103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל וגיא פלג

"בעניין התקציב הדו שנתי - לא נוותר"

השר אסף זמיר על הקשיים בהעברת תקציב המדינה, שעלולים להביא לבחירות: "אנו נקבל את ההחלטה הטובה ביותר למדינה גם אם נשלם עליה מחיר פוליטי"


בשורה מעודדת נרשמה אתמול (ד') בקבינט הקורונה; לצד ההחלטה לבטל את הגבלות סוף השבוע, לראשונה מזה זמן רב הוחלט על תאריך להצגת מודל לחידוש התעופה ופתיחת השמיים מעל מדינת ישראל. מנגד, המשבר הפוליטי ממשיך להעמיק, זאת בעקבות חוסר ההסכמה בסוגיית התקציב. שר התיירות אסף זמיר כחול לבן (כחול לבן) התייחס לכישלון העברת תקציב המדינה, ולאפשרות של יציאה לבחירות.

השר אסף זמיר הסביר כי השאלה אשר בפניה ניצבים כחול לבן היא – "האם עושים מה שטוב לישראל או משתפים פעולה עם משהו שהוא בהכרח רע, בהכרח מייצר חוסר וודאות, בהכרח מייצר חוסר אופק והכול לטובת צרכים פוליטיים"? והוסיף: "נכנסנו לממשלה הזאת שלא הייתה ממשלת החלומות שלנו, ולא הייתה צעד אמוציונלי - היא הייתה צעד רציונלי, רק בגלל משבר הקורונה וכדי להגן על מערכת שלטון החוק מפני פגיעה בתקופת חירום. אלו היו הסיבות היחידות שנכנסו, אז הקווים האדומים שלנו צריכים להתרכז סביבם".

הוא התייחס לריאיון שקיימו קודם לכן גיא פלג וניסים משעל עם השר זאב אלקין (הליכוד). "לא אתם ולא הוא ולא הציבור ולא הכלכלנים - אף אחד לא מאמין. אי אפשר על כל פעם שיש מחלוקת לוותר כי האלטרנטיבה היא בחירות. צריך להחליט מהם הדברים עליהם נאבקים". הוא התייחס לביקורת לפיה כחול לבן מתבצרים בעמדתם משיקולים פוליטיים, ואמר: "אני חושב שאם יש דבר אחר שהוכחנו זה שבסוף אנחנו יודעים לקבל את ההחלטה הכי טובה לישראל, גם אם משלמים עליה מחיר פוליטי, ואומרים עלינו דבר כזה או אחר. אם יש גוף אחד פוליטי במדינת ישראל שאי אפשר להאשים אותו בחוסר אחריות לאומי זה כחול לבן".

לטעמו, "ברורה הסיטואציה, לכן אנחנו נאבקים בזה ונגן על זה עד הסוף. זו החלטה כלכלית שגויה למדינת ישראל תוך כי משבר כלכלי גדול. אנחנו עומדים על כך שלא יקבלו אותה ואנחנו לא נהיה שותפים לקבל אותה. אם הממשלה הזאת רבה אידיאולוגיות על נושאים שמתחילה הגענו אליהם חלוקים, הולכים מכות, האופוזיציה מביכה, אז במקומות האלה אנחנו צריכים להיות מאוחדים. אין ברירה, כי יש קורונה. אבל אם הממשלה לא מצליחה לקבל את ההחלטות הנכונות לקורונה - אין לה זכות קיום".

השר זמיר הבהיר: "אנחנו בעניין של התקציב הדו שנתי לא מוותרים, להגיד מה יהיה בסוף ואיך יהיה? אתה יודע למי ניתנה הנבואה. זה גם כתוב בהסכם שלנו ולכן אי אפשר להפר את זה, וגם הדבר הכי נכון כלכלית לעשות בתוך המשבר . לכן, אנחנו עומדים על זה, גם אלקין לא סיפק תשובות ענייניות שסותרות את מה שאמרתי". ניסים משעל ציין בפניו כי קרא שבסביבתו של גנץ שוקלים להצביע בעד חוק שאדם עם תיקים פליליים, כמו רה"מ נתניהו, לא יוכל להתמודד לראשות הממשלה. ותהה מהי עמדתו. הוא השיב: "אני לא יודע מי זה סביבתו, אני לא מכיר את זה. זה בידוק מסוג הדברים ששמנו בצד, לא ביטלנו ולא חזרנו, אמרנו 'לא עכשיו אלא בעתיד', כיוון שעכשיו צריך לשים בצד ולהתעסק בקורונה".

גיא פלג פנה לשר והקריא את הכותרת הראשית באתר החדשות N12 - 'בלבנון זועמים על הדגל בתל אביב נדליק אתכם בטליים שלנו לעג בעולם העריב למחוות מצד ישראל, המחוות הן צבועות ופתטיות', ותהה לדעתו. השר אמר בתגובה: "גם ההצעה השבוע של גנץ ואשכנזי להגיש סיוע הומניטרי והדגל שהיה בו משהו יח"צני אולי, שניהם בסוף אירועים חיוביים שמחזירים אותנו למדינה שפניה אולי לשלום. כל כך הרבה שנים פה לא עסקו בזה ויש אנשים שרואים בזה לחומרה. אני ראיתי בזה רגע אנושי, מעורר תקווה, חשוב, ויכול להיות שבצד השני תהיה ציניות. גם בישראל יש אנשי ימין שזועמים, אפשר להביא אותם ולייצר כתבה זהה בלבנון. יש כאלה שאומרים 'אסון אדיר פקד את המדינה, אזרחיה בטח שאינם אויבים שלנו'. ואני חשבתי שאלה דברים יפים מאוד וחשובים".

 

עריכה: עופרי גליכמן

06/08/2020
הישארו מעודכנים

אסף זמיר
אסף זמיר  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש 90