103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"כרגע יש בחירה בין אדם אחד למדינת ישראל"

ראש האופוזיציה יאיר לפיד (יש עתיד-תל"ם) התייחס להצעת החוק שאוסרת על נאשם בפלילים לכהן כראש ממשלה: "זה חוק שהיו חתומים עליו גנץ ואשכנזי"


יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד (יש עתיד-תל"ם) שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב-103fm על הצעת החוק שהוא צפוי להגיש ביום רביעי, כאשר לפיה נאשם בפלילים לא יוכל לכהן כראש ממשלה. הוא הסביר מדוע בשיאו של משבר הקורונה, זו העת הנכונה להעביר את החוק.

יו"ר 'יש עתיד-תל"ם' ח"כ יאיר לפיד התייחס למשבר הקורונה עמו מתמודדת מדינת ישראל, ואמר: "65% מהעצמאיים נפגעים כתוצאה מהקורונה, בלי שהם מקבלים תשובה, הרבה מאוד לא מקבלים את הפעימות. הכול שלטים להשכרה, העסקים מתפרקים לאנשים בין הידיים, והכי נורא שזה אנשים שעשו הכול בסדר, הם לא עשו משהו רע. הממשלה אמרה להם תסגרו, וכשהם באו לבקש פתרונות - הממשלה שלהם נעלמה". לדעתו, "אנחנו בהתרסקות גמורה, אנחנו רק מתחילים לראות אותה. בסביבות סוף ספטמבר זה יהפוך ממשבר נזילות למשבר חובות, ותתחיל ההתפרקות הגדולה".

הוא הסביר מדוע זהו הזמן הנכון ביותר להעביר את הצעת החוק, אשר תמנע מנאשם בפלילים לכהן כראש ממשלה: "חלק מחוסר התפקוד המוחלט של הממשלה, זה שבמקום להתעסק בעסקים קטנים ובכלכלה ובמובטלים, 21.4% אבטלה, הוא מתעסק כל היום בנושאים המשפטיים שלו. אם הייתה תקופה שהוכיחה למה אסור שיהיה ראש ממשלה עם כתבי אישום - זו התקופה הזאת. במקום לטפל במשבר הוא היה עסוק לקבל הטבות מס של מיליון שקל, כי הוא צריך לשלם לעורכי דין; במקום להקים ממשלה של 18 שרים שתלך ביעילות ובחסכנות לטפל במשבר, הוא הקים ממשלה של 36 שרים ו-16 סגני שרים; ובמקום להעביר תקציב, לא אכפת לי אם זה היה החד שנתי או דו שנתי, הוא מתעסק בלריב עם בני גנץ. זה אבסורד גמור, ולפיכך צריך חוק שימנע את האבסורד הזה".

"לא עושים עסקאות עם נוכלים"

כמו כן, וי"ר האופוזיציה הדגיש כי "זו הצעת חוק נכונה ומוסרית נגד ראש ממשלה עם כתבי אישום פליליים חמורים, לא כל דבר הוא הטרלה. אני עושה מה שנראה לי נכון ערכית, וערכית זה חוק נכון". לפיד התייחס לאפשרות שהצעת החוק לא תעבור ואז הן יאלצו להמתין חצי שנה נוספת עד שיוכלו להעלות את החוק בשנית. הוא הכריז: "אין מצב שנמשוך. אני, הפוליטיקה לימדה אותי - לך עם הערכים והעקרונות שלך. לא יסחבו אותי לשיח פוליטי, זה פשוט דבר נכון ערכית. יש לנו עוד הצעת חוק אחד, שאומרת שראש ממשלה עם כתבי אישום לא יכול להוביל את המדינה והשנייה - שהוא לא יכול להקים ממשלה. אנחנו יודעים לפעול, אנחנו מנוסים בזה, יודעים לעבוד".

