103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"בחירות הן יריקה בפרצוף - שנתניהו יפסיק לאיים"

שר החוץ גבי אשכנזי: "הגענו למציאות במדינת ישראל שחתימת הסכם לא שווה את הנייר שחתמת עליו" • והוסיף: "מקווה שנתניהו יתעשת"


שר החוץ גבי אשכנזי (כחול לבן) שוחח עם בן כספית וינון מגל ב-103fm על המשבר הקואליציוני. הוא התייחס לנושאים העומדים על סדר היום – מנוי השר ביטון לממלא מקום שר הביטחון, סוגיית התקציב, האפשרות של יציאה לבחירות כשהוא עומד בראש המפלגה; ניהולו של נתניהו במשבר הקורונה, המכתב ששלח ליועמ"ש מנדלבליט; הפגנות המחאה, ההקלטות הגנוזות, פרשת הצוללות ו'שמיים פתוחים'.

שר החוץ גבי אשכנזי התייחס בפתח דבריו לניתוח שעובר יו"ר כחול לבן בני גנץ, וסיפר כי "איחלתי לו הצלחה ואני מקווה שבזמן שאנחנו מדברים הוא עובר את זה כמו שצריך ועוד שעה-שעתיים הוא יכנס להתאוששות עם ניתוח מוצלח, שאני בטוח שכולם מאחלים לו. מי שסוחב על גבו וכתפיו גם ציוד ואחריות במשך 40 שנה כמו שבני עשה, כמו שאנחנו עשינו, אז כן לפעמים יש לו בעיות בגב. זו אחריות גדולה, ללכת בגבולות מדינת ישראל מהצד של ישראל ומן הצד השני במשך 40 שנה. זה משפיע על הגב".

גנץ מינה את השר מיכאל ביטון למחליפו, החלטה שעוררה לא מעט תגובות. השר אשכנזי הסביר כי "השר ביטון הוא שר במשרד הביטחון, שותף לכל הערכות המצב. מדובר בפרוצדורה קצרה. בואו נכנס לפרופורציה, שר ביטחון שטס לארה"ב נמצא באוויר יותר שעות מאשר בני יהיה בהרדמה. אתם מכירים את המדינה, אני מקווה שלא יקרה כאן כלום, אם יקרה משהו - כולנו נתכנס להתייעצות. אז אפשר להירגע".

ינון מגל תהה מהי דעתו על תפקודו של בנימין נתניהו בראשות הממשלה, שר החוץ השיב: "אני לא חושב שזו השאלה, השאלה היא האם רה"מ נתניהו רואה את טובת הציבור. הדבר האחרון שהמדינה צריכה זה בחירות רביעיות. אני מקווה שנתניהו יתעשת, שיפסיק לאיים בבחירות כי זה יריקה בפרצופם של מיליון מובטלים ושל אזרחי מדינת ישראל. אנחנו אחרי התלבטות עשינו מעשה לא פשוט, עשינו ויתור ענק ונכנסנו פנימה. אני לא מתחרט, אי אפשר להתחרט על משהו שאתה עושה למען מדינת ישראל. אני מקווה ועדיין אפשר למנוע את הבחירות האלה".

כמו כן, הוא סיפר כי ערך סיור אתמול בצפון, "אנשים אומרים לנו 'כל הכבוד שקפצתם על הרימון'. כשיש סיכון למדינת ישראל או סיכון עלינו, אנחנו שמים את הסיכון עלינו. מה שהציבור צריך עכשיו זה לא ממשלה מפולגת ומתקוטטת. מה שייחד את מדינת ישראל שבשעת משבר, זה שקואליציה ואופוזיציה ידענו להתאחד סביב המשבר. זה לא הזמן להתפלג, תראו מה קורה ברחובות חברים. שיח אלים של השנאה ושל קיטוב. אם משהו מטריד אותי - זה זה. האחדות שלנו היא הכוח שלנו, וזה מאוים היום. מזה אני מדואג".

הרמטכ"ל לשעבר טען כי הדבר החשוב ביותר שיש לבצע כעת הוא "לטפל במשבר החמור של מדינת ישראל, להשתלט על המחלה ולהבריא את הכלכלה. אני רואה אנשים עם בטן מלאה וכיס ריק, הם מסתכלים עלינו ולא מאמינים. אני מצפה שנספק להם את מה שהם מצפים, יציבות, וודאות, אופק. אני מאמין בעם הזה, עברנו משבירים חמורים מאלה, יש לי אמון מלא בעם הזה. אנחנו מצטיינים בחדשנות, בביטחון ובמה לא? אנחנו צריכים לספק להם מנהיגות אחראית בעת הזאת".

