103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור

"פה לא יקראו מוות לערבים"

אביו של עמית ז"ל, לוחם סיירת גולני, הסביר את דרישתו להפסיק את הקריאות הקשות בעצרת למען בנו • על החלטת ביהמ"ש: "יש לי כבוד והערכה אליו"


אמש (א') נערכה עצרת הזדהות עם הוריו של לוחם סיירת גולני עמית בן יגאל ז"ל, שנהרג במהלך פעילות מבצעית בשנה שעברה. העצרת התקיימה לאור החלטת בג"ץ שלא לאפשר את הריסת ביתו של נזמי אבו-בכר שהרג את בן יגאל. במהלך העצרת נשמעו קריאות 'מוות למחבלים' אותן קטע אביו. ברוך בן יגאל שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב על שהתרחש בעצרת.

ברוך בן יגאל, אביו של עמית, לוחם סיירת גולני ז"ל, התייחס לקריאות 'מוות לערבים' שנשמעו בעצרת שהתקיימה אמש (א'), וסיפר כי הגיעו אנשים "מכל קצוות הארץ, הגיעו למעלה מ-20 עובדי הוראה מוסלמים, שבאו בהסעה מאורגנת וביקשו להשתתף בתוך העצרת. עם ילדים קטנים אפילו, שבאו אליי לפני זה. הם עוד היו אצלי בבית, התארחו אצלי בבית, אני מכיר את כולם באופן אישי. לכן כל כך כעסתי".

הוריו של עמית, ברוך ונאווה, הם אנשי חינוך ולכן חשוב להם להדגיש שלא מדובר בהפגנה "לא של ימין ולא של שמאל. מדובר בעצרת הזדהות עם האובדן האישי שלנו, שלי ושל נאווה, של איבוד ילד. הילד שלנו נרצח על ידי בן עוולה, מחבל, מכאן ועד לקרוא מוות לערבים? זה לא שייך. ירדתי אליהם למטה לאחר העצרת, מדובר בסך הכול בין 7-5 נערים שהגיעו בכלל מירושלים ואני ביקשתי לשוחח איתם. אמרתי להם 'בואו רגע בבקשה, אתה רואה', ספרתי להם את האנשים, 'כל אלה הם מוסלמים שבאו לנחם אותנו, באו להיות איתנו בכאב'. אחד מהם הסתכל ואמר 'אני מתבייש שקראתי ככה ואני מבקש סליחה'. היה חשוב לי לדבר איתם, להסביר להם שלא מדובר כאן ביהודים ולא יהודים, מדובר בחייל צה"ל. עמית השתתף והיה בצבא הגנה לישראל".

הוא הוסיף וציין כי עובדי ההוראה "הבינו, הם חיבקו אותי. אחר כך לאחר מכן ישבתי איתם ודיברתי איתם ואמרתי להם 'חבר'ה אתם מבינים שבלהט הדברים אנשים יוצאים מפרופורציה', ושהם ראו שמדובר בנערים לא במבוגרים, זה לא משהו שהיה סוחף, ממש קומץ קטן מאוד מאוד מאוד". בהמשך, בן יגאל הודה על התמיכה שהוא מקבל, "הכוחות זה ממכם, מעם ישראל, הכוח הגדול והמשמעותי אני מקבל אותו גם אני וגם נאווה מעם ישראל".

כמו כן, מאז התפרסמה החלטת בג"ץ בעניין הריסת ביתו של המחבל שהרג את עמית ז"ל, הוא הקפיד לא לתקוף את בית המשפט. "גם עכשיו אני לא יוצא נגד ביהמ"ש, יש לי כבוד והערכה לביהמ"ש ובשביל הכבוד של ביהמ"ש אני עושה הכול ברגישות גבוהה. גם בתוך הנאום שלי האישי וגם של נאווה הקפדנו שנינו ביחד לדבר על העיקרון ולא על בית המשפט. אין לנו שום עניין בביהמ"ש. הדיון השני בהרכב מורחב הוא למען כבודו של ביהמ"ש. כשאני הגעתי באותו יום בערב לבית של נאווה, וראיתי למעלה מ-200 לוחמות ולוחמים והרבה מהם ילדים שעוד לא התגייסו לצבא, שעמדו איתנו ובכו איתנו, אני פשוט בכיתי. כל כך כאב לי, הדבר הזה, ההחלטה הזו, הייתה לא נכונה".

לסיום, אמר בן יגאל: "לא בפוליטיקה עסקינן, פה מדובר בילד שנשלח בשם צבא הגנה לישראלי ולא צבא הגנה לשם יהודים או מישהו אחר. לכן, זה הדבר החשוב. אתמול, ממש לפני העצרת נפגשנו בלשכת ראש עיריית קריית אונו יחד עם אנשי הצבא והחלטנו ברוך השם לעשות מרוץ לילה על שם עמית בן יגאל של סיירת גולני. מה אני כאבא צריך יותר מזה? זו ההנצחה האמיתית שלנו".

 

עריכה: עופרי גליכמן

17/08/2020
הישארו מעודכנים

חלל צהל עמית בן יגאל ז"ל
חלל צהל עמית בן יגאל ז"ל  |  עמית-בן-יגאל-חלל-צהל-120520-צילום-באדיבות-המשפחה