103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

מראשי מחאת עולם התרבות נגד הממשלה: "נצא שוב לרחובות כי נקעה נפשנו"

רמי בז'ה, בעלי 'הלייב פארק' בראשל"צ: "תעשיית התרבות הוזנחה הזנחה פושעת, אנחנו יושבים ומתפוצצים מבפנים, אנו האחרונים שלא חזרנו לעבוד"


רמי בז'ה, בעלי 'הלייב פארק' בראשון לציון ומראשי מחאת עולם התרבות, שוחח עם ניסים משעל ב-103fm וזעק על המצב הקשה של הענף: 'אנחנו בקריזה טוטלית'.

רמי בז'ה הסביר כי אנשי עולם התרבות זועמים על התנהלותה של המדינה, "אין שום היגיון בשיגעון. כל החלטה זה הרמה להנחתה. יוצאים עם דברים מבולבלים, מטורללים, מסורבלים, אני לא יודע, כאילו מנהל את המדינה יובל המבולבל. כל שר יוצא עם הצהרה ובא שר אחר וסותר אותו". הוא הדגיש כי "תעשיית התרבות והאירועים הוזנחה מאחורה הזנחה פושעת. אנחנו האחרונים שלא חזרנו בכלל לעבוד, וגם לא מתייחסים אלינו. אז מעבר לזה שיש הזנחה פושעת של העצמאים בישראל, ולא נשקוט עד שנתקן, יש גם הזנחה פושעת כל כך שאם הייתה עירייה מעל הממשלה - בודקת מהרווחה הייתה מפקיעה מביבי אותנו".

כ-250,000 עובדי תעשייה לא חזרו למקום עבודתם, "הכי גרוע – זה שנתנו להם איזה מן דמי שתיקה בדמות הפעימות והפירורים שהם חושבים שהשתיקו את כולם . אבל הפירורים האלה שנתנו, ונתנו כי נכנס כסף - על פני 5 חודשים זה פירורים. זה דמי השתקה ואנחנו לא יכולים לשתוק על הדברה זה כי זה לא באמת פרנסה, זה לא באמת כבוד, זה לא באמת עידוד, זה סתם דמי שתיקה. הקריזה הזו מובילה אותנו לצאת שוב לרחובות. אנחנו יושבים ומתפוצצים מבפנים, קצת גזרנו על עצמנו 'בואו לא נשתתף בחגיגת האנטגוניזם הגדולה בבלפור כי בכ"ז ניהלנו משא ומתן עם האוצר ורה"מ'. לא רצינו לעמוד מאחורי מצלמות".

כעת הוא מספר כי הם "הולכים לצאת לרחובות, לעשות הפגנות גם בתל אביב בשבוע הבא ובעוד שבועיים, לקחנו רישיון מהמשטרה להפגנות, הן ביכר רבין והן בפארק הירקון, כי נקעה נפשנו. אין היגיון בשיגעון, אני אומר את זה ואני מתכוון לזה. משבר האמון הוא תהומי, תהומי. לא יבוא מישהו שישכיל לעשות גשר בין הריבון לעם? זה לא יגיע לשום מקום. הנהגה זה התמודדות, זה 'בואו אחריי', זה דוגמה אישית, זה קור רוח".

תחזרו לעבודה בלי אישורים?
"אתה גורר אותי להגיד את זה בשידור אבל תסיק את המסקנות לבד. אנחנו לא איזה נתינים ולא צאן שמוביל אותנו רועה עקום, לא יודע לאן. אנחנו אנשים עם שכל בראש, אינטליגנציה ובעיקר מקצועיים, אנחנו מנהלים את חיינו המקצועיים על פי ההנחיות. אנחנו נעשה אירועים על פי ההנחיות כשנחליט לפתוח, לא רק העצמאים, גם מפעלי התרבות, גם התיאטראות המוסדיים, אופרה, מחול, כל אלה יקומו יום אחד ויגידו 'זהו זה, אנחנו פותחים כי אנחנו לא סומכים יותר על ההנהגה', זה מה שהגענו".

"איפה השכל?"

כמו כן, בז'ה סיפר כי אתמול (ה') הם היו אמורים להיפגש עם הממונה על הטיפול במשבר הקורונה פרופ' רוני גמזו, "כדי להגיד לו 'מר רוני גמזו תדליק לנו את הפרוג'קטור. אנחנו יודעים לנהל, הקהל שלנו באירועים הוא קהל בשליטה בכניסה ובישיבה, באיזה מרחקים, נסמן את הכיסאות. שר התרבות איתנו כמו שאתה מבין, הוא נלחם בשבילנו אבל לא נעים לי להגיד כי אני מת עליו, הוא לא קובע כלום, כלום. הוא אומר 'בואו נפתח, יש לי מתווה' בא שר הבריאות, או דובי 'לא לא' אדון גרוטו ואומר 'לא, זה אסור זה אסור, תעשו מופעים של 20 איש'. שיעשה הוא מופעים של 20 איש. יום הולדת לבת שלי בבית שלי אני לא עושה. רוצה שאני אפתח מופע מסחרי ל-20? איפה השכל?"

והוסיף בזעם: "כל יום יוצאות 20 טיסות לאילת, במטוס של 200 איש, צינור סגור באוויר ובלי חלון - זה בסדר? ואני לא יכול לפתוח באולם פתוח של 200 איש? מה מצפים שנעשה ניסים? שנגיד 'אנחנו סומכים עליכם'? איפה פה הצעדים בוני האמון בין השלטון לעצמאים? עמוד השדרה של הכלכלה הישראלית, איפה האמון בין השלטון לעם? הקריזה היא כבר לטובת הקהל, איפה המזור לנפש? התרבות, אנשים יחזרו לשפיות. לא נוסעים לחו"ל - תן להם לשמוע מוזיקה, קצת תרבות במסודר, לא מסיבות חשק או טראנסים. אירועי תרבות – תיאטרון, מחול, סטנד אפ קל, בידור קל לעם. במלחמות הקשות ביותר לא הוציאו להקות אחרות כדי להרים את מורל החיילים? זה לא חלק מהמלחמה בדבר הזה? זה לא מורל לאומי?"

לסיום אמר בעלי 'הלייב פארק' בראשון לציון: "יש פה הנהגה, באמת, בלי שכל בראש. סליחה שאני אומר ואני אומר שוב – כל הקריזה שלי היא לא בשביל ללכת לבלפור להחליף שלטון - לא. – לדרוש מהם לתפקד, לדרוש את הושטת היד בכדי שהמדינה לא תפשוט את הרגל. זה מה שאני דורש מהממשלה וזה לא קשור לא לימין ולא לשמאל, ושלא יבלבלו את המוח עם כל מיני נאומים".

 

עריכה:עופרי גליכמן

07/08/2020
הישארו מעודכנים

ניסים משעל
ניסים משעל  |  צילום: 103fm