"אני בכלל לא בטוח שהסיפור הוא כלכלי"

בן כספית ציין בפני אשכנזי כי נדמה שבליבו של נתניהו גמלה ההחלטה ללכת לבחירות, נוכח סוגיית התקציב, הדרישה לבטל את הוועדה למינוי בכירים ועוד. על כך השיב השר: "אנחנו לא יכולים רק בגופנו למנוע בחירות, זו החלטה גם של נתניהו. אנחנו קוראים לו להתעשת, אנחנו לא רוצים בחירות. אנחנו חושבים שזה הדבר האחרון שצריך. יש מספיק זמן, על 80% אנחנו מסכימים, 10 ימים זה המון זמן לדחות את הבחירות הללו. כל תקציב שנחליט עליו, אי אפשר לסיים אותו בכנסת בקריאה שניה ושלישית עד ה-24. הדחיה מתבקשת ואנחנו נצביע בעד הדחיה".

מנגד, ינון מגל ציין כי על פי הסקרים, כחול לבן מתרסקת ואולי עדיף להם לקבל את האולטימטום של נתניהו במקום לצאת למערת בחירות נוספת. הרמטכ"ל לשעבר השיב: "יש מאחורינו את אזרחי מדינת ישראל. בוא נלך עם הנימוק שלך. נתניהו ייקח את הציבור לבחירות על תקציב חד שנתי? הן יהיו בסוף נובמבר, בדצמבר תהיה ממשלה, אולי? תקרא לשר האוצר שלה, איזה תקציב הוא יכין - אחורה או קדימה? אז מספיק חבר'ה, בואו נפסיק עם התעלולים האלה. אין כלכלן במדינת ישראל, נגידי בנק ישראל לשעבר והנוכחיים שחושבים שבעת הזאת אנחנו צריכים תקציב פלסטר ל-3 חודשים".

לדעתו, הספינה הכלכלית הזאת צריכה מצפן שייצר וודאות, כיוון, ויציבות. משקיעים לא יבואו לכאן, בעלי עסקים לא יכניסו את היד לכיס. אנחנו לא נגד רשתות ביטחון לכל המובטלים, אבל אם מיליון המובטלים לא יחזרו לעבוד - לא תהיה צמיחה. אנחנו כל יום צובים חוב, אתם יודעים מה קטר הצמיחה הגדול במשק? הצריכה הפרטית. איך אפשר לצרוך כשאנשים מבוטלים? הספינה זה לא חסקה. אין מדינה בעולם שעושה תקציב ל-3 חודשים, זו המצאה ישראלית".

כמו כן, בן כספית תהה מדוע אם נתניהו מפר את ההסכם הקואליציוני, הוא נשאר ראש ממשלה? השר אשכנזי הסביר: "כי לצערי הגענו למציאות במדינת ישראל שחתימת הסכם לא שווה את הנייר שחתמת עליו. לכן, חוקקנו את חוק הרוטציה, בחוק הרוטציה בנושא התקציב לא הכנסנו את הסנקציה, מדוע? אם הייתם שומעים את הנימוקים של נתניהו, הוא בעצמו, כשיש מיליון מבוטלים מסביר למה צריך תקציב דו שנתי - הייתם משוכנעים שאין בעיה. לצערנו התבדינו. צריך להתעשת, צריך לעשות מה שטוב למדינה. מה שטוב למדינה זה תקציב ל-2021. אני בכלל לא בטוח שהסיפור הוא כלכלי, אני מקווה שזה לא שיקולים פוליטיים ואינטרסים אישיים".

השר התייחס לאפשרות כי מדינת ישראל תצא לבחירות נוספות, והוא יעמוד בראשות מפלגת כחול לבן במקום גנץ, והבהיר: "בני גנץ קפץ למים לפניי, הקים את חוסן לישראל, ואז סייעתי בהקמת כחול לבן. אני הצטרפתי לבני, לא הפוך. הוא הקים את כל המפלגה, הוא היו"ר, היה ויישאר. אני אעמוד מאחוריו, ככה זה עובד אצלנו".

