103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
הקבינט
עם רוני דניאל, אלון בן דוד ויואב לימור

"מידת הפעלת הכוח של השוטרים לא הייתה ראויה"

ניצב ירון בארי על התנהלות שוטרי משטרת ישראל בפיזור ההפגנות מול מעון רה"מ: "הייתה התערבות לא מובנת ולא במקום של השוטרים, זה היה קשה לצפייה"


ניצב ירון בארי, לשעבר ראש אגף התנועה, פרסם פוסט בו מתח ביקורת נוקבת לאחר שהשתתף בהפגנת מחאה מול מעון ראש הממשלה בירושלים. בארי שוחח עם רוני דניאל ואלון בן דוד ב-103fm והגיב על הדברים הקשים שכתב.

'עליתי אתמול לירושלים להפגין. כן להפגין. שאלו אותי אם אני בעד או נגד, אמרתי בעד! בעד השפיות, בעד האחדות ,בעד הביחד! באמתי וראיתי את עם ישראל, זקנים, צעירים וילדים - מבקשים את המובן מאליו, מבקשים שנהיה ראויים. הסתובבתי בכל הכיכר, על הגדרות ובמרכז, ראיתי אנשים כמוני, כמוכם, מוחים, כואבים, על אף שנראה כי החיים כאילו חזרו לשגרה, מספר המאובחנים בקורונה ממשיך לעלות וצמרת הטיפול בקורונה בישראל לא יודעת מנוח; האם משבר התפשטות הנגיף עתיד להסלים עוד?',  כך כתב בביקורת ירון בארי. ראש אגף התנועה לשעבר במשטרה ציין כי "גם במוצ"ש אני אסע לבלפור".

הוא סיפר כי את הפוסט הוא כתב לאור הדברים שנחשף אליהם במהלך ההפגנה, "אני פגשתי שם כפי שכתבתי את עם ישראל, אותי, אותך, את כולנו שמבקשים שנהיה ראויים לכל מה שעשינו פה, כל מה שהקרבנו פה, שנהיה ראויים לזה ולא למציאות שנכפתה עלינו, שאנחנו חיים בעיקר בפלגנות בריבים. הכול זה או ימין או שמאל, או בעד או נגד. תיארתי את מה שאני ראיתי, לא מצאתי לא אנרכיסטים, ולא כאלה שניסו לחמם את האווירה. בדיוק ההפך, אני חושב שהייתה אווירה מצוינת, אני חושב שההתערבות בנקודת הזמן הזו הייתה לא נכונה, לא מידתית, וגרמה מהומה מיותרת".

לדעתו, "זו הייתה טעות בשיקול הדעת בעת הזו להכניס שוטרים פנימה, התערבות לא מובנת, לא במקום, לדעתי ללא כל סיבה - היה קשה לראות את זה". הוא הוסיף: "אני מבין בדיעבד שיש פסיקת בג"ץ בנושא רעש שצריך לכבד אותה. מידת הפעלת הכוח במקרה הספציפי הזה לא הייתה ראויה. אני חושב שהמשטרה נמצאת במציאות מאוד מורכבת בכלל ובטח בירושלים בהפגנות האלה. אני ממש מקווה, באמת מקווה, שזה לא משהו שבא מלמעלה או רצון לייצר חיכוך".

בהמשך, הביע ראש אגף התנועה לשעבר את דעתו, על התנהלותה של המשטרה בתקופה האחרונה: "זה שהמשטרה כל כך הרבה זמן ללא מפכ"ל, עם ממלא מקום מפכ"ל, עם שרים שמתחלפים, עם אמירות קשות נגד המשטרה, ואף אחד לא מגן עליה כבר שנתיים. אני לא זוכר תקופה כזאת, זה משפיע. אני מדבר עם הרבה שוטרים וקצינים זה משפיע מלמעלה עד למטה לגמרי. מקווה שאין אף אחד שמנסה ליישר קו כלפי מעלה. המערכת לא מקבלת גיבוי, מערכת מושמצת. מערכת שאין בעיה בעיקר מלמעלה להחטיף לה ולהעביר עליה ביקורת חסרת רסן. זה משפיע על ביטחון, על שייכות, על מסוגלות עצמית של השוטרים, האם זה גורם לשוטרים להתיר רסן? אני לא ראיתי שוטרים שהתירו רסן. בנקודה שאני ראיתי פשוט פעלו לא נכון ולא בזמן הנכון".

בארי כיהן כראש אגף משאבי אנוש במשטרה במשך 4 שנים, הוא סבור כי לאור הסיטואציה הכלכלית הנתונה בישראל, עם מאות אלפי מובטלים, המשטרה יכולה לנצל זאת על מנת להשביח את המשרתים בה. "אני חושב שהמשטרה עושה הרבה מאוד בשנים האחרונות כדי להביא עוד כוח אדם, ויותר איכותי למשטרה. אגיד משהו קשה - אני חושב שלא כולם במדינת ישראל רוצים משטרה חזקה. לא יודע אם זה אינטרס ברור, אבל אני לא חושב שמישהו היה מעז להחזיק את הצבא בכאלה פערים, גם תקציבים ובטח בלי מפקד קבוע כל כך הרבה זמן. אני חושב שחשיבות המשטרה לא פחותה מזו של הצבא, בטח במציאות הדי הזויה שאנחנו חיים בה".

 

עריכה: עופרי גליכמן

27/08/2020
הישארו מעודכנים

הפגנות המחאה מול מעון ראש הממשלה
הפגנות המחאה מול מעון ראש הממשלה  |  צילום: אוליבייר פיטוסי/פלאש90