103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אראל סג"ל

"אלשיך מנסה להשפיע על השופטים"

עו"ד פיני פישלר, קצין חקירות ביחידה הארצית לחקירות הונאה לשעבר, זועם בעקבות הראיון עם רוני אלשיך: "דבר חמור מאין כמותו"


בסוף השבוע האחרון התפרסם ראיון עם מפכ"ל המשטרה לשעבר רוני אלשיך, בו התייחס בין היתר לחקירות ראש הממשלה בנימין נתניהו כמו גם לפרשת המימד החמישי. עורך הדין פיני פישלר, קצין חקירות ביחידה הארצית לחקירות הונאה של משטרת ישראל לשעבר, הביע את כעסו בעקבות התבטאויותיו של אלשיך בראיון. אראל סג"ל הצטרף לדבריו והשניים ניהלו עימות סוער עם יריב אופנהיימר על הסוגייה.

המפכ"ל לשעבר רוני אלשיך סיים את תפקידו לפני כמעט שנתיים ולאחרונה ערך מספר ראיונות בכלי התקשורת השונים. הוא התראיין בסוף השבוע האחרון ב'חדשות סוף השבוע' ב'קשת 12', שם מתח ביקורת חריפה על הממשלה והעומד בראשה – בנימין נתניהו. אראל סג"ל טען שמדובר בראיון מגוחך ופתטי, ועו"ד פיני פישלר תהה: "למה מגוחך? למה לא סיקור אוהד? למה לא קידום מכירות? ממש מגוחך". לטענתו, אלשיך היה מפכ"ל אז "הוא בטח יודע, זה לא 'אם רה"מ יועמד לדין' אלא זה 'רה"מ כבר מועמד לדין'. הוא עומד לדין, יש כתב אישום. אז אם יש כתב אישום אתה לא יכול להגיד שהוא יורשע. אתה מנסה להשפיע על שופטים כאשר תלוי עומד כתב אישום, דבר חמור מאין כמותו".

כמו כן, הוא ציין כי בפרשת הממד החמישי, אלשיך אומר מפורשות, "אנחנו לא עשינו מכרז, הוא לא מסביר למה לא עשו מכרז, אלא בא ומתרץ. הוא אומר את הדבר החמור הבא – ברגע שהתקשורת פרסמה את העובדה שאותו וקסלברג הוא מרגל לכאורה, רוסי לכאורה, חשוד לכאורה, רק אז הוא נתן הוראה להקפיא. אדוני, אתה היית סגן ראש השב"כ, אתה מחכה לתקשורת כדי לדעת עם מי אתה עושה?" סג"ל ציין כי אלשיך טען שוקסלברג נכנס לתמונה רק לאחר שסיימו את הפיילוט, אך עו"ד פישלר השיב בזעם: "הוא יודע שב-2015 הוא כבר היה שם. הוא נכנס ב-2015". סג"ל לא נותר אדיש, ואמר: "12 מיליון דולר הראשונים הם שלו. מה אתה מחרטט אלשיך? הוא שיקר. כל מה שהוא אומר זה חרטה".

קצין חקירות ביחידה הארצית לחקירות הונאה של משטרת ישראל לשעבר העלה מספר שאלות אשר מטרידות אותו, בעניינו של אלשיך: "למה לא עשית מכרז? כי אין שום חברה שיש לה את המוצר הזה? ולמה ישבת בישיבות שם? ממתי מפכ"ל יושב בישיבות רכש? אני עבדתי במשטרה, תן לי דוגמה אחת שמפכ"ל נכח וישב בישיבות רכש, אין דבר כזה. והדברים האלה צריכים להתברר". לטעמו, אלשיך "לא היה צריך להתראיין, הוא אומר אתמול בטלוויזיה שהוא מתקשר למנדלבליט כדי לעודד ולחזק את רוחו, כשהוא ממלא מקום פרקליט מדינה ואחראי על החקירה? הוא מתקשר אליו? הקניין הרוחני? זה לא מישהו, זה לא עיתונאי, זה ממלא מקום פרקליט המדינה שאחראי על תיק החקירה הזה - זה דבר חמור מאוד".

"ההתנהלות שלו היא לא של שוטר - היא של חובבן"

יריב אופנהיימר טען כי השניים מציגים תמונה לפיה הכול זה 'מסחרה', שפותחים וסוגרים תיקים על 'שטויות', "כאילו שיחת הטלפון תגרום לסגירת התיק". הוא תהה מה לכאורה יצא לאלשיך מהסיפור, שכן בעניינו של ביבי ניתן לטעון שמדובר ב'אתר במתנה'. סג"ל הדגיש כי בעניינו של נתניהו מדובר בניסיון להטיה לסיקור אוהד, אך במקרה המדובר של אלשיך מעורב כסף אמיתי. פישלר הצטרף לדיון ואמר: " אלשיך ישב בישיבות רכש עם ניצבים בתוך הישיבה, אני מודיע לך שיש ריח רע. אלשיך עצמו אומר על ביבי, 'אם הוא עשה דברים לא פלילים, מספיק שהם לא מוסריים'. עכשיו אתה אומר שאלשיך עשה מעשה לא פלילי אלא לא מוסרי, ואתה עובר לסדר היום? תקרא מה הוא אומר – זה לא פלילי, זה מריח רע מאוד. כשנוח לך אתה מציג את זה ככה". 

בהמשך, הם התייחסו גם לטענות המשטרה שנתניהו שלח חוקרים פרטיים לעקוב אחר החוקרים בענייניו המשפטיים, ופישלר הסביר: "החוקרים הפרטיים זה יואב יצחק, העיתונאי עשה עבודת תחקיר על מני יצחקי בירושלים, הלך ושאל שכנים, עבודה עיתונאית לגיטימית. מזה נולד איזה הר הזוי. אם אלשיך היה איש מקצוע מה שהוא לא, הוא היה מיד פותח בחקירה ולא מפטפט את עצמו לדעת עם אילנה דיין, עם חושי הריח שלו לגויאבות ולכוסברה. איפה חושי הריח שלו לשקרנים בפרשת הממד החמישי? מה, הוא הפך לתתרן? אצל אילנה הוא קרא כל אות וכל מילה ובעיתון הוא לא ירד לרזולוציות, תגיד לי אתה חושב שאנחנו מטומטמים?"

על בחירתו של נתניהו למנות את אלשיך למפכ"ל אמר עו"ד פישלר: "טעות קשה מאוד של בנימין נתניהו". הוא הוסיף לבקר את התנהלותו של אלשיך, ותהה: "הביקור שלו בידיעות אחרונות תחת חקירה זה בסדר? מה הוא עושה בידיעות אחרונות במצב של חקירה? למה להתראיין כשיש כתב אישום נגד נוני מוזס? ההתנהלות שלו היא לא של שוטר - היא של חובבן. למה אילנה דיין איתו שנה שלמה לצורך תוכנית?" סג"ל הוסיף לסיום: "כל המפגינים בבלפור על מה הם מדברים? מוסר, צדק, שחיתות. אנחנו באים עם 50 מיליון שקל וזה לא מעניין אף אחד".

 

עריכה: עופרי גליכמן

30/08/2020
הישארו מעודכנים

מפכ"ל המשטרה לשעבר רוני אלשיך
מפכ"ל המשטרה לשעבר רוני אלשיך  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90