נתניהו קשור לצוללות? "אמרו לי שבודקים דברים נוספים"

שר החוץ התייחס למכתב ששלח ראש הממשלה נתניהו ליועמ"ש, ובו הוא טוען שמתירים את דמו, ואמר: "אני מצטער על בחירת המילים, הייתי בוחר מילים אחרות. אנחנו נגד הסתה והשיח האלים מכל צד, אנחנו נגד אלימות, אנחנו בעד הזכות להפגין. דרך אגב, אני רוצה שתדעו שאנשים מפגינים בגלל כחול לבן, אנחנו דאגנו בחוק הקורונה לשמור על זכות ההפגנה, אנחנו לא חושבים שהם חייזרים או מפיצי מחלות, אין מקום לדברים האלה. קראתי בעיון את התשובה של היועמ"ש והדברים נחקרים, עשרות מקרים נחקרים".

לדעתו, "ראש הממשלה צריך להפסיק את ההתקפות שלו על מערכת המשפט. אחת הסיבות שנכנסנו בין היתר ויושבים במשרד המשפטים, זה בדיוק בשביל להגן על הדמוקרטיה במדינת ישראל. אין מדינה אחרת, אין מערכת משפט. אני גם לא אוהב תמיד את כל ההחלטות, אבל מכבד אותן. למשל פסיקת בגץ" האחרונה, שוחחתי עם אבא של עמית, אני לא אוהב את ההחלטה אבל מכבד אותה. אלה כללי מהשחק וכולנו צריכים לכבד. אני בעד שזה יישקל פעם נוספת. יש לי הפגנות מתחת לבית, אני גם לא אוהב את חלק מהמילים שהם משתמשים מולי, אבל אני מבין את זה. אנחנו חיים במדינה דמוקרטית והיכולת לחיות כאן זה לכבד את החוק - מי שלא שומר מסכן את כולנו. מחר אנשים יחליטו לא לעצור באדום, אתה עובר בירוק ואתה נהרג. לאן אנחנו רוצים לקחת את זה? מספיק, וזה צריך להתחיל מאיתנו"

בהמשך, השר התייחס למיזם "שמיים פתוחים", שמסתמן כי למרות ההבטחות וקביעת תאריך היעד ל-14 באוגוסט הם יישארו סגורים. "אנחנו יושבים היום שר הבריאות, שרת התחבורה ואנוכי, אנחנו רוצים לפתוח את השמיים. חידוש קשרי התעופה זה דבר חשוב לאנשי עסקים וכמובן לישראלים שרוצים לבלות. יש כמה כיוונים ואני מקווה שנביא בשורה בשבוע הבא".

שר החוץ סיפר כי ערך סיור אתמול במטרה להבהיר ל-12 השגרירים, "שהמדינות שלהם חברות במועצת הביטחון, על רקע החידוש של מנדט יוניפיל, מה קורה שם. הם שמעו תדריך מהצבא על החדירה האחרונה. אנחנו דורשים שיוניפיל יוכל לממש את המנדט שלו, קרי לא לאפשר לחיזבאללה להשתמש בערי לבנון כבסיסי שיגורים של טילים למדינת ישראל. לא לאחסן לא בכנסיות, מסגדים, ומרתפים תחמושת. מי שרוצה למנוע טרגדיה אמיתית במצב של מתיחות או הסלמה צריך לפעול עכשיו, ויפה שעה אחת קודם".

עניין הצוללות, צריך ועדת חקירה? יש סוד?
"עניינו בצוללות ידוע, האמירות שלנו אנחנו עומדים מאחוריהן. יש כרגע בג"ץ, אנחנו נכבד את פסיקת בג"ץ, אני סומך על המערכת המשפטית שפעלה".

הסיפור של הצוללות מטריד אותך?
"ברור שזה מטריד אותי, אני חושב שזו פרשה חמורה. אמרנו את זה בעבר וחושבים את זה גם היום. נניח לבג"ץ לפסוק אבל כרגע מה שחשוב זה להבטיח את היציבות הפוליטית. אני סומך על מערכת האכיפה, אני יודע שהם עושים את עבודתם נאמנה".

נתניהו מעורב?
"לא יודע, משאיר את זה לגופי החקירה. אמרו לי שהם אולי בודקים דברים נוספים, נשאיר את זה שם. אני לא נכנס כרגע לדברים האלה מעבר למה שאמרנו בעבר, ואנחנו עומדים מאחורי מה שאמרנו".

לסיום, מתי לאחרונה נפגשת עם בנט?
"אני רואה אותו בכנסת כל הזמן, שבוע שעבר ישבנו ושוחחנו אצלי במשרד, גם עם איילת למשל".

על מה?
"על מה שצריך לעשות".

 

עריכה: עופרי גליכמן

12/08/2020
הישארו מעודכנים

"לא יכולים למנוע בחירות רק בגופנו". אשכנזי
"לא יכולים למנוע בחירות רק בגופנו". אשכנזי  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90