103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
סיון כהן

"החומרים שהתפוצצו שימשו ליצירת דלק לטילים"

אהוד יערי ('חדשות 12') סיפר לגדעון אוקו על הפיצוץ בבירות וניסה לסמן מדוע זה קרה: "מי שמנהל את נמל ביירות הוא גיסו של נסראללה"


יממה וחצי אחרי הפיצוץ שהחריד את נמל ביירות בלבנון, נותרו הרבה מאוד סימני שאלה מרחפים באוויר. בזמן שעוד תמונות של הרוגים ופצועים, כמו גם הרס כבד מגיעות אלינו. הפרשן לענייני ערבים אהוד יערי ('חדשות 12') שוחח עם גדעון אוקו ב-103fm על המתרחש בלבנון.

אהוד יערי הסביר כי הדברים עדיין אינם ברורים, וחסרה תמונה ברורה של המצב. "אנחנו יודעים שהאיש של חיזבאללה, ראש השב"כ הלבנוני, הוא זה שהזדרז לומר 'זה הכול בגלל האמוניה החנקתית שהוחזקה שם 7 שנים'. הוא עשה את זה מהר מאוד - זה מעורר אצלי סימן שאלה". הוא סיפר כי השווה את הפיצוצים בלבנון לאירועים דומים בעזרת צוות מומחים בכימיה, ומצא: "זה פיצוץ מסוג אחר, מפני שזה מתרחש בלפחות 2 טקטים". כמו כן, הוא הסביר כי בניגוד למקרי עבר, חסרה במקרה הלבנוני הסיבה. "אין הסבר מדוע 7 שנים מאז שהאונייה פרקה את המטען הזה בביירות, 7 שנים לא קרה שם שום דבר, מה עשה שם מישהו, יכול להיות לא בזדון, אבל מישהו עשה שם משהו שהביא לפחות ל-2 פיצוצים, ואת הדבר הזה אין לנו".

על סמך היכרותו עם לבנון, אמר יערי: "כשוועדת החקירה המצחיקה הזאת שהממשלה שבשליטת חיזבאללה מינתה, תוציא את המסקנות - יהיו שם כמה עובדי נמל שישלמו מחיר כבד. אבל זה לא ייתן את התשובה". הוא ציין כי החומר שהוחזק בנמל משמש גם לייצור לדברים חיוביים, "הכנת דשנים לחקלאות, אבל מצד שני יכול לשמש לייצור, ומשמש לייצור, חומרי נפץ תעשייתיים. אבל יש להם עוד אספקט, בחומרים האלה אפשר לאלתר דלק לטילים. מישהו היה מוכן להשלים עם זה, והמישהו הזה חייב להיות בחיזבאללה, שהחומר הזה 2,700 טונות שוכב שם ב-64,000 שקים, הנמל כולו נהרס - כרגע ללבנון אין נמל".

הפרשן לענייני ערבים ציין שהנמל מקבל 3,000 אוניות בשנה, והרי לבנון "לא תבקש את חיפה, אולי משהו בצפון. צריך לזכור – מי שמנהל את נמל ביירות בפועל, ולא בתואר, זה גיסו של נסראללה, ראש שירותי הביטחון של חיזבאללה, נשוי לאחותו של נסראללה - זה האיש. אצלנו, כולנו יזכרו שבחיוך מבטל כזה מסר לנו את הגופות של 2 החיילים ההרוגים שלנו בעסקת החליפין. הוא האיש על פיו יישק דבר בנמל לבנון, אותו צריך לשאול וממנו צריך לקבל תשובה, אלא שהוא לא נוהג לדבר בפומבי".

האם הפיצוץ ערער את מעמדו של נסראללה בלבנון? האם ייתכן והאירוע ישפיע על התבססות חיזבאללה בלבנון? הפרשן הסביר: "נסראללה שקוע בתוך המדמנה בבוץ עד למעלה ממותניו והוא יודע את זה, זה לא שהוא לא יודע -הוא בבוץ. בלבנון יש זעקה גדולה, 350,000 איש איבדו את מקום המגורים שלהם. אין מדינה בלבנון, מדובר בגוויה של מדינה. זה מדינה בתוך בור של 100 מיליארד דולר חובות שאין לה מאיפה לקחת. מדינה של 3.5 מיליון איש ממעמדות הביניים שצללו למעמקי התחתיות של קו העוני. הציבור הרחב בלבנון מתבטא באופן עוצמתי ברשתות החברתיות ובדרכים אחרות, הזעם שלהם יוצא על כל השכבה הפוליטית בלבנון, בין אלה שבצד החיזבאללה ואלה שנגדו. כי הם שדדו את המדינה דרך מערכת בנקאית, במשך שנים הפקירו את התושבים, כפי שהפקירו בנמל. אז כולם חוטפים, ויותר מכולם חיזבאללה חוטף".

לסיום, גדעון אוקו תהה: "מהי עמדתך לגבי החלטת עיריית תל אביב להאיר את בניין העיריה בדגל לבנון? זה באמת מעורר זעם כמו שמדווחים"? על כך השיב יערי: "לא מעורר שום זעם בלבנון, להפך, להפך. אני לא יודע מאיפה מביאים את הסיפורים האלה. כשראיתי את זה אתמול, זה היה דגל של לבנון - מדינה שהיא מוכת אסון, זה לא היה דגל של חיזבאללה. במקרה אחיו הצעיר של רון חולדאי הוא כבר הרבה שנים יועץ הביטוח שלי. שלחתי לו הודעה, לא רציתי להטריד את חולדאי, 'תגיד לאחיך יפה עשה', וכך אני חושב".

 

עריכה: עופרי גליכמן

06/08/2020
הישארו מעודכנים

ההריסות לאחר הפיצוץ בלבנון
ההריסות לאחר הפיצוץ בלבנון  |  צילום: ANWAR AMRO AFP Getty Images