103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

ח"כ בן ברק: "נתניהו הוא גם נוכל וגם שקרן"

לדבריו רה"מ מונע משיקולים אישיים • "הוא הבין שכדי לנרמל את היחסים, יש להגיע להסדר עם הפלסטינים, ועשה הפוך - תנו נירמול ואני מבטיח שלום איתם"


המשנה לראש המוסד לשעבר, חבר הכנסת רם בן ברק (יש עתיד-תל"ם) שוחח עם בן כספית וינון מגל ב-103fm על הסכם השלום של ישראל עם איחוד האמירויות. בהמשך, הביע את דעתו על על התנהלותו של ראש הממשלה נתניהו ועל חוסר השיתוף של שר הביטחון בני גנץ ושר החוץ גבי אשכנזי במהלך ההיסטורי.

ח"כ רם בן ברק התייחס לחתימת הסכם השלום עם איחוד האמירויות ואמר שלדעתו "ביבי הבין קצת באיחור את מה שאנחנו אומרים הרבה מאוד זמן. אם אתה רוצה לנרמל את היחסים שלך עם מדינות המפרץ, זה מהלך מאוד חשוב לדעתי שיתרום לנו בהרבה מובנים גם ביטחוני וכלכלי, אתה צריך להבין שאתה צריך להגיע להסדר את הפלסטינים. הוא עשה את זה הפוך, במקום קודם הסכם ואז נרמול, הוא אמר 'תנו לי נרמול ואני אתחייב לכם שיהיה הסדר עם הפלסטינים'. לפחות לא יהיה סיפוח, לפחות נתחיל לדבר".

יועצו של נשיא ארצות הברית ג'ארד קושנר התראיין בסף השבוע האחרון ואמר שנתניהו הסכים להקמת מדינה פלסטינית, לבטל את הסיפוח לגמרי ואף התחייב למפה. על כך אמר המשנה לראש המוסד לשעבר: "נתניהו הוא גם נוכל וגם שקרן. מילים קשות זה נכון אבל זו עובדה. נתניהו חתם לפני 3 חודשים על הסכם ואמר 'בלי טריקים ובלי שטיקים' ולא התכוון כשהוא אמר את זה לקיים אותו. הוא נוכל, אין לזה מילה אחרת". הוא התייחס למצב הכלכלי הקשה בו נתונה מדינת ישראל, "עם גרעון של 190 מיליארד שקל, עם צניחה בכל המדדים ובמקום לעשות תוכנית כלכלית ותקציב הם דוחים. הצעת חוק הזויה לדחות ב-3 חודשים שזה אומר שעוד 3 חודשים לא יהיה במדינת ישראל תקציב, זה שערורייה, זה חוסר אחריות שאי אפשר לתאר בכלל".

בן כספית רמז שנתניהו מונע משיקולים אישיים, לטובת משפטו. על כך אמר ח"כ בן ברק: "ברור, הוא רוצה נקודת יציאה אז זה לא נוח לו שזה יהיה בשבוע הבא, אז זה יהיה בעוד חודש, מתי שהוא יחליט כי זה נוח לו. לא מעניינת אותו המדינה, לא מעניינת אותו הכלכלה. לא מעניינת אותו המדינה. ככה לא מתנהג אדם שמעניינת אותו המדינה, ככה לא מתנהל אדם ממלכתי. ההסכם הזה שהוא הסכם חשוב ואני שמח שהוא קרה, גם ההסכם הזה נעשה משיקולים שלו - מתאים לו, עכשיו הוא היה מוכן בשבילו לוותר על דברים שאני שמח שהוא ויתר עליהם".

"גנץ ואשכנזי יודעים שהם בובות בממשלה"

חבר הכנסת בן ברק הודה: "אני שמח שהוא עשה את זה, זה הדבר הנכון. שולם מחיר מצוין כי אני בעד המחיר, אבל יש לנו יחסים מאוד טובים איתם, נכון מתחת לשולחן. אגב, לא רק ביטחוניים אלא גם עסקיים, אני באופן פרטי הייתי שם לפני שנתיים כאיש עסקים. עם מצרים היינו במצב מלחמה ועשינו איתם שלום וזה נתן לנו בונוס ביטחוני יוצא מן הכלל. עם הירדנים כנ"ל, היה פחות מלחמה בתקופה של לפני השלום. גם כאן זה חשוב מאוד, אני לא מוריד מהערך של זה בכלל. אני מברך את נתניהו על העניין הזה. נכון, זה לא בסדר גודל של מנחם בגין".

כמו כן, הוא הודה כי הוא האמין שעל מנת להגיע להסכם עם מדינות המפרץ, "יצטרך להיות משהו דרמטי שיקרה ביו"ש - זה לא קרה. אבל קרה אותו דבר רק בהפוך, מה שנתניהו הבטיח, אמר 'תנו לי את הנורמליזציה ואני מבטיח שאני לא עשה דבר דרמטי נגד הפלסטינים ולא אבלום את האפשרות לעשות איתם הסכם. הוא הפך את הסדר, אני שמח על זה. אני מפרגן לנתניהו על הצעד הזה כי זה צעד חשוב. הוא עשה את זה, וזו עובדה".

בן כספית תהה מה היה אומר לחבריו לדרך הפוליטית לשעבר, בני גנץ וגבי אשכנזי, שלא ידעו דבר על המהלך הדרמטי. חבר הכנסת טען כי "הם יודעים טוב מאוד שהם עשו טעות. הם יודעים שהם בובות בממשלה. איך יכול להיות שהוא ממדר את שר הביטחון והחוץ ממהלך שהוא קורא לו דרמטי והיסטורי? כל זמן שזה היה חשאי ומתחת לשולחן היה היגיון שיעשה את זה המוסד. ברגע שזה גלוי, מן הסתם יש לנו משרד חוץ ושר החוץ צריך להוביל את המהלך הזה, כמו כל מדינה מתוקנת וצריך להפסיק עם זה שנתניהו מחזיק 'רק אני ורק אני ואף אחד לא'. עוד סיבה למה אני חושב שהמדינה לא מעניינת אותו".

 

עריכה: עופרי גליכמן

17/08/2020
הישארו מעודכנים

רם בן ברק
רם בן ברק  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90