103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אראל סג"ל

"כ"ץ ומרידור לא יכולים להתמודד עם המשבר"

הכלכלן שלמה מעוז על התפטרותו המפתיעה של ראש אגף התקציבים באוצר שאול מרידור: "המשבר האדיר הזה גדול מאוד על מרידור ועל שר האוצר"


הסוף לעימותים: לאחר חילוקי דעות רבים שנרשמו בין צמרת משרד האוצר לשר האוצר ישראל כ"ץ, הודיע אתמול (א') ראש אגף התקציבים במשרד האוצר שאול מרידור על התפטרותו. הכלכלן שלמה מעוז שוחח עם אראל סג"ל ורועי עידן והביע את דעתו על היחסים בין מעוז לכ"ץ, שהובילו להתפטרותו.

במכתב ששלח שאול מרידור לשר האוצר, הוא כתב כי "בחודשים ובשבועות האחרונים, היכולת לבצע את תפקידי הפכה לבלתי אפשרית", ואף תקף את כ"ץ באופן אישי: "אתה לא מאפשר לי ולמשרתי ציבור רבים אחרים במשרד האוצר ומשרדים אחרים לעשות את עבודתנו". הכלכלן שלמה מעוז התייחס לנושא, וטען כי "יש בלבול בין אלה שאמורים לייעץ לאלה שבחרנו בהם. תפקיד של פקיד על פי ההצעות לבקש דיונים והתפקיד של הפוליטיקאי להכריע, בשביל זה יש בחירות לכנסת. הציבור כנראה שכח שבעצם הוא פעל בהרבה מקרים בניגוד לדעתו של שר האוצר לשעבר משה כחלון, ויש שמועות שהוא נפגש עם פוליטיקאים מהצד השני של המתרס כשהוא עבד אצל כחלון".

כמו כן, הוא התייחס למתיחות בין שר האוצר ישראל כ"ץ ומרידור, שהובילה לבסוף להתפטרותו: "המשבר האדיר הזה גדול מאוד על שאול מרידור ועל שר האוצר, זה יותר מדי גדול. הם לא יכולים להתמודד עם זה, לא יודעים מה לעשות במקרה הזה - במשמרת שלהם נפל דבר". לדעתו, "מי שמאחורי הקלעים זה רה"מ בנימין נתניהו שנמצא במצב של אוטוטו בחירות". הוא הסביר כי יש צורך להבחין בין השקעה שמניבה פירות להשקעה שלא, הוא הסביר את העיקרון הכלכלי באמצעות דוגמה: "אתה נותן לבן שלך נגיד חצי מיליון שקל לעזור לו לקנות דירה או חצי מיליון שקל לעשות טיול מסביב לעולם להיות במאורת סמים בהודו, יש הבדל גדול. אחד לא נותן פירות ואחד נותן פירות".

מעוז הדגיש כי "אין לי בעיה לשפוך כסף אבל כסף שיביא לי פירות. כן לתת דמי אבטלה לטווח ארוך כדי שלאנשים יהיה ביטחון אבל הייתי מפחית אותו כל חודש נגיד ב-10-7% בחודש. המענק הראשון דווקא היה סביר והגיוני, לאחר מכן היו להם מספר חודשים מה הם עשו? הלכו לרשויות מקומיות אמרו להם תחליפו מערכת ביוב כדי שתהיה תעסוקה? תבנו כבישים, מנהרות, פס רחב לכל האוכלוסייה לערבים לחרדים ולעיירות פיתוח של אינטרנט? הכשרה מקצועית תוך מפעלית, חוץ מפעלית. אפילו אם היו בונים מקוואות. בונים עוד נמל? שיבנו עוד מנהרה וגשר, בנו גשר אחד להולכי רגל בתל אביב, 500 שנה גשר אחד? תבנו מעל כל מקום, תבנו! זה הזמן. האם עשו את זה? לא עשו את זה", התרעם.

בהמשך, התייחס לסוגיית ההכשרות המקצועיות, וטען שזה "לא התפקיד של משרד האוצר, הכשרה מקצועית צריכה להיות במשרד העבודה או במשרד התעשייה. עם כל הכבוד הכשרה מקצועית לא צריכה להיות באוצר". הוא הציע לבצע הכשרות מקצועית פנים-מפעליות, "80% דמי הכשרה על חשבון המדינה, תכשיר עובדים בתוך המפעל, בכל מפעלי ההייטק ואחרים. חוץ מזה הייתי עושה מפעלה חוץ מפעלית, הכשרה דיגיטלית אוריינות דיגיטלית. מי שאין לו היום אוריינות דיגיטלית זה כמו לפני 50 שנה אנשים שלא ידעו לקרוא ולכתוב

הכלכלן הבכיר מתח ביקורת על חברי הממשלה: "לא ייתכן ששר העבודה יגיד שיש מיליון מובטלים. הוא לא יודע את הנתונים? מקסימום יש 520,000 מובטלים. למה הוא אומר שיש מיליון? למה שרים אומרים שיש מיליון? חלק מהם כמו גנץ ואחרים התבלבלו, הם בממשלה והם מביאים מספרים לא נכונים. 520,000? מהם 10% מוכנים לבנות גשרים? זה 50,000 איש. בבקשה, מי שרוצה אני אומר לו - אני אתן לך דמי אבטלה, בתנאי שאתה עושה הכשרה מקצועית".

 

עריכה: עופרי גליכמן

31/08/2020
הישארו מעודכנים

שאול מרידור
שאול מרידור  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90