בן כספית ואריה אלדד

גנץ ואשכנזי לא עודכנו: "זה נורא, אני מקיא מיד"

אלוף (מיל') עמוס ירון התייחס להסכם עם איחוד האמירויות: "אמריקה יכולה להחליט מה שהיא רוצה, אבל הם הבינו את המשמעות של מדינת ישראל באזור"


האם במסגרת הסכם השלום של ישראל עם איחוד האמירויות, ארצות הברית הסכימה למכור לאמירויות מטוסי F35 ועוד פיתוחים ביטחוניים נוספים? אלוף (מיל') עמוס ירון, מנכ"ל משרד הביטחון לשעבר, שוחח עם בן כספית ואריה אלדד ב-103fm על הדיווחים השונים בנושא, הביע את דעתו על הסכנה הביטחונית העומדת בפני מדינת ישראל, והתייחס גם לשר הביטחון בני גנץ ושר החוץ גבי אשכנזי שלא עודכנו בנושא.

"באזור שבו אנו חיים, במזרח התיכון, אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו לא להיות ביתרון משמעותי על הסובבים אותנו", הסביר אלוף (מיל') ירון את התנגדותו להעברת המטוסים לאמירויות. "מה זה אומר שעשינו שלום? ביום אחד הכל יכול להשתנות, לא בטוח שהשלום יישאר".

ירון התייחס לקשרים שמנהלת מדינת ישראל עם ארצות הברית בנושאים הביטחוניים הללו, והסביר: "אמריקה יכולה להחליט מה שהיא רוצה. השנים הוכיחו שהאמריקאים מבינים את המשמעות של מדינת ישראל במזרח התיכון, ואת המשמעות שיש בלמכור נשק לאויבים של ישראל – או למי שהיו אויבים של ישראל. אנחנו לא אומרים לאמריקאים ולא מחליטים עבורם", הדגיש ירון. "אנחנו מנסים להשפיע על האמריקאים בדרכים דמוקרטיות, דרך מאבק מול הממשל או שכנוע של חברי הקונגרס. אמריקה זו מדינה מסודרת".

אף על פי כן, הביע אלוף (מיל') ירון את ספקותיו לגבי היתכנותו של הסכם מכירה שכזה. "קשה לי להאמין שראש הממשלה אישר כזה הסכם, ושהייתה התניה בין הסכם השלום לבין המכירה". בהמשך, הביע ירון את דעתו על כך ששר הביטחון ושר החוץ לא עורבו בהחלטות שהתקבלו. "אין לי מילה אחת להגיד על כך, חוץ מזה שזה נורא. זה לא מתעכל אצלי, אני מקיא מיד".

עריכה: ג'וני דוב

18/08/2020

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


הסכם עם איחוד האמירויות
הסכם עם איחוד האמירויות  |  צילום: Andrew Redington Getty Images
Paris