ינון מגל ובן כספית

"לא היה אבא למזרח התיכון עד שהגיע טראמפ"

צבי יחזקאלי ('חדשות 13') התייחס להסכם לסיבות ההסכם עם איחוד האמירויות: "אובמה סובב להם את הגב והלך עם איראן להסכם שלום, מאז הם מחפשים אבא"


הפרשן לענייני ערבים צבי יחזקאלי ('חדשות 13') שוחח עם בן כספית וינון מגל ב-103fm על הסכם השלום עם איחוד האמירויות, על הוויתורים שישראל נאלצה לעשות, ועל המשמעות של כך על יחסי הכוחות במזרח התיכון.

צבי יחזקאלי הסביר כי הסכם השלום המתהווה עם איחוד האמירויות, הוא למעשה "רק הנפקה, רק ההשקה שלו, כיוון שהוא היה קיים. זה תהליך שקורה במזרח התיכון הרבה שנים, הוא יקרה ויסתדר בשורה. אתם תראו את המדינות, גם סודן וכולן כי בסופו של דבר כל שבט וכל מדינה צריכה לדאוג לעצמה. האיראנים שהם שיעים תוקפים את הסונים, במדינות קטנות כמו המפרץ שאין כמעט צבא והרבה כסף הם צריכים ברית הגנה". הוא סיפר כי בעבר הייתה לאיחוד ברית הגנה עם ארצות הברית אך בשנת 2015, "סובב להם את הגב אובמה, זרק אותם כלבים, הלך לאיראן להסכם גרעין שהיה אמור להחיות את איראן, ומאז הם מחפשים אבא. לא היה אבא למזרח התיכון עד שבא טראמפ, אבא קצת מוטרף אבל עדיין אבא, מה לעשות?"

למעשה, יחזקאלי טען שישראל "תופסת מקום של מעצמה. הייתי בנאום של אובאמה ביוני 2010 בבית האופרה בקהיר, אובאמה פיטר את מובארק בטלפון, הוא הביא את האביב הערבי שפירק מדינות. מאז ההתפרצות של האביב הערבי כל אחד צריך לדאוג לעצמו. אני חושב שזה היה קורה ממילא, ואני לא יודע אם היה צריך להקריב את הסיפוח או הריבונות או מה שביבי הקריב, כי זה היה קורה ממילא. זה יפה, זה נחמד, וזה טוב, אם זה יביא את סעודיה זה באמת ישנה את הסיפור". הוא הדגיש כי הסכם זה לא מסדיר בהכרח את נושא התיירות, כיוון שמדינות ערב אשר חותמות על הסכמים, זה "בשביל יציבות, שימור שלטון, קשרים כלכליים, ונורמליזציה זה בקצה קצה. יכול להיות סיפור אהבה, אבל זה רק בקצה של הקצה, כי זה תעשיות ביטחוניות, קשרים ביטחוניים, אסטרטגיה".

כמו כן, הפרשן לענייני ערבים טען שההסכם למעשה "זורק את הפלסטינים מתחת לגלגלים, לצד הדרך ,עם סכין בגב. פלסטיני בשטחים רואה לפי ארנק. להניע מהלך אלים בשטחים מצד אבו מאזן? אין אנרגיה, אפשר לקחת את הפלסטינים לסיפור הזה. אני אתמול דיברתי עם בכיר פלסטיני שאמר - אם סיפוח ירד מהשולחן, יש על מה לדבר. הבעיה שלי עם הפלסטינים זה ההנהגה ואני רואה את ההנהגה שהולכת לבוא אחרי אבו מאזן". הוא כינה את אבו מאזן 'ערפאת בחליפה' וטען שההתנגדות שלו לאורך השנים לאלימות נבעה מאינטרס אישי, "הוא ידע שבסופו של דבר היא תפגע בו, זו הסיבה, לא מאהבת מרדכי. הוא קרץ לאלימות, פתח באלימות, ליבה על אש קטנה המון תהליכים, נאום הנעליים המטונפות בהר הבית - הוא לא אוהב את האלימות אבל הוא נדחק אליה מידי פעם".

מבחינה אסטרטגית, יחזקאלי סבור שיש סדר חדש, ולדעתו "יש בו גם סכנה. ברגע שאיראן תראה שישראל מתקרבת אליה - יכול להיות שיהיו תנועות חדות. יכול להיות שזה הסכם שיוביל למתיחות, אבל יש נקודה אחרת, יותר חשובה לכל הסיפור הזה – נובמבר. אם ביידן ייבחר, בסופו של דבר האיראנים חוזרים להסכם ואנחנו נישאר מדינה קטנה מפוחדת, ואיראן תהיה מפלצת אחרת לגמרי, כי היא תקבל את הכסף".

 

עריכה: עופרי גליכמן

19/08/2020

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


דונלד טראמפ
דונלד טראמפ  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90
Paris