103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"התבנית אומרת ש'הימנים אלימים'"

עמית סגל ('חדשות 12') התייחס לסערה שעורר אחרי הריאיון עם יונה אברושמי, כאשר טען כי אין סימטריה ביחס לאלימות בין הימין לשמאל


עמית סגל ('חדשות 12') עורר סערה לאחר שהתבטא ב'אולפן שישי' אחרי הריאיון עם יונה אברושמי, רוצח אמיל גרינצווייג ז"ל, כשאמר שאין סימטריה בסיקור לאלימות בין הימין לשמאל. סגל שוחח עם בן כספית ואריה אלדד על הנושא. בהמשך, התייחס למשבר הקואליציוני והודה כי ישנה סבירות גבוהה כי מדינת ישראל תעמוד בפני מערכת בחירות נוספת.

העיתונאי עמית סגל ידוע בדעותיו הנחרצות, ולאור הסערה שעוררו דבריו באולפן שישי, הוא הסביר מדוע לדעתו יש פער בסיקור התקשורתי של אירועים אלימים, בין הימין לשמאל. "אני משער שאם בעופרה חלילה היה נרצח מישהו, והיה פיגוע נקמה של תושב עופרה, הייתם שומעים עד קץ כל הדורות על האלימות הכבושה ביישוב עופרה, או בכפר אדומים או בבית אל. זה הקיבוץ של השומר הצעיר אז זה לא מסתדר עם השטנץ". הוא הדגיש כי איננו "כופר בעובדה שיונה אברושמי ביצע רצח מתועב, אני לא חושב שיש אדם בישראל שתומך במעשי הרצח האלה, וכל מי שתומך? לדעתי צריך לחקור אותו לאלתר. אבל אני חושב שבתבניות הגדולות שמנהלות את חיינו, כל דבר שלא מסתדר עם התבנית משונמך".

התבניות, כך מסביר סגל, "אומרות שרק לאמנון ירביצו ולעמית לא ירביצו. הייתי עם אמנון ב-2 הזדמנויות שצעקו לו 'חבל שלא נשרפת' או משהו כזה ועכשיו בהפגנה. אלה היו מעשים מכוערים ונשיא המדינה גינה ומועצת העיתונות גינתה, אבל כשהיו דברים הפוכים אתה רואה שההנעה התקשורתית של הטיפול בזה הייתה מאוד איטית. כי התבנית אומרת 'הימנים אלימים ותוקפי עיתונאים, ואם תוקפים עיתונאי שמאלני נבליט את זה; ואם תוקפים עיתונאי ימני - זה תקלה, זה קומץ, זה לא מייצג".

סגל התייחס למקרה של דנה רון, וציין כי "כשדנה רון קוראת לרצוח את בנימין נתניהו – אפס סיקור. אז מתעורר החשד שזה 'פייק,, ואולי זה בשביל ביבי - פותח את כל המהדורות. אחרי 3 ימים מתברר שיש מישהי כזאת ישראלית מאוסטרליה – זה נעלם. לפני שבוע וחצי אני בטעות קראתי להוציא את ארגון לה פמיליה מחוץ לחוק, באמת ללה פמיליה יש מספיק עוולות אבל את זה טפלתי עליהם סתם כמו רוב הנוכחים בתקשורת הישראלית. מסתבר שזו הייתה קטטה בין 2 כנופיות אלימות, ובאותו רגע הנושא מתאדה. אם זה לא משרת את התזה שהימין הישראלי הוא רצחני, מסית, ואלים והשמאל הישראלי הוא שוחר שלום ומפריח יונים - אז לא מסקרים את זה".

כמו כן, סגל התייחס לטענות לפיהן מרבית מקרי האלימות הקשים התבצעו על ידי אנשי ימין, וטען שאי אפשר "לבודד אלימות פוליטית רק לדקירות וירי. גם פעולות של בגידה, כל מעשי הבגידה משופעים בדמויות שמאל מובהקות". הוא סיפר כי שוחח בעבר על סוגיית העלייה של יהודים להר הבית, "היא אמרה 'זה לא העיתוי לעלות להר הבית, ליהודים'. אז אמרתי לה 'זהבה, היית 20 שנה בכנסת. תני לי יום אחד שזה כן היה רלוונטי'. כשהיא לא ידעה לענות, אמרתי לה שטיעון העיתוי הוא רק תירוץ. זה לא הגיוני שכול ילד בישראל יודע מי זה יונה אברושמי, ולא מדברים על הפרשות האחרות".

"בקצה המחנה תהיה אלימות"

כמו כן, העיתונאי ציין כי החליף את ינון מגל בעבר ככתב שטחים, ובכל בוקר היה מקבל דיווחים על אירועים של יידוי אבנים, "זה ניסיונות רצח לכל דבר ועניין. לא חשבתי מעולם להעביר למערכת, אבל כתובת תג מחיר מגונה על גג מסגד? תמיד פתחה מהדורות. זה מגונה וזה מגונה – מה יותר חמור? ראיתי את ההתנפלות על אבישי בן חיים ביותר מהזדמנות אחת ושמתי לב לעוד דבר מעניין, זה לא שודר בערוץ במשך שבועיים עד שזה דלף לטוויטר וזה גם חלק מהתבניות. הוא ניסה להעביר ואף אחד לא רצה את זה".

לדעתו, "אנחנו חיים בסביבה אלימה, רווית טרור הרבה שנים, ובקצה המחנה תהיה אלימות. בסביבה עם כל כך הרבה טרור ואלימות שמופנית כלפינו, אני מבין שבקצוות יהיו קיצוניים שיצעקו, שישנאו וצריך לטפל בהם ביד ברזל. אבל להתעלם מהעובדה שמדובר בתופעה חוצת מחנות, ולמקד את זה? זה אומר שאתה לא רוצה לטפל באלימות – אתה רוצה לטפל בימין. בעיני אין דבר כזה כמעט הסתה, מילים לא הורגות. המתקפות על הנציגים, במירכאות, הימניים בתקשורת או במערכת המשפט מתנהלות ממעוזי האליטה הליברלית - בעיתון 'הארץ'. בשנה וחצי האחרונות במשך 82 פעם, מישהו ספר לי לא עשיתי את המלאכה בעצמי, הוזכר בעיתון 'הארץ' שאני בן של מחבל ולכן אני לא לגיטימי".

בהמשך, התייחס לאפשרות שהממשלה תתפרק בעקבות הכישלון בהעברת התקציב, ואזרחי ישראל יצטרכו לעמוד בפני מערכת בחירות נוספת. סגל הודה כי לדעתו יהיו בחירות נוספות "בסבירות מאוד גבוהה. חשבתי שהמסלול של להביא 61 ח"כים יצליח, כי יש בבלוק כחול לבן 18 ח"כ שלפי רוב הסקרים וההערכות יהיו מחוץ לכנסת. כיוון שהיצר הכי בסיסי בנפש האדם זה יצר ההישרדות, חשבתי שיימצאו 2. מאז השתנה דבר יסודי, הדבר שהשתנה הוא שנפתלי בנט כל כך חזק בסקרים, ואתה צריך אותו בשביל ממשלת 61. למה שהוא יסכים להיכנס ולשרת את נתניהו כשהוא מוחלש?"

 

עריכה: עופרי גליכמן

09/08/2020
הישארו מעודכנים

עמית סגל
עמית סגל  |  צילום: משה שי/פלאש90