103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

טיסה לאומן: "בשום שלב רה"מ לא ביקש לסגור את השמיים"

השר אלקין התייחס לניסיונות לייצר מתווה לטיסה של החסידים • ותקף את פרופ' גמזו: "התופעות האנטישמיות קיבלו חיזוק בעקבות מכתבו הלא מוצלח"


חגי תשרי מתקרבים, ולאור מחאת חסידי ברסלב על ההחלטה שלא להתיר את הטיסות לאומן הורה רה"מ נתניהו על הקמת וועדה מיוחדת. בראשות הוועדה יעמוד השר זאב אלקין ('הליכוד') במטרה לבחון מתווה אשר יאפשר את ההגעה לאומן. אלקין שוחח על הנושא עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב-103. הוא טען כי נתניהו מעולם לא ביקש מנשיא אוקראינה לסגור את השמיים, ומתח ביקורת על הפרוייקטור פרופ' רוני גמזו.

שר ההשכלה הגבוהה זאב אלקין הסביר מדוע הוקמה הוועדה, למרות הסירוב של ממשלת אוקראינה לפתוח את השמיים: "האוקראינים לא אמרו אין כניסה לחסידי ברסלב, האוקראינים סגרו את השמיים לחודש לכל המדינות מכל המטרות, לאו דווקא בנושא של אומן. ההחלטה הסופית תהיה של האוקראינים, יש מקום לשיח בתנאי שהוא אחראי ומסודר, ולא בריבוי הקולות שמדינת ישראל השמיעה קודם. הייתה תקלה בכל ההתנהלות עד עכשיו בסוגיה הזו, יש כמות לא מבוטלת של ישראליים שכבר נמצאת באומן. הם צריכים לחזור? יכנסו לבידוד? כשהם שם צריך לדאוג שחס וחלילה לא יפגעו? תופעות אנטישמיות שם, לצערי, קיבלו חיזוק בעקבות המכתב הלא מוצלח ששלח גמזו".

הוא הסביר כי המכתב ששלח הפרויקטור "לא עורר אנטישמיות אבל הוא הפך ללהיט בארגונים אנטישמיים רבים באוקראינה. היו גורמים באוקראינה שלקחו את המכתב למקומות שברור לי שפרופ' גמזו לא התכוון, אבל זה מה שקורה כשכותבים בצורה לא זהירה. 'הישראליים עצמם אמרו שהאנשים שמגיעים לאומן מפיצי מחלות וצריך להיזהר מהם'". הוא הוסיף וסיפר כי היו מספר "התנגשויות פיזיות באומן בימים האחרונים והתקפות על הישראליים שנמצאים שם, וגם בזה צריך לטפל מול שלטונות אוקראינה. אין לי ספק שפרופ' גמזו לא התכוון לתוצאה אבל זה מה שקורה כשעושים פעולה שלא מתואמת, בלי לשאול אף אחד, בלי לבדוק איך זה יכול להשפיע במדינה כמו אוקראינה".

על הטענות כי רה"מ נתניהו הוא זה שאחראי לסגירת השמיים האוקראינה, אמר השר אלקין: "ברור שנשיא אוקראינה עם כל ידידותו לישראל ועצם היותו יהודי, ובחבורה סביבו יש לא מעט יהודים, ברור שמקבלים החלטות לפי מה שרואים לנכון לטובתה של אוקראינה, לא מה שטוב לישראל. נתניהו אמר 'לא ביקשתי לסגור את השמיים' וזה נכון. אני מכיר את הרישום של השיחה הזו ואני יכול לומר שבשום שלב ראש ממשלת ישראל לא ביקש לסגור את השמיים, סוכם שיפרסמו אזהרות לציבור ויקראו לכל מי שיכול לא להגיע השנה שלא יגיע, כי לא יוכלו להתקיים חגיגות באותו היקף".

לדעתו, אין בעיה שאנשים שכבר חלו בקורונה יגיעו, "גם לדעת משרד הבריאות אין עם זה שום בעיה, אין שום סכנה בריאותית בזה שיסעו ויחזרו. זו קבוצה לא מבוטלת ואין סיבה לפגוע בהם. לקחו את השאלה מעבר לפרופורציה. יוצאים מגבולות הארץ כמה עשרות אלפי ישראליים וחוזרים. הסיפור של אומן הוא סדר גודל של 5% מכלל האנשים שיוצאים לחו"ל, נמצאים במדינות אדומות וחוזרים לארץ. ישנם פתרונות, נקיים שיח עם משרד הבריאות וברגע שנגבש עמדה ישראלית מסודרת נדבר איתם".

הוא הדגיש: "ההחלטה להקים את הצוות הייתה עוד לפני ההפגנות, אלא בשיח שהתקיים לאור זה שמצאנו את עצמנו במשבר עם מאות ישראליים מעוכבים בשדות תעופה באוקראינה כי גם כאן הטיפול בהתחלה היה לא מסודר. אין משבר עם החרדים על סוגיית אומן, לא צריך להפריז בחשיבות הסוגייה. היו ויכוחים אחרים בין פוליטיקאים חרדים לגמזו, הם נפתרו. יש רצון של אזרחים ישראליים לנסוע, אתה לא יכול למנוע מהם לצאת לחו"ל. צריך לדאוג שכל הדבר יהיה מפוקח, שנדע בדיוק מה קורה, שלא ייפגעו פיזית, ולראות מול האוקראינים האם יש קבוצות להם כן יתנו להיכנס".

 

עריכה: עופרי גליכמן

31/08/2020
הישארו מעודכנים

בנימין נתניהו
בנימין נתניהו  |  צילום: גלי תיבון/AFP/Getty Images