ביותר מה שאנחנו עושים עכשיו, מעבר לעובדה של להתמודד שם ולא פה, יש כאן מציאות רבת שנים. עשרות שנים שאנחנו מערבבים בין מציאות של פשיעה לבין מציאות של מלחמה. אין לנו עסק עם פושעים פליליים בלבנון, יש לנו עסק עם לוחמים ומלחמה, וכשאתה מכריז מלחמה לאומית, לא פשע פלילי, אני לא קורא להם מחבלים - הם לוחמים, הם אכן כאלה". בן כספית ניסה להסביר באופן רציונלי מדוע ישראל לא צריכה לקחת אחריות על האירוע, "אנחנו מתייחסים לחיזבאללה כאויב מספר אחד. יש לבחורצ'יק 200,000 רקטות וטילים כבדים, אנחנו לא מעוניינים שהוא ישגר אותם. אם אנחנו עושים, למה להתרברב"?

פייגלין לא השתכנע, ואמר בתגובה: "אתה מפספס את הנקודה, ונתת לי קרדיט שאני לא בחור טיפש אז תאמין שאני מבין מה אתה אומר. הטעות שלך, שאמרת 'יש שם בחור עם 200,000 טילים שצריך לנטרל. לא, יש שם עם שנלחם בך מלחמה לאומית, וכללי המלחמה שהוא קבע, לא אתה, זה שאת הטילים יורים ממסגדים וגני ילדים". שגיאתה של מדינת ישראל בהתנערותה מאחריות והצעת הסיוע לנפגעים בלבנון, לטעמו, תוביל לכך "שבפעם הבאה זה לא יקרה. אלה דיבורי סרק, וזה כן יקרה, וכול אחד יודע את זה. גם בפעם הבאה חיילים שלנו ירוצו פנימה לכל חדר וחדר, כדי לשמור על חיי הילדים שלהם, על חשבון הילדים שלנו".

והבהיר: "המשוואה היא משוואה מוסרית, אנחנו צריכים ליטול לידנו חזרה את המשוואה הזאת. זאת אומרת שכן, זה מוסרי להשיב להם במטבע שהם קבעו. הדיון כאן הוא לא טקטי, הוא דיון מוסרי וכן ישראל, אני לא רוצה להתרברב, המילה להתרברב של בן זה קשקוש. אין כאן שמץ של התרברבות. אם אנחנו לא נבין שהמתקפה הזו, בהנחה וזו הייתה מתקפה ישראלית, היא מוסרית על אף שנהרגו שם ילדים, שנפגעה אוכלוסייה אזרחית, היא שיא המוסר - מי שישלם את המחיר זה הילדים שלנו".

ינון ציין בפניו כי הוא חושב שהוא צודק בדבריו, אך כי איננו מסכים עם הטענה שישראל צריכה לקחת אחריות על האירוע. פייגלין אמר לסיום: "כשאתה אומר שצריך להסתיר את זה, זה כביכול לא נכון להתרברב בזה. אבל כשאתה מסתיר את זה, אתה אומר זה לא מוסרי, וכשאתה אומר שזה לא מוסרי אתה לא תבצע את זה והחיילים שלך ייפלו כמו זבובים, על מנת להגן על ה'כאילו' מוסר".

"לֹא הָיוּ יָמִים טוֹבִים לְיִשְׂרָאֵל כַּחֲמִשָּׁה עָשָׂר בְּאָב וּכְיוֹם הַכִּפּוּרִים" משנה זו של רבן גמליאל קיבלה...

Posted by ‎משה פייגלין‎ on Tuesday, August 4, 2020

בהמשך חזרו לדון בנושא העיתונאי שמעון ריקלין. בן: "ציוציו הם המטופשים ביותר שראיתי בחיים שלי", מנגד ינון הגן עליו: "גבר כמוהו, בן אדם עם שאר רוח כמוהו, לא פגשתי".

 

עריכה: עופרי גליכמן

05/08/2020
הישארו מעודכנים

משה פייגלין
משה פייגלין  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90