103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
הקבינט
עם רוני דניאל, אלון בן דוד ויואב לימור

"זה הזמן לצאת חוצץ נגד חזבאללה"

יצחק לבנון, לשעבר שגריר ישראל במצרים, על מצבה של לבנון ערב הפיצוץ בביירות: "הממשלה והשרים נלקחו כבני ערובה על ידי החזבאללה"


הקערה התהפכה על פיה: פרסומים מצערים מלבנון חשפו כי בביירות ממשיכים לחפש ניצולים וגופות מהפיצוץ רחב ההיקף שאירע בשלישי האחרון, בעוד תושבי המדינה לא מאמינים להבטחות הממשלה כי ימצו את הדין עם האחראים למחדל - בו ישבו במשך 6 שנים 2,750 טונות של חומר דליק במחסן רעוע. יצחק לבנון, לשעבר שגריר ישראל במצרים, מרצה במרכז הבינתחומי ויליד ביירות, שוחח עם רוני דניאל ויואב לימור והביע את דעתו על מצבה של המדינה שהייתה לו לבית.

יצחק לבנון עלה לישראל כשהיה בן 20, אך זיכרונה של ביירות לא נשכח מזיכרונו. "אני מכיר את ביירות היטב, אני מכיר את הנמל עליו מדברים. לאבא של חבר שלי היו משרדים שם, היינו הולכים לשתות קפה שם. ברור שיש בניינים חדשים ומשרדים חדשים, האזור בהחלט מוכר לי ואני זוכר את זה. הכול השתנה חוץ מכמה אתרים, המערה איפה שאלי כהן ז"ל שהה שם וכו'. אבל כל השאר זה ביירות אחרת לגמרי. עדיין יש כל מיני מקומות, תלוי באזורים שאתה מסתובב. אם אתה הולך בדרום ביירות, לא תמצא מה שאתה רואה בחלק הנוצרי הליברלי, האירופאי. לבנון השתנתה מאז שהייתי שם, כמובן. אבל לפי התמונות שאני מקבל מדי פעם מחברים ומכרים - עדיין יפה".

עמוס לבנון אמר בריאיון קודם לכן שכמדינה, לבנון לא קיימת בעצם. לבנון אמר כי הוא לא מסכים עם ההגדרה, אבל עם "התפיסה של עמוס, כן. פירוש הדבר הוא שיש מדינה, יש הרי ראש ממשלה, יש שרים, אבל כולם נלקחו כבני ערובה על ידי ארגון חיזבאללה. במשך השנים האחרונות הוא הצליח להשתלט על הרוב, יש לו רוב על הנשיאות עם הנשיא שבן ברית, על הממשלה עם ראש הממשלה. אם אני מסתכל - הממשלה או מדינת לבנון נלקחה כבת ערובה. הצעירים ירדו לרחובות במשך שנה, יש כאלה שנעצרו, נרצחו והתאבדו. הם דרשו רפורמה ושינוי אמיתי. קראו 'תלכו מפה, כולכם מושחתים', מה יצא מזה? נאדה, שום דבר כאן האומללות הגדולה של העם הלבנוני".

הוא ציין כי "יש דילמה היום בלבנון בתוך הסיעות הפוליטיות, כמו של הנוצרים והדרוזים, האם זה הזמן היום לצאת חצץ נגד חיזבאללה, כאשר הוא זה ששולט בעצם בנמל, זה ידוע או ללחוץ על הקהילה הבינלאומית 'קרה לנו אסון, תעזרו לנו. תשאירו את הדבר הזה ליותר מאוחר'. אני חושב ששילוב, וזה קשה להגיד את הדברים האלה, אם ממשיכים בלחץ יכול להיות שיוביל לשינוי בעמדת חיזבאללה, אפילו להוציא לו את הנשק אבל זה נשמע אוטופי בשלב זה".

לדעתו, ייתכן ומתוך האסון הנורא שאירע בביירות תצמח הזדמנות, "שלחץ חיצוני ופנימי על חיזבאללה יכול להוביל לשינוי מסוים. לבנון היום אחרי האסון שקרה לא תוכל להתאושש כלכלית-חברתית בלי סיוע שיבוא, מסיבית, מהעולם. נשיא צרפת ינחת בלבנון היום, הוא ידבר יפה ויגיד אני מבטיח, ייתן עזרה כלכלית, אבל הוא לא יכול להציל את לבנון. מי שיכול לעשות את זה, זה רק ארה"ב, ארגונים בין-לאומיים, אירופה בכללותה, הקרן הבינלאומית".

אתה מקווה שתצליח להגיע לביירות לראות את הבית?
"לפני שיצאתי לפנסיה ממשרד החוץ השתעשעתי ברעיון שאהיה השגריר הישראלי הראשון בביירות, כנראה שזה לא ייצא".

 

עריכה: עופרי גליכמן

06/08/2020
הישארו מעודכנים

רוני דניאל ויואב לימור
רוני דניאל ויואב לימור  |  צילום: 103fm