גולן יוכפז תהה כיצד לדעתו הולכים שותפיו לשעבר, כחול לבן, להצביע. על כך השיב יו"ר יש עתיד-תל"ם: "תשאל אותם. אני חושב שהם צריכים להצביע בעד החוק הזה כי הם כתבו אותו, מי שכתב את החוק זה בן ארי, זה עו"ד של כחול לבן כי אז עוד היינו ביחד וכולנו חשבנו שזה חוק נכון. זה חוק שהיו חתומים עליו גנץ ואשכנזי, אז אם הם מאמינים, לא לי אלא לעצמם, הם צריכים להצביע בעד החוק. כרגע יש בחירה בין אדם אחד למדינת ישראל. אני לא מבין למה הם לא בוחרים במדינת ישראל. הדבר הנכון הוא לא בחירות אלא שבנימין נתניהו יוחלף. ברור שאם לא נתניהו, הייתה לנו כבר ממשלה יעילה שמטפלת בקורונה".

הוא ציין כי שנת הלימודים עתידה להיפתח בראשון בספטמבר, "אומרים שתהיה שנת לימודים מקוונת. ל-20% מהתלמידים אין מחשב בבית, ו-50% מהילדים זה 3-2 על מחשב אחד. מישהו עשה הכשרה למורים בזום? מישהו סיפק מחשבים למי שאין? מישהו בדק אם לכולם יש קו אינטרנט מהיר בבית? כמובן שלא, כי מתעסקים כל היום בפוליטיקה במקום להתעסק במה שחשוב לאזרחי ישראל. אתמול עבדנו מול ועדת כספים. הם מתעכבים ומושכים רגליים, החרדים רוצים את הכסף שלהם, הממשלה הזו עסוקה במריבות אידיוטיות על כבוד וכיסאות במקום לטפל".

לאור הכישלון בהעברת קתציב המדינה, חברי כחול לבן החלו להתראיין ולהדגיש בכלי התקשורת השונים עד כמה חשוב לכבד הסכמים, בניסיון לשכנע את נתניהו לתמוך בעמדתם להעברת תקציב דו-שנתי כפי שקובע ההסכם הקואליציוני . לפיד הודה כי "זה עצב, זה עצב, מה זה לא מעציב כל אזרח ישראלי? זה היה משהו כמעט נוגע ללב שאתמול כחול לבן הסתובבו ואמרו 'צריך לכבד את הסכמים', היות והם אלה שלא כיבדו את ההסכם שלהם, לא עם השותפים שלהם, לא עם הבוחרים שלהם - ביום שנכנסו לממשלתו של נתניהו. מהבוקר עד הערב עושים אחד לשני משחקים, כי הם לא מסתדרים. אני לא חושב שהם אנשים רעים, אני חושב שהגיע הזמן שהם יתעשתו ויבינו שהם עשו עסקה עם נוכל, ולא עושים עסקאות עם נוכלים".

הולכים לבחירות?
"קשה לדעת. היות ונתניהו מונע רק על ידי העניינים המשפטיים שלו, אז כנראה זה הולך לבחירות. הוא מפחד שיטילו עליו נבצרות בינואר כשיתחיל המשפט, הוא רוצה לפטר את מנדלבליט ולהעביר חוק צרפתי ופסקת התגברות - בזה הוא עסוק. הוא לא באמת עסוק במה שחשוב, ואם זה מה שמניע אותו - אנחנו הולכים לבחירות רביעיות בשנה וחצי, זה טירוף דעת. אבל מצד שני, יש לי אמונה גדולה באזרחי ישראל, שיסתכלו ימינה ושמאלה ויגידו לעצמם - 'ככה אי אפשר להמשיך, צריך אלטרנטיבה'. היות והיחידה היא יש עתיד ואני, אני מקווה שיבחרו בנו".

 

עריכה: עופרי גליכמן

11/08/2020
הישארו מעודכנים

יאיר לפיד
יאיר לפיד  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90