103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
הקבינט
עם רוני דניאל, אלון בן דוד ויואב לימור

חילי טרופר: "רוצים לתת כל הזדמנות כדי שתהיה פה ממשלה יציבה"

השר מכחול לבן טען: "אנשים יודעים מצוין מי מוביל אותנו לבחירות ומי מנסים למנוע" • ותקף את יש עתיד-תל"ם: "מבין שלפעמים בטריבונה יותר נעים וקל"


השר חילי טרופר ('כחול לבן') התייחס להיעדרותה של מפלגתו מההצבעה בחוק שהניחו 'יש עתיד- תל"ם', אשר לפיו נאשם בפלילים לא יוכל לכהן כראש ממשלה. טרופר גם תקף את אנשי יש עתיד-תל"ם שמביעים ביקורת חריפה על הממשלה.

בהצעת החוק של 'יש עתיד-תל"ם' למנוע מנאשם בפלילים מלכהן בראשות הממשלה, בלטה יותר מכול היעדרותה של מפלגת 'כחול לבן'. זאת מכיוון שלאורך 3 מערכות הבחירות האחרונות, כחול לבן הובילה את הצעת החוק הזו. השר חילי טרופר הסביר: "אנחנו לא שינינו את העמדה שלנו, ואמרנו שנכון שבישראל לא יהיה ראש ממשלה תחת עננה כזאת כבדה של כתבי אישום. אבל המדינה נמצאת במשבר שכזה לא היה לנו. בתוך משבר כזה כלכלי, בריאותי, חברתי, צריך גם לפעמים לנהוג באחריות ולא לחפש איך להטריל ולפרק ולהתפרק. אנחנו באמת רוצים לתת כל צ'אנס כדי שתהיה פה ממשלה יציבה".

הוא הפנה מתח ביקורת רבה על 'יש עתיד-תל"ם' וטען שבתור אנשים שקרואים להתעסק רק בנושא הבריאות והכלכלה, "כל שבוע מביאים דבר שלא קשור לא לזה ולא לזה. נכנסנו לממשלה, שילמנו את המחיר גם הפוליטי אבל גם העקרוני הזה. הסברנו למה עשינו את זה, וזה לא השתנה. מתוך האלטרנטיבות שכל אחת מהן היא קושי כבד מאוד, היינו צריכים לבחור אחת ובני בחר באפשרות היותר אחראית למדינה אחרי 3 מערכות בחירות בלי הכרעה. מה הייתה עמדתנו? כולם יודעים אבל לא הצלחנו להכריע וגם לא הצד השני, ובתוך הדבר הזה צריך ממשלה שלא מתעסקת במריבות אלא רק באזרחים".

"רוב הישראלים לא רוצים בחירות"

רבים ממצביעי כחול לבן חשים נבגדים, זאת לאחר שהצביעו למפלגה שחרטה על דגלה שלא יכהן אדם הנאשם בפלילים בראשות הממשלה, מלגה שהבטיחה לפתור את השסע העמוק בחברה הישראלית ולטפל במשבר הקורונה. כעת, הם ניצבים בפני מפלגה שנכנסה לממשלה עם נאשם בפלילים, שלא מטפלת באופן משביע רצון במשבר הקורונה ובהיבט החברתי – השסע עמוק מתמיד. ח"כ טרופר אמר שהוא מבין את כעסם, "אבל בסוף יש פה מציאות, בסוף מי שדואג שיהיה גיבוי לשומרי הסף, שחוק הקורונה יהיה מאוזן, שהדמוקרטיה תשמר, שיוכלו להפגין גם בתקופה הקשה - זה כחול לבן".

הוא הוסיף ועקץ את שותפיו לדרך לשעבר, יש עתיד, ואמר: "אני מבין שבטריבונה לפעמים יותר נעים וקל, אפשר להגיד משפטים קליטים, חדים, חד משמעיים. המציאות שאיתה אנחנו מתמודדים היא יותר מורכבת. כשאנחנו נכנסנו ההבטחה הגדולה של גנץ הייתה 'ישראל לפני הכול', אז אתה תמיד שואל בכול רגע קשה מה הכי טוב לישראלים. אני חושב שרוב הישראליים, האינטרס שלהם הוא שלא יהיו בחירות. יש כמה אנשים, חלק אולי בגלל עניינים אישיים שרוצים בחירות. אנחנו חושבים שלא צריך בחירות, ושהכסף במקום שילך לשלטי חוצות ילך למובטלים, אז על זה אנחנו משלמים מחירים. מי שמכיר מציאות פשוטה יותר - שיספר לי עליה".

כמו כן, הוא הוסיף וטען כי "יש כאלה שיש להם ציוצים יותר רהוטים וצעקות יותר רמות משלי, אבל אנחנו באמת במצב קשה באופן יוצא דופן. אנחנו בוחרים בדרך יותר אחראית, לא בורחים מכלום, להפך. תחשבו כמה קל לברוח מהאחריות, מהפעולות, לברוח מלהחזיק את הביטחון, המשפטים, התרבות, התקשורת. לשבת בצד ולספר לכולם איך העולם המושלם שלך נראה. אבל היינו בתוך זה שנה שלמה של 3 מערכות בחירות בלי הכרעה".

יכול להיות שאתם חוששים מאשמה שאתם תתפסו כמי שגררו את ישראל לבחירות?
"אני לא חושב שבאמת מישהו יחשוד בכחול לבן שהובילו את הבחירות. פעם אחת מנענו בחירות, נכנסנו לממשלת אחדות".

"ההיגיון שנכון לרשת הביטחון - נכון לתקציב המדינה"

מנגד, הליכוד בראשות נתניהו ממשכים לטעון כי האחראיים על פירוקה האפשרי של הקואליציה הם כחול לבן. על כך אמר שר התרבות והספורט: "כל עוד אתה חוזר על משהו שהוא לא אמת, אני לא יודע אם הוא תופס. גם בסקרים רואים שאנשים יודעים מצוין מי מוביל לבחירות ומי מנסה למנוע. אז אני לא חושב שמישהו יחשוד בנו. זה לא הסיפור העיקרי, הסיפור המרכזי הוא המעשים והפעולות. אני לא מכיר מציאות שמדינת ישראל טובעת בים ואנחנו עומדים מנגד. אין לנו את ה-DNA הזה. אנחנו לא מכירים אפשרות שהמדינה במשבר ואנחנו עומדים מנגד ואומרים 'הוא יטבע'. הוא יטבע עם מיליון מובטלים, עם אלפי חולים, מי זה הוא ? יש פה מדינה והמדינה במשבר".

בהמשך, חברי הקבינט תהו מה יהיה מצבה של כחול לבן בבחירות לכשיתקיימו? שכן, בבחירות הקודמות הם היוו אלטרנטיבה שלטונית, וכעת לאחר שנכנסו לממשלה בראשות נתניהו – מה הם מציעים לבוחר? השר טרופר השיב" "כקריאת כיוון אני חושב שאנחנו מציעים את האלטרנטיבה הכי מתונה, ממלכתית, ועניינית. מה קרה אתמול בכנסת? ההתקוטטויות בין לפיד ונתניהו, מי שרוצה מנהיגות כזאת שמדברת על האבות שכבר בקבר, שנכנסת למקומות אישיים נורא, בזמן שיש אלפי חולים ומיליון מובטלים, מתעסקת במה עשה ומה אמר – אחלה, יש בחירות. אני לא אהיה חיקוי שלהם, ישראל לפני הכול. שם אנחנו מביאים את האופציה היותר מתונה ומאוזנת, ומי שרוצה את הקצוות? אחלה".

הוא הוסיף והדגיש: "אני בהחלט לא אגן על נתניהו, אני חושב שהעובדה שיש מי שמוביל את ישראל לבחירות, ששם את האופציה כל היום על השולחן כמעין אקדח - היא הזויה, היא לא אחראית. זה הפקרות". כאשר נשאל האם יאפשרו לנתניהו למנות את היועמ"ש ואת מפכ"ל המשטרה במטרה לנסות ולמנוע יציאה לבחירות, או שילחמו עד כדי פירוק הממשלה, הוא השיב: "אנחנו נמשיך לשמור על העצמאות של מערכת המשפט, זה העיקרון שלנו וימשיך להיות העיקרון שלנו".

השר טרופר הסביר כי "כל יומיים משתנה שם הטענה. כל הכלכלנים הבכירים במשק, כולל משרד האוצר, חושבים שמה שישראל צריכה זה תקציב ארוך טווח. רה"מ ושר האוצר שניהם לא ממפלגת כחול לבן, העבירו תוכנית רשת ביטחון שנה קדימה, כי גם הם הבינו שבתוך אי הוודאות, צריך לתת כמה שיותר וודאות וביטחון לאזרחים. לכן, ההיגיון שנכון לרשת הביטחון - נכון גם לתקציב המדינה. תנו לאזרחים וודאות. אנחנו מייצגים את הדבר הנכון לאזרחים, לא את הדבר שנכון לכחול לבן".

לסיום ציין השר: "מי שעומד בכול ההסכם זה אנחנו, ויש צד אחד שמתעקש להפר את ההסכם. ההסכם ברור ולא נחתם לפני 3 שנים שצריך לגרד בזיכרון, כתוב שיעבור תקציב דו שנתי תוך 90 יום מהקמת הממשלה, יש אחד שעומד בזה ואחד שלא עומד".

אם יהיו בחירות נוספות גנץ יתמודד בראשות כחול לבן?
"חד משמעית כן".

 

עריכה: עופרי גליכמן

13/08/2020
הישארו מעודכנים

רוני דניאל ויואב לימור
רוני דניאל ויואב לימור  |  צילום: 103fm